E-papierosy lepsze od tradycyjnych papierosów? Australia widzi w nich szansę na skuteczna walkę z nałogiem

Michał Szczygielski
Udostępnij:
Do grona państw, które rekomendują swoim obywatelom e-papierosy jako mniej szkodliwą alternatywę dla palenia tytoniu, dołączyła ostatnio Australia. To kolejny kraj, który zdecydował się na wdrożenie polityki harm reduction. Czy elektroniczne papierosy mogą być sposobem na skuteczną walkę z nikotynizmem? I co zrobić, aby sięgali po nie jedynie palacze potrzebujący wsparcia w walce z nałogiem a nie podążający ślepo za modą nastolatkowie?

Od kilku lat odsetek palaczy w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie lub nieznacznie się waha. Dlaczego mimo nagłaśniania problemu i wielu akcji edukacyjnych Polakom tak trudno zerwać z nałogiem nikotynowym? Powodów jest wiele. Brakuje skutecznego systemu leczenia i wsparcia uzależnionych. Nie wykorzystujemy także w pełni wszystkich dostępnych na rynku metod walki z nałogiem.
Jak pokazują najnowsze badania, pomocą w rzucaniu palenia może być vaping, czyli używanie papierosów elektronicznych. Na stosowanie polityki redukcji szkód, co w praktyce sprowadza się do zastępowania papierosów mniej szkodliwymi e-papierosami, zdecydowały się przed Australią także Wielka Brytania, Szwecja, Kanada i Nowa Zelandia. Według Public Health England e-papierosy są o 95% mniej szkodliwe niż papierosy tradycyjne. Wynika to z tego, że podczas vapowania palacz przyjmuje nikotynę bez konieczności wdychania dymu i zawartych w nim substancji smolistych.
W Polsce niechęć do stosowania e-papierosów jako alternatywy dla tradycyjnych palaczy nadal jest duża. Głównie z uwagi na ich rosnącą popularność wśród młodzieży, która nie stosuje ich po to, by ułatwić sobie wyjście z nałogu, lecz dla przyjemności lub chęci bycia modnym. To głównie takich konsekwencji przyjęcia polityki harm reduction obawia się Główny Inspektor Sanitarny.
– Obserwujemy skutki prowadzenia takiej polityki. I dostrzegamy jej pozytywy. Ale też chcemy ustrzec się przed błędami będącymi udziałem np. Stanów Zjednoczonych. Z obserwacji tamtejszych ekspertów wynika, że e-papierosy pomogły wielu palaczom porzucić nałóg. Ale jednocześnie stały się środkiem, za pomocą którego dochodziło szczególnie wśród młodych Amerykanów do nikotynowej inicjacji – powiedział Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, podczas niedawnej debaty poświęconej nikotynizmowi w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.
Przypomnijmy, w USA w następstwie ostrego uszkodzenia płuc spowodowanego intensywnym paleniem e-papierosów, zmarło już kilkadziesiąt osób. Co ważne, choroba EVALI, bo o nią chodzi, jest konsekwencją podgrzewania w e-papierosach płynów zawierających kanabinoidy i inne często nieznane substancje, które w Polsce są nielegalne.
Dlatego polscy lekarze postrzegający e-papierosy jako szansę dla palaczy na zerwanie z tradycyjnym paleniem, a także przedstawiciele branży w Polsce przypominają, że e-papierosy zostały stworzone dla dorosłych palaczy.
– E-papierosy są produktami przeznaczonymi wyłącznie dla osób dorosłych, które nie potrafią zerwać z nałogiem palenia tytoniu. W 2019 roku odsetek dorosłych osób palących tradycyjne papierosy wynosił 26%, czyli około 8 mln Polaków. W Polsce wszystkie punkty sprzedaży e-papierosów zobligowane są do bezwzględnego zakazu sprzedaży produktów nikotynowych osobom poniżej 18. roku życia. Jako Stowarzyszenie opowiadamy się za uświadamianiem osób nieletnich i ich rodziców o niebezpieczeństwach związanych z nałogiem nikotynowym zarówno w odniesieniu do tradycyjnych, jak i elektronicznych papierosów. To w celu samoregulacji rynku i ograniczenia dostępu dzieci i młodzieży do e-papierosów opracowaliśmy Kodeks Dobrych Praktyk, które mają być wytycznymi dla producentów i sprzedawców e-papierosów. Jesteśmy także otwarci na współpracę w tym zakresie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia – podkreśla Przemysław Jaskóła z Vaping Association Polska, zrzeszającego polskich przedsiębiorców branży papierosów elektronicznych.
Papierosy elektroniczne nie są wolne od zagrożeń, ale są znacząco mniej toksyczne niż tytoń. Oferowane w legalnych punktach sprzedaży są podlegają restrykcyjnym przepisom, zapewniającym bezpieczeństwo i gwarantowaną jakość tego typu produktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie