Elektrownia jądrowa w Żarnowcu. Powstaje nowa strona internetowa o niedokończonej inwestycji w Żarnowcu

Tomasz Smuga
Nieukończony główny budynek Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu.Polska elektrownia jądrowa budowana była w latach 1982–1989 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim z siedzibą w Nadolu.
Nieukończony główny budynek Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu.Polska elektrownia jądrowa budowana była w latach 1982–1989 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim z siedzibą w Nadolu. Michał Kotas/ https://commons.wikimedia.org
Niekończąca się opowieść pod tytułem „planowana budowa elektrowni jądrowej na Kaszubach” otwiera kolejny rozdział. Tym razem wirtualny. Na 28 lutego planowane jest uruchomienie nowej strony internetowej poświęconej atomówce.

Historia niewybudowanej w latach osiemdziesiątych elektrowni jądrowej w Żarnowcu, zachowanie pamięci o ludziach tworzących EJŻ oraz podkreślenie wartości polskiej myśli technicznej - to główne wątki, jakim będzie poświęcona nowa strona internetowa ejzarnowiec.pl. Pomysłodawcą stworzenia portalu jest Maciej Melańczuk z Urban Exploration - Pomeranian Group.

- Tworzymy grupę entuzjastów energetyki jądrowej i zarazem eksploratorów, głównie z województwa pomorskiego - mówi Melańczuk. - Interesuje nas historia oraz zwiedzanie opuszczonych miejsc tzw. urban exploration. Cała nasza grupa miała okazję do tej pory odwiedzić kilkukrotnie Czarnobylską Strefę Wykluczenia w Ukrainie oraz wiele obiektów wojskowych i przemysłowych w Polsce, jednakże najbardziej interesująca jest dla nas nieukończona elektrownia jądrowa „Żarnowiec”, wraz z całą jej historią - dodaje założyciel portalu, który również podkreśla, że projekt jest całkowicie niezależny od spółki PGE EJ1 i jakichkolwiek gremiów politycznych czy biznesowych.

Internauta na stronie znajdzie m.in. dokładne opisy dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu, począwszy od programu atomistyki aż po protesty oraz samą likwidację.

- Opiszemy obiekty poboczne, takie jak ośrodek pomiarów zewnętrznych czy też słynny hotel w Nadolu. Wydzielona będzie strefa na fotografie, projekty oraz materiały wideo - wyjaśnia Maciej Melańczuk.

Jednym z ważniejszych rozdziałów, jak informuje twórca portalu, będą wywiady, które sukcesywnie będą umieszczane już po premierze strony.

- Dzięki nim zachowamy wiele wspaniałych historii - w końcu budowa EJ Żarnowiec zmieniła życie wielu ludzi - ukształtowała je, gdy planowano i budowano elektrownię oraz niejednokrotnie dramatycznie zmieniła - gdy zrezygnowano z jej budowy. To naszym zdaniem warte jest odnotowania i wspomnienia - podkreśla.

Głównymi źródłami informacji dla portalu będą dostępne materiały prasowe, dokumenty, filmy, zdjęcia oraz opowiadania osób, które pracowały przy budowie pierwszej EJ.

Strona zostanie uruchomiona w czwartek, 28 lutego o godz. 20.

PGE EJ1: Budowa elektrowni na Pomorzu nie zabije turystyki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Elektrownia jądrowa w Żarnowcu. Powstaje nowa strona internetowa o niedokończonej inwestycji w Żarnowcu - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl