Eliminacje MŚ 2022. Macedonia Północna w barażach, ale bez rozstawienia. To potencjalny rywal dla Polski

Ezgjan Alioski przeszedł z Leeds United do Al Ahli
Ezgjan Alioski przeszedł z Leeds United do Al Ahli Lukas Schulze - UEFA/UEFA via Getty Images (©UEFA)
Eliminacje MŚ 2022. Macedonia Północna zachowała szanse na pierwszy historii udział w mistrzostwach świata. Właśnie z grupy J wywalczyła awans do baraży. Nie będzie w nich rozstawiona, co oznacza, że może być potencjalnym rywalem dla reprezentacji Polski.

Do końca eliminacji w grze o baraże były trzy drużyny: Macedonia Północna (15 punktów), Rumunia (14) oraz Armenia (12). Najtrudniejsze zadanie stało przed Armenią, która nie tylko musiała liczyć na wpadki rywali, ale jeszcze wysoko pokonać liderujące Niemcy. To się nie wydarzyło. Co więcej, do przerwy Armenia przegrywała już 0:2 po golach Kaia Havertza i Ilkaya Gundogana.

Korespondencyjny pojedynek toczył się zatem na linii Skopje - Vaduz. Zacząl się po myśli Macedonii Północnej. W 7 minucie meczu z Islandią Ezgjan Alioski zdobył bramkę z ostrego kąta. Rumunia odpowiedziała sekundy później, obejmując prowadzenie na wyjeździe z Liechtensteinem.

Jeszcze przed przerwą w Skopje padła druga bramka dla gospodarzy, ale została odwołana przez VAR. Problematyczny dla Macedonii okazał się początek drugiej polowy. Dziesięć minut po wznowieniu gry Islandia doprowadziła bowiem do remisu i nawet przejęła na moment inicjatywę. Ten wynik przy jednoczesnym prowadzeniu Rumunii promował oczywiście Rumunię.

Kluczowa dla losów tej grupy okazała się jednak akcja z 65 minuty w Skopje. Prowadzenie dla Macedonii odzyskał Elif Elmas. Klubowy kolega Piotra Zielińskiego skorzystał z zamieszania w polu karnym, uderzając z bliska przy prawym słupku. W końcówce, gdy jeden z Islandczyków otrzymał czerwoną kartkę, Elmas dorzucił drugą bramkę, pieczętując awans do półfinału baraży.

Macedonia Północna będzie potencjalnym rywalem dla reprezentacji Polski, jeśli ta zostanie rozstawiona w losowaniu. Te drużyny spotkały się już w eliminacjach do Euro 2020. Oba mecze wygrała Polska: 1:0 (gol Piątka) i 2:0 (gole Frankowskiego i Milika).

Macedonia Północna - Islandia 3:1 (1:0)
Bramki: Alioski 7', Elmas 65', 87' - Thorsteinsson 55'
Od 79 minuty Islandia grała w dziesiątkę.

Liechtenstein - Rumunia 0:2 (0:1)
Bramki: Man 8', Bancu 87'
W 35 minucie Stanciu (Rumunia) zmarnował karnego.

Armenia - Niemcy 1:4 (0:2)
Bramki: Mkhitaryan 58' (k.) - Havertz 15', Gundogan 45+4' (k.), 50', Hofmann 64'

Polska - Węgry. Przed reprezentacją Polski ostatni mecz grupowy w ramach eliminacji do przyszłorocznego mundialu w Katarze. Biało-czerwoni zmierzą się z na PGE Narodowym z Węgrami. W tym spotkaniu Paulo Sousa nie będzie mógł skorzystać z wykartkowanego Grzegorza Krychowiaka oraz Roberta Lewandowski i Kamila Glika, którzy dostaną wolne. Sprawdź przewidywany skład Polski na mecz z Węgrami!

Polska - Węgry. Przewidywany skład reprezentacji Polski na m...