1/8
Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus
2/8
Odra (2019-obecnie)...
fot. Michał Pawlik

Odra (2019-obecnie)

Epidemia odry, podobnie jak AIDS, wciąż trwa. W związku z tym, że choroba dotyka głównie dzieci poniżej 5 roku życia, Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ją za jedno z największych zagrożeń dla Afryki. W Europie nawrót choroby nastąpił mimo istniejących szczepionek ochronnych. Uważa się, że jest to spowodowane rosnącą niechęcią do szczepień wśród rodziców małych dzieci.

Jak jest skala zarazy? W 2018 roku w Europie odnotowano 12 352 przypadków odry, w tym 8 596 (70%) potwierdzonych laboratoryjnie. 79% chorych było niezaszczepionych. 29% zachorowań zaobserwowano u dzieci do 5 lat. Prawdziwy problem z odrą ma jednak Afryka. Tam właśnie 90% zmarłych stanowią osoby poniżej piątego roku życia. Do tej pory na skutek choroby zmarło 6 tysięcy osób. Na świecie odra odpowiada corocznie za ponad 40 milionów zakażeń i około 120 000 zgonów.

Zakaźność odry jest bardzo wysoka i przekracza ona 95%. Choroba przebiega w czterech stadiach: okresie wylęgania, nieżytowym, wysypkowym i zdrowienia. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą wysoka gorączka, nieżyty nosa i spojówek, kaszel oraz światłowstręt i łzawienie. Do tego po czasie dochodzi różowa wysypka, przybierająca z czasem coraz bardziej intensywny kolor.

3/8
Ebola (2013-2016)...

Ebola (2013-2016)

Gorączka krwotoczna wywoływana przez wirus Ebola pojawiła się po raz pierwszy w roku 1976, w Zairze (Demokratyczna Republika Konga) nad rzeką Ebola - skąd wzięła się jej nazwa. Chorobę cechowała niezwykle wysoka śmiertelność - umierało aż 88% chorych. Prawdziwy problem z wirusem zaczął się jednak kilka dekad później, w 2013 roku, gdy wybuchła epidemia.

Jaka była skala zarazy? Choroba objęła swoim zasięgiem głównie tereny Afryki, w tym Liberię i Sierra Leone. Pojedyncze przypadki zachorowań wystąpiły nawet na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Europy. W 2016 roku śmiertelność spadła do 40%. Wtedy też opracowano niezwykle skuteczną szczepionkę. W sumie zmarło 8235 osób.

Pierwsze objawy gorączki krwotocznej przypominają objawy grypy – wysoka temperatura, bóle mięśni, biegunka. W miarę postępu choroby pojawiają się wymioty, bóle brzucha, klatki piersiowej oraz głowy, a także wysypka. W szczytowej fazie choroby może dojść do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych.

4/8
SARS (2002-2003)...

SARS (2002-2003)

SARS - zespół ostrej niewydolności oddechowej - to epidemia, która rozpoczęła się w Chinach. Choć pierwsze przypadki zachorowań były odnotowywane już w listopadzie 2002 roku, władze chińskie starały się ukryć tę informację, dlatego też WHO została powiadomiona dopiero w lutym 2003.

Jaka była skala zarazy? Pandemia objęła swoim zasięgiem Azję, Europę oraz Amerykę Północną. Szacuje się, że w sumie zmarło ok. 800 osób. Średnia śmiertelność wśród zarażonych wynosiła 10%.

Objawy SARS są podobne do grypy: gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, kaszel, ból gardła. W dalszym okresie choroby dochodzi także do duszności. Nie jest wykluczone, że SARS zaatakuje ponownie.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.

Polecamy

Nissan Juke. Znamy ceny odświeżonego modelu

Nissan Juke. Znamy ceny odświeżonego modelu

Marsjański krajobraz Aten. Zdjęcia zapierają dech!

Marsjański krajobraz Aten. Zdjęcia zapierają dech!

Groźny wypadek tira na autostradzie. Wielkie korki na obwodnicy

Groźny wypadek tira na autostradzie. Wielkie korki na obwodnicy

Zobacz również

Wstrząsające zdjęcia World Press Photo 2024

Wstrząsające zdjęcia World Press Photo 2024

Tyle osób było inwigilowanych za pomocą Pagasusa. „Skandal na miarę światową”

TYLKO U NAS
Tyle osób było inwigilowanych za pomocą Pagasusa. „Skandal na miarę światową”