Emerytura pomostowa: jakie są warunki przejścia na emeryturę pomostową. Ile wynosi świadczenie pomostowe i kto je może uzyskać?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Emerytura pomostowa to specyficzne świadczenie, które pozwala w określonych warunkach na nabycie praw emerytalnych nawet osobom o 10 lat młodszym niż standardowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Nie każdy może jednak wystąpić o „pomostówkę”.

Co do zasady wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Pewne grupy zawodowe mogą do osiągnięcia wieku emerytalnego korzystać z emerytury pomostowej, która będzie wypłacana nawet 10 lat wcześniej niż standardowy wiek emerytalny.

- O emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby urodzone po 1948 roku, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Aby ją otrzymać, należy między innymi osiągnąć odpowiedni wiek i udowodnić wystarczający staż ubezpieczeniowy, w tym staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – wyjaśnia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kluczowe dla ewentualnego przyznania prawa do emerytury pomostowej jest właśnie wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Warunkach, które niosły ze sobą szczególne ryzyko dla zdrowia i życia pracownika. Jakie to prace? Takie, które:

  • z dużym prawdopodobieństwem mogą wraz z upływem czasu spowodować trwałe pogorszenie stanu zdrowia,
  • są wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy,
  • są determinowane siłami natury lub procesami technologicznymi,
  • pomimo zastosowania środków profilaktycznych wymagają od pracowników działań, które przekraczają ich możliwości; możliwości te są ograniczane w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w stopniu, który utrudnia pracę na dotychczasowym stanowisku.

W trudnym czasie osoby pracujące na etatach w firmach zatrudniających 50 osób lub więcej mogą liczyć na pomoc pracodawcy z zakładowego funduszu socjalnego. W tym roku jest on wyjątkowo wysoki a na dodatek w specustawie zapisano podwojone zwolnienie podatkowe - pomoc do 2 000 zł w tym roku a także w przyszłym nie jest objęta zaliczką PIT. Klikając w ten tekst poznasz wszystkie szczegóły.

Prace w szczególnych warunkach oznaczają między innymi:

  • prace pod ziemią,
  • prace na wodzie i pod wodą,
  • prace w powietrzu,
  • prace w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
  • bardzo ciężkie prace fizyczne,
  • prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
  • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym, np.: prace rybaków morskich, prace w powietrzu wykonywane na statkach powietrznych przez personel pokładowy.

- Natomiast prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. Wraz z wiekiem sprawność ta zmniejsza się, a co za tym idzie coraz mniejsze są możliwości wykonywania takich prac w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób. Są to np. prace maszynistów pojazdów trakcyjnych, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, operatorów żurawi wieżowych, do obsługi których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych, a także członków zespołów ratownictwa medycznego - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach - kto jest do niej uprawniony

Przepisy szczegółowo wymieniają warunki, jakie spełnić trzeba by starać się o emeryturę pomostową. Co niezwykle ważne, wystarczy by choć jeden z poniższych warunków nie został spełniony, by wniosek o emeryturę pomostową został odrzucony.

Powszechny wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Są jednak zawody, w których nie trzeba czekać tyle lat, aby otrzymać emeryturę.Przejdź na kolejne strony, by poznać przedstawicieli zawodów w których można przejść na wcześniejszą emeryturę

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Uprawnienia do „pomostówki” na ogólnych zasadach przysługują osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które ukończyły co najmniej 55 lat (w wypadku kobiet) lub 60 lat (w wypadku mężczyzn). Osoby te muszą jednocześnie udowodnić, że pracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze. Co więcej, wykazać muszą jeszcze odpowiednio 20 i 25 lat stażu ubezpieczeniowego (liczą się okresy składkowe i nieskładkowe).

To ważne, przeczytaj!:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi też czy składający wniosek wykonywali przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac, a także czy wykonywały po 31 grudnia 2008 roku pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac. Wykazy prac w szczególnych warunkach i wykazy prac o szczególnym charakterze to załączniki do Ustawy o emeryturach pomostowych. Każdy liczy kilkadziesiąt pozycji.

Emerytura pomostowa na szczególnych zasadach

- Na emeryturę pomostową na szczególnych zasadach mogą przejść osoby, które wykonywały niektóre prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w nowych wykazach prac. Taka emerytura przysługuje na ogół kobietom poniżej 55 roku życia i mężczyznom poniżej 60 roku życia. Czasem można się o nią ubiegać, nawet jeśli staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest krótszy niż 15 lat. Z drugiej strony w niektórych przypadkach trzeba przedstawić orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy w danym zawodzie. Dotyczy to pracowników lotnictwa, hutników i maszynistów pojazdów trakcyjnych – informuje Krystyna Michałek.

Aby uzyskać emeryturę pomostową na szczególnych zasadach, oprócz spełnienia dodatkowych warunków wymienionych w ustawie, trzeba również:

  • posiadać staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe), który wynosi co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni),
  • wykonywać przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
  • wykonywać po 31 grudnia 2008 roku pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w odpowiednich punktach nowych wykazów prac,
  • rozwiązać stosunek (stosunki) pracy.

Wysokość emerytury pomostowej

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury - obecnie to 1100 złotych brutto. Emerytura pomostowa zależy bezpośrednio od wysokości kapitału początkowego i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wynika z opracowania firmy Randstad, doświadczeni specjaliści IT mogą liczyć na zarobki rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Wysokości wynagrodzenia zależy przede wszystkim od miejsca pracy, posiadanego doświadczenia oraz formy współpracy. Obok typowej umowy o pracę, specjaliści IT coraz częściej zatrudniani są w oparciu o kontrakt (B2B). Popularność tej formy zatrudnienia wynika przede wszystkim z korzystniejszego opodatkowania i możliwości odliczania kosztów.

Nawet 32 000 zł za miesiąc pracy. Sprawdź, ile zarabiają doś...

Emerytura pomostowa obliczana jest przez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według tablicy średniego dalszego trwania życia obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie tej emerytury.

Na podstawę obliczenia emerytury pomostowej składa się kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury oraz kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na jego koncie w ZUS, zwiększa się przez pomnożenie przez wskaźnik korygujący 19,52/12,22.

Do kiedy wypłacana jest emerytura pomostowa?

Emerytura pomostowa będzie wypłacana uprawnionej osobie aż do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub do dnia poprzedzającego nabycie prawa do emerytury.

Kiedy emerytura pomostowa może zostać wstrzymana?

Jeżeli jednak emeryt „pomostowy” podejmie zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wypłata emerytury pomostowej zostanie wstrzymana. Wstrzymanie wypłaty emerytury pomostowej nie dotyczy jednak sytuacji w której emeryt dorabia do emerytury wykonując pracę, która nie ma szczególnego charakteru (lub nie jest wykonywana w szczególnych warunkach).

Warto przeczytać:

By „pomostówka” była wypłacana w całości emeryt nie może jednak dorobić do niej więcej niż wynosi 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zarobi więcej, emerytura pomostowa będzie ograniczana, a gdy przekroczy 130 procent miesięcznego wynagrodzenia wypłata zostanie całkowicie wstrzymana.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 95

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JANNN

Duda się śmieje wygrał wybory a wy tyrajcie do śmierci.

a
adam

Nie ma co, że emerytury zapowiadają się coraz słabiej i nic nie zapowiada zmian. Tym bardziej PPK czyli pracownicze plany kapitałowe prezentują się świetnie, bo w łatwy sposób można zaoszczędzić finanse

K
Krzysztof
A kiedy uchwalą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy
T
Też tak uważam
24 lutego, 20:33, Robol:

Proszę nie zapominać o tym, że praca w PRLu to nie tak jak obecnie obwarowana była przepisami BHP czy wyposażeniem w nowoczesne urządzenia które zapewniałyby bezpieczeństwo. Dużo ludzi pracowało w katorżniczych warunkach szkodliwych dla zdrowia bez jakichkolwiek zabezpieczeń, wdychało się opary, spaliny, pyły, piło się rdzawą kranówkę, dźwigało cieżary na własnym kręgosłupie, worki z cementem itd nie było tak jak teraz wózków widłowych, wind technicznych, dojeżdżali do pracy rowerami, motocyklami w zimę, środkami lokomocji bez ogrzewania czy klimatyzacji. Ludzie ze stażem 35/40 i więcej lat pracy są styrani i schorowani i tak trudno jest dla nich pozwolić odpocząć. Całą swoją młodość poświećili, żeby teraz było w Polsce lepiej, walczyli o wolność i wyrwanie się z rąk komunizmu. Wychowywali dzieci gdzie w sklepach nie było kompletnie nic oprócz octu, kolejek i nadziei na lepsze jutro. To jest bezduszność organów władzy...zeby do końca wyssać z tych ludzi siłę i zdrowie a młodzi chodzą i szukają pracy od razu na stanowiskach dyrektorów,,,inna praca ich nie interesuje bo mało płatna.

26 lutego, 5:31, Gość:

Bardzo mądrze napisane a państwo nas olewa

28 lutego, 18:39, Gość:

Jak nie będzie emerytur stażowych obiecanych od 2015 roku to w tych wyborach nikt na Dudę nie zagłosuje dość podgrzewania kotleta

12 marca, 20:09, Gość:

Też tak uważam

Też tak uważam

g
gosc

od rocznika 1959 to już nikt oprucz emerytur specjalnych dla tych emerytów co to wciskają kit w takich artykułach .Obecny 61 latek nie uzyska 25 lat tzw.kapitału początkowego do 1999 r. Stworzyli celowo taką ustawę nazywając ją raz stażem raz kapitałem aby Wam namącić w głowach.

g
gosc

nauczyciele mundurowi krus sw mon mswia ,to nie ta strona tu mowa o em.powszechnych.

M
My, naród

Dlaczego PAD nie wywiązał się z umowy programowej z 5 maja 2015 roku w której znalazł się zapis, że Andrzej Duda już jako prezydent będzie prowadzić politykę zmierzającą „do powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy”.

G
Gość

A teraz ZUS będzie zadowolony jak zaczną emeryci i przyślij emeryci umierać bo ile oni zaoszczędzą i będą mieli na obiecanki .znając ich to taki pomysł już im świtą że to jest dobre i złe .

G
Gość
3 marca, 9:48, Gość:

Są daze swoją drogą a zeczywistosc swoją jak nie będzie stażowego nie wygra wybory????

Tak będzie

G
Gość
24 lutego, 20:33, Robol:

Proszę nie zapominać o tym, że praca w PRLu to nie tak jak obecnie obwarowana była przepisami BHP czy wyposażeniem w nowoczesne urządzenia które zapewniałyby bezpieczeństwo. Dużo ludzi pracowało w katorżniczych warunkach szkodliwych dla zdrowia bez jakichkolwiek zabezpieczeń, wdychało się opary, spaliny, pyły, piło się rdzawą kranówkę, dźwigało cieżary na własnym kręgosłupie, worki z cementem itd nie było tak jak teraz wózków widłowych, wind technicznych, dojeżdżali do pracy rowerami, motocyklami w zimę, środkami lokomocji bez ogrzewania czy klimatyzacji. Ludzie ze stażem 35/40 i więcej lat pracy są styrani i schorowani i tak trudno jest dla nich pozwolić odpocząć. Całą swoją młodość poświećili, żeby teraz było w Polsce lepiej, walczyli o wolność i wyrwanie się z rąk komunizmu. Wychowywali dzieci gdzie w sklepach nie było kompletnie nic oprócz octu, kolejek i nadziei na lepsze jutro. To jest bezduszność organów władzy...zeby do końca wyssać z tych ludzi siłę i zdrowie a młodzi chodzą i szukają pracy od razu na stanowiskach dyrektorów,,,inna praca ich nie interesuje bo mało płatna.

26 lutego, 5:31, Gość:

Bardzo mądrze napisane a państwo nas olewa

28 lutego, 18:39, Gość:

Jak nie będzie emerytur stażowych obiecanych od 2015 roku to w tych wyborach nikt na Dudę nie zagłosuje dość podgrzewania kotleta

Też tak uważam

P
POLAK
11 marca, 16:54, NAUCZYCIELE:

Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA PREZYDENTA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy. DZIĘKUJEMY I NA PEWNO ZA TO PANA PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

PANIE PREZYDENCIE - Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy.

CHODZI O PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK

TERAZ TYLKO POWINNO BYĆ PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM TAKIEJ EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK – WSZYSCY JAK JEDEN GDY BĘDĄ WYBORY NA PREZYDENTA 10 maja POPRZEMY PANA TYLKO PANA NIKOGO WIĘCEJ TYLKO PROSIMY WPROWADZIĆ TO W ŻYCIE PRZED WYBORAMI A NIE PO WYBORACH WEJDZIE TYLKO TEN PREZYDENT 10 maja I MA WYBORY WYGRANE . COFNIĘCIE Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANA PREZESA PIS TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TO DZIĘKI NAUCZYCIELOM I ICH RODZINOM ZOSTANIE PAN PREZYDENT 10 maja CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO ŻYCZYMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY PONIEWAŻ TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” NAWET PO 20 LATACH PRACY DZIĘKUJEMY , DZIĘKUJEMY I NA PEWNO ZA TO PANA PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

A DLACZEGO PRACOWNIK NA LINII PRODUKCYJNEJ PRACUJĄCY 40 LAT NIE MOŻE PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ TYLKO MUSI ROBIĆ 50 LAT LUB DO ŚMIERCI ,GDZIE SPRAWIEDLIWOŚĆ I WYPŁATA Z WYPRACOWANYCH LAT A NIE GŁODOWA EMERYTURA I SKŁADKI ZJEDZONE PRZEZ OSOBY TZW. UPRZYWILEJOWANE . BANDA I GRANDA TEN ZUS !!!!!!!!!!

G
Gość

Strefa biznesu albo celowo albo nie do końca mówi prawdę. Ot co? Nie wspomina o emeryturze pomostowej dla tych co mają pracę warunkch górniczych i ich praca po 2008 roku nie dotyczy jeżeli spełniają wcześniejsze warunki na 2008 r.

G
Gość

Są daze swoją drogą a zeczywistosc swoją jak nie będzie stażowego nie wygra wybory????

G
Gość
29 lutego, 13:26, NAUCZYCIELE:

Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA PREZYDENTA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy. DZIĘKUJEMY I …..NA PEWNO ZA TO PANA PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

PANIE PREZYDENCIE - Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy.

CHODZI O PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK

TERAZ TYLKO POWINNO BYĆ PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM TAKIEJ EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK – WSZYSCY JAK JEDEN GDY BĘDĄ WYBORY NA PREZYDENTA 10 maja POPRZEMY PANA TYLKO PANA NIKOGO WIĘCEJ TYLKO PROSIMY WPROWADZIĆ TO W ŻYCIE PRZED WYBORAMI A NIE PO WYBORACH -------WEJDZIE TYLKO TEN PREZYDENT 10 maja I MA WYBORY WYGRANE . COFNIĘCIE Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANA PREZESA PIS TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TO DZIĘKI NAUCZYCIELOM I ICH RODZINOM ZOSTANIE PAN PREZYDENT 10 maja CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO ŻYCZYMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY PONIEWAŻ …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” NAWET PO 20 LATACH PRACY DZIĘKUJEMY…. DZIĘKUJEMY I

…..NA PEWNO ZA TO PANA PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

A gdzie stażowe dla pozostałych grup ?????? Zrobić emerytura jak w Niemczech 40 latach składkowych i 8 miesięcy 5 lat szkoły /65 i 8 miesięcy/ można, można!!! Sam prezydent powiedział żeby dążyć jak na zachodzie!!

N
NAUCZYCIELE

Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA PREZYDENTA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy. DZIĘKUJEMY I …..NA PEWNO ZA TO PANA PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

PANIE PREZYDENCIE - Nauczyciele i ich rodziny poprą PANA w Wyborach 10 maja jeżeli otrzymają wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy.

CHODZI O PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK

TERAZ TYLKO POWINNO BYĆ PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM TAKIEJ EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK – WSZYSCY JAK JEDEN GDY BĘDĄ WYBORY NA PREZYDENTA 10 maja POPRZEMY PANA TYLKO PANA NIKOGO WIĘCEJ TYLKO PROSIMY WPROWADZIĆ TO W ŻYCIE PRZED WYBORAMI A NIE PO WYBORACH -------WEJDZIE TYLKO TEN PREZYDENT 10 maja I MA WYBORY WYGRANE . COFNIĘCIE Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANA PREZESA PIS TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TO DZIĘKI NAUCZYCIELOM I ICH RODZINOM ZOSTANIE PAN PREZYDENT 10 maja CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO ŻYCZYMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY PONIEWAŻ …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” NAWET PO 20 LATACH PRACY DZIĘKUJEMY…. DZIĘKUJEMY I

…..NA PEWNO ZA TO PANA PREZYDENTA 10 maja W WYBORACH POPRZEMY NAUCZYCIELE

Wróć na i.pl Portal i.pl