Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ennio Morricone nie żyje. Był jednym z największych współczesnych kompozytorów, autorem muzyki do ponad 500 filmów

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Ennio Morricone w 2017 roku wystąpił w łódzkiej Atlas Arenie. Był to koncert z okazji 60-lecia jego kariery.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ennio Morricone w 2017 roku wystąpił w łódzkiej Atlas Arenie. Był to koncert z okazji 60-lecia jego kariery.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jakub Janecki/ Prestige MJM
Ennio Morricone nie żyje. O śmierci artysty poinformowały włoskie media. Ennio Morricone był genialnym kompozytorem i dyrygentem. Autorem muzyki do ponad 500 filmów, laureatem Oscarów (w 2016 roku zdobył go za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka", zaś w 2007 roku Amerykańska Akademia Filmowa przyznała mu Oscara za całokształt twórczości), Złotych Globów oraz innych znaczących nagród. Wiele obrazów, do których komponował ścieżkę dźwiękową, to ikony światowej kinematografii. Artysta kilka dni temu upadł i złamał kość udową. Trafił do szpitala. Miał 91 lat.

Ennio Morricone nie żyje. Ikona muzyczna filmowego świata, niekwestionowany król soundtracków, prawdziwy Maestro wśród dyrygentów.
Czy można sobie wyobrazić westerny Sergio Leone, klimatyczne „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore i całego mnóstwa innych filmów bez muzyki Ennio Morricone? Dzisiaj wiele z tych utworów „żyje” niezależnie od obrazu kinowego. Niewątpliwie jest to zasługa wielkiego włoskiego kompozytora, który przez lata stworzył muzykę do ponad pół tysiąca filmów.

Ennio Morricone należał do grona najlepszych współczesnych kompozytorów filmowych. Przez 60 lat aktywności wydawane na płytach soundtracki zdobyły ponad 40 różnych nagród w kategoriach związanych z muzyką filmową. Wśród nich także te najważniejsze – amerykańskie Oscary, czy Złote Globy.

Sam Ennio Morricone w 2007 roku temu został laureatem nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości. Ale dopiero w 2016 roku doczekał Oscara za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”. Wcześniej był do niego pięciokrotnie nominowany.

- Komponowanie do filmu jest trudne, ponieważ trzeba stawić czoła sytuacji wymuszonej przez narrację i realistyczne obrazy, w których widać konkretne miejsca i aktorów, ich działanie i dialogi. To wszystko jest realistyczne. Tymczasem muzyka jest czymś, co pochodzi z innego i abstrakcyjnego świata. Muzyki nie widać. Jest absolutnie konieczne sprawić, by muzyka w filmie była usłyszana, ale nie może być słuchana razem z innymi elementami ekranowej rzeczywistości – mówił Ennio Morricone w wywiadzie z Grażyną Torbicką z 14 grudnia 2014 roku.

Współpracował z największymi reżyserami współczesnego kina, do których należą: Quentin Tarantino, Brian De Palma, Sergio Leone, Giuseppe Tornatore, czy Adrian Lynn. Wśród całej plejady wybitnych reżyserów, z którymi współpracował mistrz Ennio Morricone, są również polscy filmowcy – Jerzy Kawalerowicz i Roman Polański.
Na długiej liście artystów, którzy współpracowali z twórcą, odtwarzając skomponowaną przez niego muzykę, są m.in.: Andrea Bocelli, Paul Anka, Celiné Dion, Michael Jackson, Bruce Springsteen, Il Volo, a nawet Metallica, czy The Prodigy i Slash.

Edukację ukończył w czasie... 6 miesięcy

Urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie, jako najstarsze dziecko Libery Ridolfi i Mario Morricone. Ojciec był trębaczem, który cieszył się powszechnym uznaniem, a matka prowadziła dom (później założyła niewielkie przedsiębiorstwo zajmujące się tekstyliami). Ennio miał jeszcze czworo rodzeństwa – Adriane, Aldo, Marię i Franco. Od najwcześniejszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką, inaczej niż reszta sióstr i braci, którzy jednak nie obrali w życiu muzycznej drogi.

W pierwszej dekadzie życia Ennio chodził do szkoły podstawowej im. św. Jana w Rzymie. To tam spotkał Sergio Leone, reżysera, do którego filmów Morricone stworzył niezapomniane muzyczne kreacje.

Gdy miał 12 lat rodzice zapisali Ennio do Narodowego Konserwatorium Muzycznego Santa Cecila. Wtedy też rozpoczął czteroletni kurs harmonii, który zakończył prawdopodobnie już po 6 miesiącach. Uczył się także w klasie trąbki u Umberto Semproniego. Szybko jednak opanował grę na tym instrumencie do perfekcji, wobec czego rodzice zdecydowali o zapisaniu go również do klasy kompozycji, później studiował też muzykę chóralną. Każdy materiał przerabiał w ekspresowym tempie. Nie myślał jeszcze o tworzeniu muzyki filmowej, choć zanim skończył studia, miał już na koncie pierwsze utwory skomponowane dla stacji radiowych.

Dyplom ukończenia studiów w klasie trąbki odebrał nie mając ukończonych 18 lat. W tym samym czasie skomponował pieśń na głos i fortepian pt. Poranek. W 1952 roku zakończył edukację w klasie instrumentacji, a dwa lata później – w zakresie kompozycji. Aby utrzymać rodzinę, od 1956 roku przez kilka lat grał jazz na trąbce w lokalach nocnych.

Napisał ścieżki dźwiękowe do ponad 500 filmów

W 1961 roku napisał ścieżkę dźwiękową do pierwszego filmu pt. „Faszysta” w reżyserii Luciano Salce. Kariera przyspieszyła, gdy w 1964 roku napisał muzykę do spaghetti westernu pt. „Za garść dolarów”. Współpracował z Sergio Leone również przy innych jego filmach. Sławę przyniósł mu dopiero obraz do kolejnego westernu pt. „Dobry, zły i brzydki”. Wkrótce współpracować z nim chcieli niemal wszyscy współcześni reżyserzy.

Przez 60 lat Ennio Morricone skomponował ścieżki dźwiękowe do takich znanych filmów, jak wspomniana już „Nienawistna ósemka”, „Malena” - obydwa obrazy obsypane zostały wieloma nagrodami, a także: „Nietykalni”, „Misja”, „Dawno temu w Ameryce”, „Cinema Paradiso”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, „Za garść dolarów”, „Rydwany ognia”, „Papież, który został człowiekiem”, „Los utracony” oraz „1900: człowiek legenda”.

W Polsce Ennio Morricone gościł dziewięciokrotnie. W 2017 roku w łódzkiej Atlas Arenie wystąpił w ramach 60-lecia swojej kariery. Z kolei w styczniu 2019 roku w Krakowie odbył sie koncert będący według zapowiedzi, ostatecznym pożegnaniem artysty z polską publicznością. W październiku 2014 miał pojawić się w katowickiej sali NOSPR, niestety koncert został odwołany ze względu nastan zdrowia Ennio Morricone.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera