Entomologia sądowa. Jak mucha plujka pomaga w kryminologii

Mariusz Grabowski
Steve Buissinne z Pixabay
Entomologia ma swoje zastosowanie także w kryminologii: pozwala określić rzecz fundamentalną - czas śmierci człowieka na podstawie wieku owadów żywiących się tkanką. W roli głównej występuje mucha plujka (Calliphora vomitoria).

Nie igrajcie z bionomią

Okazuje się, że czas zgonu można precyzyjnie obliczyć na podstawie czasu trwania okresu larwalnego tych owadów. Niestety, badania oparte na stadium poczwarki, w którym larwa przeobraża się w dorosłego owada, są bardzo ograniczone. Mimo to stadium to, trwające połowę całkowitego czasu rozwoju, jest ważnym czynnikiem przy ustalaniu daty śmierci metodą entomologiczną. Obecność poczwarek w okolicy jest ważnym źródłem informacji o przebiegu czasowym kolonizacji ciała. W ciałach odnalezionych w pomieszczeniach na poczwarki czy dorosłe osobniki natrafia się m.in. przy drzwiach, szybach okiennych.

„Entomolog sądowy przed zgłoszeniem raportu końcowego musi stworzyć jak najbardziej kompletny obraz wynikający z dostępnego materiału. To przede wszystkim połączenie ustalonych śladów i informacji o bionomii odnalezionych owadów (dział biologii zajmujący się związkiem organizmów roślinnych i zwierzęcych z ich otoczeniem)” - dopowiada Krzysztof Pochwicki w opracowaniu „Gdy owady zdradzają przestępcę”.

Pomocna matematyka

Przy wstępnym ustalaniu daty śmierci ofiary metodą entomologiczną uwzględnia się praktycznie wyłącznie ilość larw much w różnych stadiach rozwoju. W tym miejscu do gry niespodziewanie włącza się również inna nauka - matematyka. Szybkość rozwoju larw dość precyzyjnie wiąże się z ilością ciepła, czyli ze średnią temperaturą.

Poprzez zastosowanie stosunkowo prostych wzorów obowiązujących w odniesieniu do konkretnych gatunków, czas śmierci można ustalić z dokładnością do 1-2 dni. Do takiego samego wyniku można dojść także za pomocą analizy uśmierconych larw. W tym przypadku jednak entomolodzy nie odwołują się już do wzorów, ale swe szacunki opierają na wielkości i stopniu rozwoju czerwi.

I jeszcze jedno: Calliphora vicina odgrywa szczególnie ważną rolę jako dowód w czasie miesięcy zimowych, w mniejszym zaś stopniu latem. Aż dziw, że ilość zabójstw w obu tych porach roku jest podobna.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl