Emerytura rolnicza 2022. Od 15 czerwca można składać wnioski! Rolnik będzie mógł prowadzić działalność, dostanie też pełną kwotę świadczenia

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Przepisy pozwolą działającym rolnikom na większą mobilność zawodową.
Przepisy pozwolą działającym rolnikom na większą mobilność zawodową. Tomasz Hołod/Polska Press
Dla rolników zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników to przełom. Nowelizacja jest już podpisana przez prezydenta, lada moment wejdzie w życie. Podstawową zmianą jest wprowadzenie m.in. możliwości prowadzenia dalszej działalności rolniczej i pobierania przy tym emerytury w pełnej wysokości. - Od 15 czerwca rolnicy będą mogli składać wnioski o emeryturę, jeśli ukończyli wiek emerytalny; 65 lat mężczyzna, 60 lat kobieta – powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na konferencji poświęconej świadczeniom.

Wnioski od 15 czerwca, pierwsze pełne wypłaty pod koniec miesiąca

Na te wiadomości środowisko rolnicze czekało długo. Najpierw Sejm zagłosował jednomyślnie za zmianami, a 26 maja 2022 roku prezydent podpisał ustawę z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

- Od wielu miesięcy deklarowałem, że rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez przekazywania gospodarstwa i to się stanie od 1 lipca. Dotrzymujemy słowa, ponieważ ustawa ta wchodzi w życie od 15 czerwca 2022 roku - zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Nad wypłacaniem emerytur rolniczych czuwa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Pierwsze pełne świadczenie Kasa wypłaci z terminem 25 czerwca. Świadczenia przygotowane na termin 10 i 15 czerwca nasi beneficjenci otrzymają w dotychczasowej kwocie, niemniej jednak, do końca czerwca wypłacimy wyrównania. - zapowiedziała Aleksandra Hadzik, prezes KRUS.

Do tej pory rolnik-emeryt, który dalej pracował, tracił

Od 1 marca 2022 roku, w wyniku waloryzacji, kwota rolniczej emerytury podstawowej wynosi 1084,58 zł, co daje siedmioprocentowy wzrost. Do tej pory emerytom, którzy prowadzą działalność rolniczą, częściowo zawieszało się wypłatę ich emerytur. Po zmianie przepisów nie dość, że nie będzie trzeba zaprzestać prowadzenia biznesu, to świadczenie trafi do nich w pełnej wysokości.

- W takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Regulacje związane z ubezpieczeniem KRUS i ZUS

Ustawa reguluje kwestie związane ze zbiegiem tytułów z ubezpieczenia rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Co to oznacza w praktyce? Rolnicy będą mogli uniknąć niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania, oprócz działalności rolniczej, dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej.

Szef resortu poinformował, że w zakresie zbiegu emerytur krusowskich i zusowskich będą trwały dalsze prace, które uporządkują te problemy.

Okresy rozliczeniowe. Co będzie się wliczać do emerytury?

Jak podał resort rolnictwa, wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych.

- Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS – przekazał rząd.

Ułatwienia dla emerytów. Na co mogą liczyć rolnicy?

Wśród dodatkowych ułatwień w ustawie znalazły się także możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS oraz perspektywa kierowania na turnusy dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Przepisy pozwolą działającym rolnikom na większą mobilność zawodową. Emeryci oraz domownicy będą mogli szkolić się, zdobywać kwalifikacje bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS. Prezes KRUS zapowiedziała też, że zostanie skrócony okres umowy dzierżawy przy wypłacie okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

- Mam nadzieję, że ustawa o emeryturach rolniczych pozwoli na dodatkowe źródła, szczególnie tym rolnikom, którzy nie mają następców, aby gospodarstwa były użytkowane i nie leżały odłogiem - dodał Kowalczyk.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl