Ekstraklasa. Bez Patryka Dziczka i własnego gola Piast ma pierwszą wygraną w tym sezonie

Kaja Krasnodębska
Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Pierwszy wybroniony rzut karny Frantiska Placha i pierwse zwycięstwo Piasta Gliwice w tym sezonie. Mistrz Polski pokonał na wyjeździe ŁKS Łódź 1:0, a decydujący okazał się samobójczy gol Artura Bogusza. Patryk Dziczek poza składem. Waldemar Fornalik będzie miał problem z obsadą stanowiska młodzieżowca?

Przed startem sezonu 2019/2020 jasnym było, że głównym pretendentem do roli młodzieżowca w Piaście Gliwice będzie Patryk Dziczek. Za kadencji Waldemara Fornalika defensywny pomocnik i bez pomocy przepisu stał się zawodnikiem podstawowego składu, a dobry występ na mistrzostwach Europy U-21 tylko wzbogacił go o kolejne doświadczenia czy umiejętności. Dużo spekulowało się o jego odejściu, jednak pomocnik deklarował, że chce pomóc mistrzowi Polski na arenie międzynarodowej. Rzeczywiście znalazł się w wyjściowej jedenastce na wszystkie cztery mecze gliwiczan w eliminacjach europejskich pucharów, od pierwszej minuty zagrał także w pierwszych trzech kolejkach PKO BP Ekstraklasy.

W Łodzi nie pojawił się nawet na ławce rezerwowych. Znaków zapytania wiele, bo niewiele zapowiadało brak młodego pomocnika. Nie słychać o kontuzji, ponownie pojawia się więc kwestia transferu. Na to przygotowany powinien być także Waldemar Fornalik. Wydawało się, że do roli „podstawowego młodzieżowca” przygotowywany był Dominik Steczyk. Wypożyczony z 1. FC Nurnberg ze spotkania na spotkanie, także ze względu na kontuzję Daniego Aquino, dostawał coraz więcej minut. Mimo wielu bramkowych sytuacji urodzony w 1999 roku napastnik wciąż pozostaje bez gola w niebiesko-czerwonych barwach. I też bez występu od pierwszej minuty. W niedzielę swoją szansę otrzymał Sebastian Milewski.

Dotychczas sprowadzony latem z Zagłębia Sosnowiec pomocnik wystąpił jedynie w przegranym 1:3 meczu o Superpuchar z Lechią Gdańsk. Później widywany jedynie na ławce rezerwowych, przeciwko ŁKS-owi od początku został rzucony do walki w środku pola. A ta zapowiadała się niezwykle zaciętą. Chwalony za swoją postawę ŁKS wciąż czekał na pierwsze zwycięstwo na własnym stadionie, a to nad mistrzem Polski zawsze dobrze smakuje. Łodzianie od początku ruszyli więc do ofensywy, a akcje tworzone przez Pirulo oraz Daniego Ramireza sprawiały defensywie przyjezdnych spore problemy. Swoją szansę miał także Maksymilian Rozwandowicz. Obrońca po tym spotkaniu może mieć do siebie pretensje: nie dość, że nie wykorzystał stworzonej przez kolegów sytuacji z pierwszej połowy, to w drugiej nie zdołał zdobyć bramki z rzutu karnego.

Jedenastkę przyniósł podopiecznym Kazimierza Moskala faul Bartosza Rymaniaka. Obrońca, który dołączył do Piasta właściwie już po zakończeniu okresu przygotowawczego, szybko stał się jego podstawowym zawodnikiem. Błędy jednak wciąż mu się zdarzają i takim było również przewinienie we własnym polu karnym. Z ambarasu uratował go Frantisek Plach, za co przez kibiców nagrodzony został … rzuceniem weń butelek ze strony sektoru gości. Ci tego niedzielnego popołudnia mieli sporo powodów do radości: w pierwszej połowie choć delikatnie słabsi, ich ulubieńcy nie stracili ani gola, a w końcówce nieskutecznych napastników Piasta wyręczył Artur Bogusz. Obrońca wpakował piłkę do własnej bramki.

By Piast dopisał sobie trzy punkty, nie musiał tego robić już wpuszczony w drugiej części spotkania Steczyk. Dla napastnika to powrót na stadion ŁKS-u po … dwóch miesiącach przerwy. W maju na murawie głównej przygotowywał się do meczów mistrzostw świata do lat 20, a u swego boku miał Jana Sobocińskiego. Stoper łodzian również nie najlepiej zachował się przy straconym golu i poza jedną dobrą interwencją nie popisał się niczym specjalnym. Inna sprawa, że piłkarze Piasta nie stworzyli sobie wielu groźniejszych sytuacji. Obecny na trybunie Czesław Michniewicz nie ma więc powodu, by na wrześniowe zgrupowanie Sobocińskiego nie zaprosić. Więcej znaków zapytania pojawia się przy Steczyku…

Fornalik po tym spotkaniu najbardziej zadowolony może być z Placha. Po ciężkiej inauguracji rozgrywek golkiper ponownie powraca do dawnej formy. W Łodzi właściwie uratował swojej drużynie bardzo ważne trzy punkty. Czwarta kolejka przyniosła dopiero pierwszą wygraną mistrza Polski w tym sezonie.