Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko wirus z Wuhan

JK
Choroby towarzyszą człowiekowi od zawsze. Wiele z nich, ze względu na ogromną liczbę ofiar, na stałe zapisało się w historii. Niestety epidemie i pandemie to nie tylko smutne wydarzenia z przeszłości - pojawiają się także i dziś. Choć współczesna medycyna radzi sobie z nimi coraz lepiej, istnieje pewien czynnik, który mocno komplikuje sprawy. Jest to ludzka mobilność, spotęgowana przez nowoczesne środki transportu. Przedostanie się wirusa z jednego końca świata na drugi dawniej było długim procesem - dziś może zająć kilkanaście godzin. Jakie choroby zagrażały i wciąż nam zagrażają w XXI wieku?

Nawracające epidemie

O epidemii możemy mówić wtedy, gdy dana choroba występuje w określonym czasie i na określonym terenie, wywołując zachorowania w liczbie większej niż oczekiwana. Pandemia zaś ma zasięg globalny - występuje na kilku kontynentach. Historia pamięta kilka przypadków epidemii i pandemii, które w swoim czasie dziesiątkowały społeczeństwa. Jedną z największych była epidemia dżumy, która to w XIV wieku uśmierciła 20-25% ludności Europy. Liczbę ofiar szacuje się nawet na 100 milionów.

Choć czarna śmierć kojarzy się głównie ze średniowieczem, choroba powracała do nas wielokrotnie. Zaraza była obecna w każdym roku w okresie 1346–1671. Ostatni z nawrotów miał miejsce nie tak dawno temu - w latach 1855–1959. Nazwano go Trzecią wielką pandemią dżumy. Pandemia, która rozpoczęła się w Chinach, rozprzestrzeniła się na tereny Azji, gdzie w samych tylko Indiach zabiła 10 milionów ludzi. Kolejne jej ognisko wybuchło w San Francisco na początku XX wieku. Jak się okazuje, nie udało jej się w pełni zwalczyć: szacuje się, że obecnie każdego roku w USA 5–15 osób zaraża się tą chorobą. Co jeszcze zagraża nam w XXI wieku?

Jeździsz komunikacją miejską? Uważaj - możesz zarazić się ni...

Wirus z Wuhan zbiera żniwo

Za jedną z najnowszych współczesnych epidemii odpowiada koronawirus 2019-nCoV, znany także jako wirus z Wuhan, miasta znajdującego się w środkowych Chinach. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano tam na początku grudnia 2019 r. Od tej pory wirus zabił 213 osób (stan na 31.01.2020). Co więcej, pojawiły się pierwsze przypadki zachorowań w Europie. Wirus pojawił się już w:

 • USA
 • Niemczech
 • Francji
 • Kanadzie
 • Hongkongu
 • Tajlandii
 • Japonii
 • Korei Południowej
 • Wietnamie
 • Singapurze
 • Malezji
 • Nepalu
 • Australii

Jakie są objawy wirusa z Wuhan? To przede wszystkim gorączka, kaszel i duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują u chorych typowe cechy wirusowego zapalenia płuc. Za względu na fakt, że zachorowania rozpoczęły się w Chinach, niektórzy porównują przypadek koronawirusa 2019-nCoV do pandemii SARS z początku XXI wieku. Jakie jeszcze choroby zagrażały i wciąż nam zagrażają w XXI wieku? Zobacz galerię.

Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko w...

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie