Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elbląg: Sztab kryzowy podlicza straty

Ania Szałkowska
W Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono aktualną sytuację w mieście i dalsze działania związane z sytuacją powodziową.

Sytuacja cały czas się stabilizuje. Na godzinę 11.00 stan wody wynosi 6,04, a więc poniżej stanu alarmowego. Aktualnie działania sztabu kryzysowego skupione będą na łagodzeniu skutków i wypompowywaniu wody z zalanych mieszkań, piwnic, zakładów produkcyjnych. Dziś również szacowane będą wstępnie straty. Cały czas utrzymywany jest w mieście stan pogotowia powodziowego i na bieżąco monitorowany jest stan rzeki Elbląg. Nadal wyłączone z ruchu są ulice Radomska, Panieńska, Bulwar Zygmunta Augusta. W niektórych dzielnicach miasta nie ma prądu. Aktualnie sprawdzany jest stan urządzeń energetycznych i jeżeli będzie taka możliwość to do wieczora zasilanie zostanie włączone. Jeżeli chodzi o wypompowywanie wody to dotyczy to głównie 5 mieszkań na ul. Radomskiej, piwnic w budynkach na ulicy Radomskiej, Stawidłowej, Freta, Panieńskiej.

Podczas spotkania Prezydent Elbląga Henryk Słonina podziękował strażakom, policji, wojsku, służbom komunalnym za wielki wysiłek i zaangażowanie w akcję ratowniczą, dzięki któremu udało się opanować sytuację w mieście. POdziekowania kierowane były także pod adresem Pana Wojewody Mariana Podziewskiego i wicewojewody Jana Maścianicy za bardzo szybką reakcję i koordynację dzialań.

Wstępne podsumowania:

W mieście w akcji uczestniczyło 120 strażaków z całego województwa, kilkadziesiąt osób z firm komunalnych, uruchomionych zostało 120 żołnierzy 16 PDZ (kolejni byli w gotowości), wykorzystano również wsparcie i ciężki sprzęt 14 Batalionu Remontu Lotnisk. Na terenie miasta i powiatu pracowało 70 policjantów ( w tym 20 z prewencji z Olsztyna). W samym mieście wydano 18 tysięcy worków. Ewakuowano 13 osób - 2 zabezpieczono miejsce w hotelu. Reszta osób skorzystała ze wsparcia rodziny. (Rodzina 4 osobowa z Freta ostatecznie także nie była w hotelu tylko u rodziny)

Od godziny 09.00 ewakuowani w środę mieszkańcy Wyspy Nowakowskiej wracają do domów. Pozwoli to strażakom na podjęcie działań związanych z wypompowywaniem wody z budynków. Mieszkańcy zalanych domów nadal mogą liczyć na opiekę psychologiczną. Objęci będą również pomocą lekarską, a Powiatowy Inspektor Weterynarii przekaże im instrukcje zachowania się na terenach zalanych. Spadek poziomu wody nie oznacza jednak zakończenia sytuacji kryzysowej. Cały czas monitorowany będzie stan wód. Nadal zamknięty jest wjazd do Nowakowa od strony Elblaga. W samym mieście wyłączone z ruchu są ulice: Panieńska, Bulwar Zygmunta Augusta, Radomska. W części nieprzejezdna jest ulica Grochowska.

Aktualnie w akcji bierze udział ok. 100 strażaków - 2 dodatkowe kompanie, które były w odwodzie zostały odwołane. Odwołani zostali również żołnierze 16 PDZ, który wczoraj uczestniczyli w zabezpieczaniu miasta. Zabezpieczeniem zalanych terenów zajmuje się 37 policjantów, cały czas pracują służby komunalne. Oprócz monitoringu i wypompowywania wody dzisiejsze działania skupią się także na wstępnym szacowaniu strat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki