Napoje energetyczne do bezpiecznych raczej nie należą. Nie od dzisiaj wiadomo, że napoje te mogą nieźle narozrabiać w naszym organizmie. Amerykańcy naukowcy przeprowadzili ostatnio badania i doszli do bardzo niepokojących wniosków.

Zespół badawczy z University of Texas przebadał 44 studentów (zdrowych, bez nałogów). Wypili oni napoje energetyczne (dwie puszki), a następnie po upływie 90 minut zbadano ich naczynia krwionośne. Co się okazało? Naukowcy podają, że średnica naczyń zmniejszyła się przeciętnie o połowę. A to stanowi zagrożenie dla życia.

– Jako że napoje energetyczne stają się coraz bardziej popularne, ważne jest, aby badać ich wpływ na tych, którzy często je piją i lepiej określić, jaki jest – o ile jest w ogóle – bezpieczny sposób ich konsumpcji – powiedział dr John Higgins, profesor medycyny z McGovern School, cytowany przez Daily Mail.

90 minut po wypiciu napoju energetycznego

Wyniki badań pokazują, że nasz organizm po wypiciu napojów energetycznych narażony jest na szerego niebezpieczeństw.

Jak podkreślają naukowcy, stan w który zostali wprowadzeni pacjenci po 90 minutach od spożycia napojów, grozi zawałem serca czy udarem mózgu. Dzieje się tak dlatego, że przez pomniejszone naczynia krowionośne, do komórek dociera za mało krwi, a ta jak wiadomo transportuje tlen.

Badacze z uniwersytetu uważają, że odpowiedzialne są za to składniki energetyków, takie jak: kofeina, tauryna i cukier.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl , wnioski z tego badania (oraz z dwóch innych badań przeprowadzonych w kwietniu 2017 r. i lutym 2018 r.) zostaną przedstawione i omówione dalej na Sesjach Naukowych American Heart Association w Chicago w 2018 r., które odbędą się w listopadzie.

Picie napojów zawierających duże ilości kofeiny może być jedną z głównych przyczyn palpitacji serca, nadciśnienia tętniczego, padaczek, a w skrajnych przypadkach zatrzymania akcji serca prowadzącej do śmierci – dane WHO z 2013 roku

WIDEO: Jak działają napoje energetyzujące?
Lekarz Piotr Gryglas wyjaśnił w reportażu "Dzień Dobry TVN", co zawierają napoje energetyczne i jaki mają wpływ na nasz organizm. - Nie ma w nich substancji, które uzależniają, ale mogą predysponować do przyzwyczajenia - podkreślił.
Instruktorka fitnessu Edyta Drąg-Maksimowicz wytłumaczyła natomiast, dlaczego energetyki nie są polecane sportowcom

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Czytaj również: Nowe obowiązki dla kierowców. Lepiej się z nimi zapoznaj