Eksplozja Starship w Teksasie. Prototypowa rakieta SpaceX Elona Muska rozbiła się przy lądowaniu. Plany lotów na Marsa nie giną [WIDEO]

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
-/AFP/East News
Podczas lądowania eksplodowała rakieta testowa firmy miliardera Elona Muska. Jednak jego plany lotów człowieka na Marsa pozostają.

Warta 216 milionów dolarów prototypowa rakieta firmy SpaceX Elona Muska rozbiła się podczas pierwszego lotu testowego.

Do eksplozji doszło w Teksasie i jej przyczyną była zbyt duża prędkość podczas zbliżania się do ziemi. Nikogo nie było na pokładzie rakiety, która ma być wykorzystywana m. in. do lotów do lotów na Marsa .

Starship, jak nazwano rakietę rozbiła się i eksplodowała w kuli ognia po tym, jak nieznacznie minęła lądowisko. Dramatyczne nagranie z momentu eksplozji pokazało, że bezzałogowa kapsuła testowa została zniszczona, gdy uderzyła w ziemię.

Podczas pierwszego lotu osiągnęła wysokość około 13 kilometrów. Takich prototypowych rakiet firma Muska wykonała dziesięć, testy będą dalej prowadzone, nim zajmie się ona przewozem ludzi oraz transportem ładunków. A przy jej możliwościach technicznych będzie mogła wynieść na orbitę nawet sto ton ładunków.

Rakieta jest częścią wizji Muska, które polega na wysłaniu ludzi na Marsa. Pomimo utraty rakiety lot uznano za sukces. Na początku tygodnia Musk napisał na Twitterze, że spodziewał się, iż prototyp statku kosmicznego „SN8” osiągnie docelową wysokość i nic poza tym.

Zbyt dużą prędkość przy lądowaniu Musk tłumaczył wysokim ciśnieniem w głowicy paliwowej. Ta nieudana próba nie załamała go, przeciwnie, uznał ją za sukces, bo dostarczyła wiele informacji, potrzebnych do szlifowania programu lotów na Marsa.

Rakieta wystrzelona w ośrodku SpaceX w południowym Teksasie rzeczywiście osiągnęła zakładaną wysokość, a także wykonała manewr pozwalający na ustawieniu się na pozycji do lądowania. Zawiódł ostatni element lotu…

Starship przybliża SpaceX do wymiany dwustopniowych rakiet Falcon. Około dwie minuty po starcie jeden z trzech silników Raptor przestał działać. Minutę później wyłączył się drugi silnik, ale prototyp rakiety kontynuował podróż.

Statek kosmiczny stracił trzeci silnik po około czterech i pół minutach lotu, a rakieta przeszła do pozycji poziomej i skierowała się w dół, w kierunku Ziemi.

Gdy zbliżyła się do ziemi, silniki ponownie się odpaliły, po czym ustawiły ją w pozycji pionowej i spowolniły. Prototyp wylądował z prędkością większą niż idealna, powodując jego eksplozję.

Prototyp „SN8 będzie także próbował wykonać manewr przewrotu podczas lądowania, który byłby pierwszym dla obiektu tej wielkości” - podał SpaceX.

Po tym lądowaniu Musk napisał na Twitterze: „Mars, nadchodzimy !!”

SpaceX zaprojektował wysoką na ponad 30 metrów konstrukcję, aby pewnego dnia zabierać satelity na orbitę Ziemi, transportować ludzi na całym świecie z rekordową prędkością i pewnego dnia osiedlić ich na Marsie.

Ostateczny projekt statku kosmicznego będzie wymagał sześciu silników, a także „super ciężkiej” rakiety , aby wynieść statek kosmiczny z prędkością ponad 20 tysięcy kilometrów na godzinę na orbitę okołoziemską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl