reklama

E-recepta na jesienną infekcję

Materiał edukacyjny Ministerstwa ZdrowiaZaktualizowano 
Wraz z końcem wakacji i powrotem do pracy, szkoły czy przedszkola coraz więcej osób zaczyna chorować, zwłaszcza dzieci. W przychodniach wzrasta liczba pacjentów. W tym okresie dużym ułatwieniem dla pacjentów będzie e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta.

E-recepta działa już od połowy 2018 r., a od 1 stycznia 2020 r. zastąpi całkowicie papierowe recepty.

E-recepta to wygoda

Jedna z większych przychodni w warszawskim Wawrze przy ul. Strusia ma zawsze dużo pacjentów, ale jesienią ich liczba jeszcze się zwiększa. Przewlekle chorzy i starsi ludzie, jak pani Helena, woleliby ominąć kolejki u lekarzy w czasie, kiedy w poczekalni wszyscy kichają i kaszlą. A pacjenci np. z grypą czy anginą chcieliby przyspieszyć swoją wizytę. Teraz jest to możliwe dzięki e-recepcie. Pani Helena, by kontynuować terapię, nie musi już tak często odwiedzać swojego diabetologa. Otrzymuje od niego e-receptę drogą elektroniczną, którą na dodatek może zrealizować w różnych aptekach i dowolnym czasie.

Pani Helena, tak jak i inni pacjenci, e-receptę ma dostępną zawsze na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Nie musi już się martwić zgubieniem lub zniszczeniem druczku. Dostęp do niej, po wcześniejszym upoważnieniu, mogą mieć farmaceuci, lekarze, a także nasi bliscy, co znacznie ułatwia opiekę np. nad osobami przewlekle chorymi. W internetowej aplikacji widzimy nie tylko nazwę leku, ale także sposób jego dawkowania i wysokość refundacji.

Bezpieczne rozwiązanie

E-recepta to ułatwienie także dla lekarza. Eliminuje ryzyko błędów, jakie pojawiały się w receptach papierowych, zwłaszcza w związku z koniecznością wpisywania wysokości refundacji leku.

Także farmaceuci często mieli problem z właściwym zakwalifikowaniem refundacji wskazanej przez lekarza lub odczytaniem jego pisma i odsyłali pacjenta po nową receptę. Dziś e-recepta eliminuje większość takich błędów. Dodatkowo umożliwia farmaceucie, po wcześniejszym upoważnieniu przez pacjenta, wgląd w listę przyjmowanych przez niego leków i np. zwrócenie mu uwagi, że niektóre z nich mogą wchodzić w niepożądane interakcje. Nowe rozwiązanie nie tylko oszczędza czas lekarza, farmaceuty i pacjenta, ale przede wszystkim zmniejsza w trakcie terapii ryzyko niepotrzebnych powikłań.

E-recepta ułatwiła mi życie

Jedna z większych przychodni w warszawskim Wawrze przy ul. Strusia ma zawsze dużo pacjentów, ale jesienią ich liczba jeszcze się zwiększa. Przewlekle chorzy i starsi ludzie, jak pani Helena, woleliby ominąć kolejki u lekarza w czasie, kiedy w poczekalni wszyscy kichają i kaszlą. A pacjenci np. z grypą czy anginą chcieliby przyspieszyć swoją wizytę.

E-recepta to dobre rozwiązanie na skrócenie kolejek do lekarza. Pani Helena nie musi już tak często odwiedzać swojego lekarza, by kontynuować terapię. Otrzymuje od niego e-receptę drogą elektroniczną. Odbiera ją na swoim telefonie kuzynka, która na co dzień pomaga cioci.

Jak dostać e-receptę

Pierwszy krok: załóż profil zaufany.
Profil Zaufany to rodzaj elektronicznego podpisu niezbędny do załatwiania wszelkich spraw urzędowych przez internet, np. złożenie e-PIT czy wniosku o 500 +. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go bezpłatnie.

Przez internet

  1. Zaloguj się na swoje konto bankowe
  2. Odszukaj opcję założenia profilu zaufanego (opcja dostępna w wybranych bankach)
  3. Bank potwierdzi Twoją tożsamość i gotowe!

W urzędzie

  1. Zarejestruj się na stronie pz.gov.pl
  2. Do 14 dni potwierdź rejestrację w jednym z punktów oznaczonym znakiem PZ (np. w urzędzie skarbowym lub oddziale NFZ)

Drugi krok: zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
Internetowe Konto Pacjenta aktywuje się bezpośrednio po wejściu na stronę pacjent.gov.pl przy użyciu profilu zaufanego. Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub e-mailem należy ustawić powiadomienia w zakładce „moje konto”.

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia korzystanie z e-recept, ale nie tylko. To zebrane w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje medyczne każdego pacjenta: e-skierowania, historia wizyt refundowanych przez NFZ, zaplanowane wizyty lekarskie w ramach NFZ, itp. Każdy pacjent może nadać dostęp do swojego Internetowe Konto Pacjenta swoim bliskim, a rodzice mają poprzez swoje konto wgląd w dane niepełnoletnich dzieci.

Trzeci krok: U lekarza poproś o e-receptę, która automatycznie pojawi się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Otrzymasz powiadomienie na telefon oraz e-mail z 4-cyfrowym kodem, który pokazujemy w dowolnej aptece wraz z podaniem swojego numeru PESEL. Jeżeli pacjent nie ma aktywowanego Internetowego Konta Pacjenta zamiast powiadomień elektronicznych otrzyma od lekarza wydruk informacyjny e-recepty.

Czwarty krok: W aptece farmaceuta, na podstawie 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL lub wydruku informacyjnego wydaje zaordynowane leki - wszystkie lub tylko niektóre.

Krok piąty: W innej aptece możesz wykupić pozostałe leki z tej samej recepty. Można je kupować sukcesywnie w różnych aptekach w całym kraju bez utraty refundacji.

Krok szósty: W domu, wchodząc przez internet na swoje Internetowe Konto Pacjenta (samemu lub korzystając z pomocy bliskich) uzyskasz informację o wszystkich zapisanych na receptę i wykupionych lekach (od 1 stycznia 2019).

Pomóż bliskim aktywować konto

Aleksander Jankowski (l. 23) studiuje w Krakowie. Często odwiedza dziadków w Poznaniu, którzy mieszkają na trzecim piętrze bez windy i coraz trudniej im wychodzić z domu. Dlatego aktywował każdemu z nich Internetowe Konta Pacjenta. Dzięki temu może zdalnie kontrolować, jakie leki zażywają i czy je wykupują. Starsze osoby nie zawsze sobie radzą z cyfryzacją i dobrze, jeśli bliscy mogą im w tym pomóc. Dziadkowie Aleksandra mogą teraz nie tylko otrzymywać e-recepty drogą elektroniczną ale także wnuczek może je im wykupić i wysłać prosto do domu.


Elektroniczna recepta to kolejny krok do lepszego dostępu pacjenta do farmakoterapii. To rozwiązanie szczególnie przydatne w gabinetach lekarzy rodzinnych, którzy odpowiadają za wystawianie większości recept i najczęściej mają kontakt z pacjentem. Dzięki możliwości sprawdzenia tego, jakie leki zostały wcześniej przepisane, także przez innych lekarzy oraz które z nich wykupiono w aptece, lekarz będzie mógł lepiej niż do tej pory wspierać pacjentów w skutecznej farmakoterapii. Jest to szczególnie istotne w leczeniu pacjentów z chorobami przewlekłymi, w których regularne przyjmowanie leków ma podstawowe znaczenie.

E-recepta to także eliminacja kłopotów z odczytaniem recepty i ograniczenie możliwości innych pomyłek utrudniających odebranie właściwego leku. E-recepta przyda się także przy wdrażaniu telemedycyny - gdy osobista wizyta nie będzie konieczna, pacjent otrzyma receptę bez wychodzenia z domu.

Konstanty Radziwiłł - lekarz, senator RP.

Profesor Jacek Jassem: Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie