Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emilewicz przedstawiła Kartę Równowagi Cyfrowej. Ma pomóc z uzależnieniem dzieci i młodzieży od smartfonów

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Od lewej: Klaudia Strzelecka, Jadwiga Emilewicz i Lidia Dudziak na konferencji prasowej dot. higieny cyfrowej.
Od lewej: Klaudia Strzelecka, Jadwiga Emilewicz i Lidia Dudziak na konferencji prasowej dot. higieny cyfrowej. Robert Woźniak
Jadwiga Emilewicz wraz z dwoma radnymi z ramienia Prawa i Sprawiedliwości przedstawiła dziś, 10 października, Kartę Równowagi Cyfrowej. - Działa to na wszystkie nasze receptory. Dzieci są pobudzone, coraz więcej z nich jest chorych na ADHD, już nie mówiąc o Aspergerze, który też nie wiadomo skąd się bierze w takich ilościach - powiedziała Lidia Dudziak.

- Ostatnie tygodnie poruszyły opinią publiczną dyskusją nt. wykorzystania internetu do prowadzenia działalności przestępczej. To na co chciałybyśmy zwrócić uwagę to to, że kwestia korzystania z internetu przez małoletnich powinna być tematem szerokiej dyskusji między podziałami politycznymi - powiedziała posłanka Jadwiga Emilewicz na konferencji prasowej poświęconej higienie cyfrowej.

Na spotkaniu obecne były również radne Prawa i Sprawiedliwości - Klaudia Strzelecka i Lidia Dudziak.

- Higiena cyfrowa jest coraz częstszym komunikatem, który pojawia się w debacie publicznej za sprawą psychologów, psychiatrów oraz nas, rodziców - powiedziała Emilewicz.

Posłanka zwróciła również uwagę na badania, które pokazują, że wiele młodych ludzi nie radzi sobie z kontrolą używania smartfonów.

- Statystyczny nastolatek w Polsce do 13 roku życia spędza średnio 3,5 godziny z telefonem w ręce. Badania Manfreda Spitzera pokazują, że jeśli dziecko do 3 roku życia spędza powyżej 3 godzin ze smartfonem w ręce, zmiany w mózgu, które mogą obserwować neurolodzy nie są znacząco różne od tych, które wywołuje kokaina czy alkohol - stwierdziła.

- Dzieje się to dlatego, że dostępność do portali społecznościowych nie podlega żadnej kontroli – ani rodzicielskiej ani społecznej. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia – polskie nastolatki dostają nawet do 4,5 tysiąca informacji dziennie. Mówimy dziś o przebodźcowaniu, o ADHD czy o tysiącach problemów rozwojowych, których przyczyną może być nadużywanie smartfona czy internetu - mówiła dalej posłanka.

- Działa to na wszystkie nasze receptory. Dzieci są pobudzone, coraz więcej z nich jest chorych na ADHD, już nie mówiąc o Aspergerze, który też nie wiadomo skąd się bierze w takich ilościach. Warto pochylić się nad tym tematem, bo nasze dzieci są najważniejsze - dodała Lidia Dudziak.

Karta Równowagi Cyfrowej

- Dzisiejsza konferencja jest wysłaniem zaproszenia do wszystkich kandydatek z pozostałych komitetów wyborczych, żebyśmy podjęli ten temat – higieny cyfrowej - powiedziała Emilewicz.

- Karta Równowagi Cyfrowej powinna być takim elementarzem polityka w ciągu najbliższych 4 lat, gdzie powinniśmy zastanowić się, jakie programy edukacyjne i jakie projekty regulacyjne powinniśmy wdrożyć.

Karta Równowagi Cyfrowej zakłada kontrolę wieku używania mediów społecznościowych, obowiązkowe zajęcia higieny cyfrowej w każdej szkole podstawowej, zakaz używania smartfonów w szkołach podstawowych (z wyjątkiem, kiedy zgodzi się na to nauczyciel) oraz stworzenie na wyższych szkołach pedagogicznych kierunków kształcących w zakresie higieny cyfrowej oraz wiedzy o cyfryzacji.

- Bardzo ważne są regulacje wprowadzające ochronę dzieci i młodzieży w kontekście korzystania z tych nowych technologii - zakończyła Klaudia Strzelecka.

Karta została podpisana przez trzy polityczki. Zachęcały one również kobiety z innych ugrupowań do przyłączenia się do projektu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski