Emerytury w przyszłości. Przeciętna emerytura wyniesie 38% przeciętnych zarobków

Jolanta ZielaznaZaktualizowano 
Sławomir Mielnik
W 2040 roku przeciętna emerytura wyniesie raptem 38 proc. przeciętnych zarobków. Jeśli będzie jedynym źródłem dochodów emeryta, spowoduje drastyczny spadek poziomu życia.

Za 20 lat na emeryturę przejdą obecni 40-45-latkowie. I to właśnie ich te szacunki dotyczą. Perspektywa nie jest zachęcająca.

Część społeczeństwa próbuje się przygotować i zapobiec drastycznemu obniżeniu poziomu dochodów.
Kilka- kilkanaście lat temu był boom na kupowanie mieszkań na wynajem. Właściciele liczą, że gdy przejdą na emeryturę, będą mieli dodatkowy, comiesięczny dochód z wynajmu. Albo lokal sprzedadzą.

Inni oszczędzają w IKE czy IKZE, ale tu nie ma tłumów, ktoś kupuje obligacje, akcje. Jeszcze inni nie oszczędzają wcale. Mają niskie dochody i że nie mają z odkładać.

Emerytura to coraz mniejsza część zarobków

Z roku na rok - mimo istniejącego "ogranicznika", czyli limitu zarobków, od których odprowadzane są składki emerytalne (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia) - rośnie rozwarstwienie wysokości emerytur wypłacanych przez ZUS. Zwiększa się liczba świadczeń bardzo niskich, niższych niż minimalne gwarantowane, z drugiej strony - przybywa też tych najwyższych emerytur, wynoszących ponad 7, a nawet ponad 10 tys. zł.

Tych niższych przybywa jednak znacznie szybciej, co nie jest pocieszające.

Zobacz wideo: 60 Sekund Biznesu: Potrzebny jest kompleksowy plan demograficzny.

Maleje stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej wypłacanej emerytury do średniej krajowej. W 2014 roku, jak obliczył Business Insider Polska, przeciętna miesięczna emerytura stanowiła 61,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. W 2017 roku było to już tylko 58,5 proc., w ubiegłym roku - 56,4 proc.

Prognozy mówią, że za 11 lat, w 2030 roku, będzie to tylko 47,1 proc. Wtedy na emerytury będą odchodzić kobiety z rocznika 1970 i mężczyźni rocznik 1965.

Za 20 lat stopa zastąpienia będzie wynosiła już tylko 37,8 proc. Dotyczy to obecnych 40-45-latków, którzy właśnie wtedy będą kończyć zawodową aktywność. To ostatni dzwonek dla nich, by pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość.

Godziwy poziom życia, czyli ile na rękę

- Przyjmuje się, że dla utrzymania godziwego poziomu życia, poziom konsumpcji po przejściu na emeryturę nie powinien spaść o więcej niż 30 proc. - mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. - To znaczy, że stopa zastąpienia powinna oscylować na poziomie minimum 70 proc.

Między stopa zastąpienia wynosząca 38 proc. a 70 proc. jest duża luka.

Na co może liczyć obecny 45-latek, kto zarabia obecną przeciętną (5000 zł), czyli ok. 3550 zł "na rękę"? Po przejściu na emeryturę, za 20 lat dostanie ok. 1300 zł - oblicza Fundusz Hipoteczny DOM. Dokładniej - dostanie równowartość tej kwoty, bo nominalnie pieniądze będą inne, ale ich wartość będzie mniej więcej właśnie taka.

- Trzeba całkowicie zmienić podejście do emerytur. W mojej opinii emeryci będą musieli, i to w całkiem niedalekiej przyszłości, żyć z różnych źródeł finansowania, ponieważ świadczenia "państwowe" będą coraz niższe - dodaje Majkowski.

Od 1 lipca największe firmy mają obowiązek tworzyć PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), ale nastawienie pracowników do tej możliwości oszczędzania na razie optymizmem nie napawa. Z sondy przeprowadzonej wśród pracowników firm należących do Pracodawców RP wynika, że 41,5 proc. pracowników chce już na starcie wypisać się z PPK. Obawiają się, że PPK powtórzą los OFE.

Dla Bartosza Marczuka, wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za przygotowanie PPK, sukcesem będzie, jeśli w pierwszym okresie w programie zostanie połowa uczestników.

Obecny 45-latek, który zarabia 5000 brutto, jeśli będzie oszczędzał w PPK może liczyć na ok. 480 zł emerytury. Według wyliczeń na stronie www.mojeppk.pl kwota jest wyższa, ale tam wypłata przewidziana jest tylko na 10 lat. Razem z 1330 zł z ZUS będzie miał 1800 zł. Ciągle dużo mniej od tego, ile teraz ma - 3350 zł netto.

Najwyższe emerytury 2019 wypłacane w regionie

Kilka źródeł emerytury

Potrzebny jest jeszcze inny "strumyczek", własne, dodatkowe oszczędności: czy to IKE, IKZE, czy inne źródło dochodów. - Za kilkanaście lat coraz większa liczba osób w wieku średnim będzie miała świadomość, że o własną emeryturę musi zadbać indywidualnie. Jednym ze sposobów będzie regularne oszczędzanie, kolejnym - inwestowanie w nieruchomości, które kiedyś będzie można spieniężyć: wynajmując je, sprzedając lub decydując się na rentę dożywotnią - mówi Majkowski.

Świadomość zapewnienia sobie różnych źródeł dochodów na starość rodzi się bardzo powoli. Na koniec 2018 roku IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) miało 995,7 tys. osób, czyli 5,8 proc. pracujących, IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Społecznego) - 730,4 tys. osób, czyli 4,3 proc. pracujących. Czyli raptem co 10. pracująca osoba ma takie konto. Nie licząc uczestników dobrowolnych PPE (Pracownicze Programy Emerytalne). Ostatnio ich przybyło - pracodawcy zakładali je chcąc uciec przed koniecznością tworzenia obowiązkowych PPK.

Hasło, które przyświecało reformie emerytalnej z końca lat 90. ciągle jest aktualne: Bezpieczeństwo (finansowe na starość) dzięki różnorodności (form oszczędzania).

Wideo

Materiał oryginalny: Emerytury w przyszłości. Przeciętna emerytura wyniesie 38% przeciętnych zarobków - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 106

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-12T10:59:28 02:00, jaworka:

Dlatego wprowadzono PPK aby nie spadł tak drastycznie poziom życia. Ale pomimo tego że jeszcze ten system sie nie zadomowił na naszym rynku i tak dokładnie nie wiemy jak będzie funkcjonował to wszyscy dookoła tylko go krytykują.Ja nie rozumiem szczerze takiego przedstawiania sprawy. Też zostałam zapisana do PPK i poczekam co dalej...Nic nie trace przecież.

mozesz stracic wlasnie, cięzko zarobione pieniadze.. więc jak nic nie tracisz? na te pieniądze nie masz funduszu gwarancyjnego jak w banku- jeśli towarzystwo które wybrała twoja firma upadnie, stracisz wszystko. pomijam śmieszne obostrzenia typu że to twoje teoretycznie pieniądze, ale jak skończysz 60lat i będziesz chciec od razu całość to nie dostaniesz..

W
Wroclaw

Na stronie zus jest kaukulator emerytalny. Wpisujac swoje dane obliczaja mi ze dostane 3500 brutto tzn. rownowartosc tej kwoty jak w artykule. Dodam ze zarabiam 75% sredniej krajowej i zostalo mi jeszcze 25 lat pracy. Ktos tu klamie. albo zus albo artykul sponsorowany

T
Tv z

Wszyscy po drodze kradli, po, teraz PiS a tak miło być dobrze. Won od koryta.

G
Gghh

Oddajcie moje składki z 35 lat złodzieje.

B
Banda

Złodzieje, bydlaki jak zaczynałem pracę to inne przeliczniki były. Banda złodziei darmozjady żeby was ...... Wyjdziemy na ulicę i tyle. 47 latek.

G
Gość
2019-08-12T17:44:51 02:00, Marcin:

Taki to kraj Prawy I Sprawiedliwy, że 41 letni emeryci mundurowi śmieją się wszystkim w twarz, a reszcie się wciska, że jak sobie nie odlozą to padną z głodu, jak dobrze, że nie mieszkam w tym chorym kraju.

Zzazdroscisz mundurowym trzeba było iść do woja dziś też byś się amial

M
Marcin

Taki to kraj Prawy I Sprawiedliwy, że 41 letni emeryci mundurowi śmieją się wszystkim w twarz, a reszcie się wciska, że jak sobie nie odlozą to padną z głodu, jak dobrze, że nie mieszkam w tym chorym kraju.

j
jaworka

Dlatego wprowadzono PPK aby nie spadł tak drastycznie poziom życia. Ale pomimo tego że jeszcze ten system sie nie zadomowił na naszym rynku i tak dokładnie nie wiemy jak będzie funkcjonował to wszyscy dookoła tylko go krytykują.Ja nie rozumiem szczerze takiego przedstawiania sprawy. Też zostałam zapisana do PPK i poczekam co dalej...Nic nie trace przecież.

G
Gość
2019-08-06T18:41:31 02:00, Gość:

Emerytura to będzie praktycznie spowolnione umieranie. Oczywiście nie dotyczy pisiorów przy korycie - już tyle nakradli, że mają do końca swego żywota.

2019-08-06T18:47:09 02:00, lola:

może i kradną, ale też się dzielą;), patrz 500 , 300 itd., a inni kradli, ale się nie dzielili

jasne, kradli? to czemu nikt nie siedzi w więzieniu z wyrokiem za kradzież?rządzący mają przecież swoich sędziów więc niej zrobią chociaż jeden pokazowy proces!

G
Gość

Nie wiem co będzie jak ja osiągne wiek emerytalny ale na pewno nie licze na zus, trochę odkładam, dojdzie jeszcze ppk więc chyba tak źle nie będzie

a
a1r1e1k1

Wikipedia

Szukaj

System emerytalny w Polsce

Jest napisane kto płaci , kto nie płaci komu umarzają ...

Polska naród katolików a jeden drugiego okrada - pasożyty. No ale mamy taki system...

a
a1r1e1k1

Spalę to wszystko w pizdu...

N
ND
2019-08-06T12:48:03 02:00, Emigracja:

Za miesiąc wyślę ZUSowi kartkę pożegnalną ze Szwajcari. Więcej nie ukradną.

2019-08-06T18:10:18 02:00, MKoro:

Złościsz się nie na tych co trzeba. ZUS owszem, kradnie - ale nie dla siebie kradnie - a jeśli już, to niewiele. Dla starszych pań kradnie. Tych, co to po dwudziestu dwóch latach pracy mogą iść na dwudziestopięcioletnią emeryturę. To one masowo głosowały na partię, która powiedziała wprost: obniżymy wiek emerytalny, ukradniemy dla was pieniądze na emerytury!

Przypomnij mi, ile ten rudy złodziej ukradł nam z OFE? PiS robi błąd, bo zamiast inwestować pieniądze, rozdaje je, kupując głosy. PO-PiS jedną zaraza.

k
kola
2019-08-06T11:42:24 02:00, Gość:

Każdym obywatel po roku 1998 ma w ZUS konto emerytalne , tylko problem w tym że jest ono puste bo zostało rozdane obecnym emerytom i dlatego przyszłe pokolenie zostanie bez grosza przy duszy i z dlugami. Problem w tym że nikt nie egzekwuje ustawy tylko wciąż stosują komunistyczną zasadę.

dokładni, wciąż pracujmy na emerytury innych, a taki prokurator, sędzia ma zagwarantowane 80% w stanie spoczynku

J
Jo

Z gównianej pensji będzie gówniana emerytura.

Nie może być inaczej.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3