Emigracja rośnie: Najwięcej Polaków pracuje w Niemczech i...

  Emigracja rośnie: Najwięcej Polaków pracuje w Niemczech i Wielkiej Brytanii

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tym samym zbliżamy się do rekordowej liczby emigrantów zanotowanej w 2007 r. Wtedy - jak wyliczał GUS - za granicą przebywało czasowo 2,27 mln Polaków. Po kryzysie z 2008 r. część z nich powróciła do kraju. Jednak od 2009 r. liczba emigrantów znów szybko rośnie.

  Znaczący wzrost emigracji odnotowano w ostatnim okresie do Wielkiej Brytanii - wynika z danych GUS. W ciągu dwóch lat liczba osób przebywających czasowo na Wyspach wzrosła z ok.
  580 tys. do ponad 630 tys., czyli o prawie 10 proc. Popularnym krajem emigracji zarobkowej Polaków w ostatnim czasie stały się też Niemcy. Liczba naszych rodaków w tym kraju jest obecnie rekordowa: pół miliona, w końcu 2010 r. było to 440 tys.

  Procentowo mocno rośnie też liczba wyjazdów czasowych do Danii, Szwecji, a także Norwegii. Na przykład w Norwegii przebywa obecnie 65 tys. emigrantów, o 44 proc. więcej niż w końcu 2010 r. - wówczas szacowano ich liczbę na 43 tys. W Danii naliczono ok. 23 tys. Polaków - o 21 proc. więcej niż w końcu 2010 r., w Szwecji - 38 tys., tj. ok. 22 proc. więcej niż trzy lata temu. Rośnie też liczba wyjeżdżających do Holandii, Francji i Włoch. Na przykład obecnie GUS szacuje liczbę rodaków przebywających we Włoszech na 97 tys., podczas gdy jeszcze trzy, cztery lata temu - na ok. 88 tys.

  GUS przyśpieszył publikację danych po tekście "Rzeczpospolitej", która napisała, że urząd celowo wstrzymuje ich upublicznienie z powodów politycznych: nie chce, by ukazały się przed planowanym na 13 października referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dane są bowiem niepokojące: za granicę wyruszają głównie ludzie młodzi. Według wyliczeń najliczniejszą grupą emigrantów są osoby w wieku 25-34 lata, czyli urodzone w latach 1979-1988. Ich liczbę oszacowano na 726 tys. osób. A to oznacza, że za chlebem wyjechał mniej więcej co dziewiąty Polak z tej grupy wiekowej.

  Ostatecznie GUS zdecydował się opublikować dane. Ale zastrzegł, że pełny raport przedstawi dopiero 18 października - dopiero wtedy zostaną zakończone ostatecznie prace nad analizą.

  Powodem emigracji jest brak pracy w kraju. Ale także brak perspektyw na przyszłość. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, aż 44 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. - Analogiczne szacunki poczynione rok temu dałyby wynik na poziomie 41 proc., co oznacza, że sytuacja uległa pogorszeniu - komentuje Bartosz Turek, analityk Lion's Banku. Dla porównania, w Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii mniej niż 5 proc. osób w tej grupie wiekowej mieszka z rodzicami, np. w Danii - tylko 1,9 proc. W Holandii - zaledwie 9,7 proc., we Francji - 11,6 proc., w Niemczech - 14,7 proc. Co ciekawe, w Polsce - 69 proc. dorosłych mieszkających z rodzicami ma pracę na cały etat, a kolejne 4,1 proc. pracuje dorywczo. - Na drodze do pełnego usamodzielnienia się stają więc głównie: ograniczenia w dostępie do finansowania bankowego w związku z niższymi zarobkami i wysokie ceny najmu oraz zakupu nieruchomości - komentuje Bartosz Turek.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wallander

  fddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Holeanta, moim zdaniem globport.com jak najbardziej sie sprawdza. Mieszkam w Hambiurgu od 5 lat i za kazdym razem korzystamy z rodzina wlasnie z tej firmy :) Ceny naprawde spoko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Paczki

  Holeanta85 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wiecie może, jak najlepiej wysłać paczkę za granicę (głównie Niemcy)? Co sądzicie o stronie globport.com?

  Zdjęcie autora komentarza
  :::

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  Polacy od zniesienia pańszczyzny byli zawsze biednymi dziadującymi emigrantami (bo wcześniej tez byli biedni i dziadowali ale nie za bardzo emigrować mogli).
  Co prawda II w św rozwiązała problem...rozwiń całość

  Polacy od zniesienia pańszczyzny byli zawsze biednymi dziadującymi emigrantami (bo wcześniej tez byli biedni i dziadowali ale nie za bardzo emigrować mogli).
  Co prawda II w św rozwiązała problem przeludnienia ( i pozwoliła na pelne zatrudnienie)
  ale po 2 wyzach demograficznych w l 50 i 80 sytuacja wróciła do normyzwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  To już nie emigracja, a masowe wypędzenia z ojczystego kraju.

  Zgłoś naruszenie treści / 22

  Od 6 lat obserwujemy dewastację oraz coraz większy chaos w kraju,
  w którym notowano w 2007 wzrost gospodarczy na poziomie 6%.
  To celowe bankructwo, zadłużanie, korupcja, bezrobocie i narastająca...rozwiń całość

  Od 6 lat obserwujemy dewastację oraz coraz większy chaos w kraju,
  w którym notowano w 2007 wzrost gospodarczy na poziomie 6%.
  To celowe bankructwo, zadłużanie, korupcja, bezrobocie i narastająca bieda
  są głównym powodem porzucania własnego kraju. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo