Endodoncja - czym jest i kiedy warto się na nią zdecydować?

Materiał partnera zewnętrznego
Czy wiesz co kryje się za tajemniczym terminem endodoncja? Kraków to jedno z miast, w którym znajdziesz pokaźne zaplecze w tym zakresie. Kojarzy się trochę z ortodoncją, a więc poniekąd także stomatologią i to jest właściwy trop. Leczenie endodontyczne to inaczej leczenie kanałowe, a więc ten sposób leczenia stomatologicznego, który owiany jest złą sławą. Jak się dziś okazuje, zupełnie niesłusznie. Negatywne głosy o leczeniu kanałowym wynikają przede wszystkim z tego, że przed laty, kiedy dziedzina ta raczkowała, leczenie kanałowe oznaczało wręcz pasmo niekończących się cierpień, do tego bardzo kosztownych.

Narzędzia endodontyczne

Dziś, w dobie kiedy medycyna stomatologiczna poszła zdecydowanie na przód, leczenie kanałowe jest nie tylko często bezbolesne, ale także niesłychanie skuteczne. A za jego wdrożeniem niech przemawia przede wszystkim fakt, że często jest to jedyny sposób na uratowanie własnego uzębienia, dlatego też nadal jest ono powszechnie stosowane. Endodoncja w Krakowie jest jednym z działów stomatologii, której obiektem zainteresowania są choroby miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Znajduje ona zastosowanie w przypadkach trudnych, gdzie inne metody zawodzą. Zapalenia miazgi zębowej lub jej martwica, urazy mechaniczne zębów - złamanie, zwichnięcie, starcie zębów, a także rozległe skutki działania próchnicy, to wszystko sytuacje, kiedy stomatolog powinien zlecić właśnie leczenie kanałowe.

Istotą endodoncji jest przede wszystkim oczyszczanie, odkażanie, poszerzanie i wypełnianie kanałów zębowych. Warto wspomnieć, że jest to leczenie wyjątkowo precyzyjne, a żeby tak było, konieczne są niezwykle dokładne, profesjonalne narzędzia. Należą do nich przede wszystkim instrumenty piłująco-penetrujące, których średnica nie przekracza 0,40 mm. Ogromny postęp w dziedzinie endodoncji zapoczątkowało wprowadzenie i dynamiczny rozwój mikroskopów oraz endometrów. Dzięki tak zaawansowanej technologii możliwe jest precyzyjne zbadanie kanałów, zmierzenie ich długości, a także dotarcie oraz dokładne zobrazowanie miejsc zmienionych chorobowo.

Jeżeli szukasz dobrego endodonty w Krakowie odwiedź cetrum stomatologii CDC. Więcej na cdcstomatologia.pl >>

Endodoncja Kraków krok po kroku

Czy wiesz od czego powinien rozpocząć leczenie kanałowe dobry entodonta? Kraków to jedno z miast, w którym znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Bez problemu trafisz tu na dobrego stomatologa, który będzie wiedział od czego trzeba zacząć. Pierwszym krokiem w leczeniu kanałowym jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. W zależności od tego, z jakim problemem konkretnie masz do czynienia, będziesz miał do wyboru wykonanie zdjęcia wewnątrz lub zewnątrzustnego. Na jego podstawie dobrane zostanie właściwe leczenie, a co więcej stan twojego uzębienia dokładnie oceni endodonta. Kraków to miasto, w którym wokół endodoncji narosło przez lata wiele mitów. Jeden z nich mówi, że leczenie kanałowe to długi i żmudny proces, wymagający wielu wizyt na fotelu stomatologicznym.

Obecnie jednak technologia jest tak zaawansowana, że możliwe jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia w trakcie wyłącznie jednej wizyty. W pierwszej kolejności endodonta podaje znieczulenie miejscowe. Kiedy ono zacznie działać, może przystąpić do rozpoczęcia procesu leczenia. Najpierw, aby dostać się do uszkodzonej miazgi, otwiera on komorę zęba. W drugiej kolejności, przy pomocy narzędzi piłująco-penetrujących stopniowo oczyszcza on wszystkie kanały korzeniowe z miazgi zębowej. Zaraz potem poszerzone kanały zostają odkażone, a następnie stomatolog wypełnia je specjalną substancją, która po pewnym czasie staje się tak twarda jak ząb.

Dodaj ogłoszenie