Ekspertka: Co trzeci z nas szuka aktywnie nowego pracodawcy. Dlaczego zmieniamy pracę?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Co motywuje do poszukiwań nowej pracy? Najczęstszą motywacją pozostają zarobki.
Co motywuje do poszukiwań nowej pracy? Najczęstszą motywacją pozostają zarobki. Arkadiusz Wojtrasiewicz/ Polska Press
Ostatnie dwa lata pokazały, jak warunki zewnętrzne mogą zmienić całe życie, w tym rynek pracy. Zmiany w firmach są duże i dotyczą nie tylko wyboru między pracą zdalną a hybrydową. - Pracodawcy rywalizują  o kandydatów- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspertka.

Rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Nałożyło się na to wiele czynników - nie tylko pandemia koronawirusa, ale także postępująca cyfryzacja i automatyzacja czy konieczność nauki nowych kompetencji. Co ciekawe, statystyki rekrutacji biją w wielu aspektach rekordy sprzed pandemii- wynika z badania Pracuj.pl „Polacy w nowym środowisku pracy”.

- Na początku pandemii część osób traciło pracę, a teraz pracodawcy pilnie poszukują pracowników w różnych branżach. Dziś na rynku pracy w Polsce panuje znaczące ożywienie- tłumaczy w rozmowie z Agencją informacyjną Polska Press Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl. - Okazuje się, że co trzeci z nas szuka aktywnie nowego pracodawcy. Natomiast 85 proc. badanych jest otwartych na nowe oferty pracy. Co trzeci zmienił pracę w ciągu ostatnich dwóch latach- dodaje.

Co motywuje do poszukiwań nowej pracy? Najczęstszą motywacją pozostają zarobki. Jak wylicza ekspertka, zarabiać więcej chciałoby 73 proc. badanych. - Daleko za tą przyczyną znajdują się takie kwestie: 26 proc. badanych wskazało brak możliwości awansu i rozwoju, 25 proc. zaznaczyło poczucie bycia niedocenionym, a 18 proc. złą atmosferę w firmie- podaje Skwarska.

Jej zdaniem Polacy świadomie wybierają pracodawców, szukając o nich informacji i opinii, niemal 8 na 10 badanych (78 proc.) zwraca uwagę na renomę i dobrą opinię pracodawcy, a 61 proc. bierze pod uwagę benefity, decydując się na zmianę pracy.

W badaniu także zapytano o to dlaczego Polacy nie chcą zmieniać pracy. - Analogicznie, najczęstszym powodem są odpowiednie zarobki, które wskazało 42 proc. respondentów- mówi ekspertka i dodaje, że dla 30 proc. badanych liczą się dobra atmosfera w firmie i odpowiednia lokalizacja. Ponadto jako powód pozostania w starej pracy27 proc. ankietowanych wskazało na dobre relacje z szefem.

Trzecia najdroższa oferta to doskonała propozycja dla mieszkańców stolicy, którzy poszukują miejsca na weekendowy odpoczynek. Pałac znajduje się w miejscowości Rudno, położonej na południowy wschód od Warszawy – 20 min drogi. Klasycystyczny pałac z początku XIX wieku został zaprojektowany dla rodziny Chrzanowskich przez Hilarego Szpilowskiego i jest wpisany do rejestru zabytków. Na nieruchomość składa się 1,2 tys. m kw. powierzchni użytkowej, 450 m kw. powierzchni mieszkalnej oraz 90 tys. m kw. działki. Wszystko nabędziemy za prawie 11 mln złotych.Powierzchnia mieszkalna pałacu to 12 łazienek, 9 sypialni, 5 pokoi, jadalnia, kuchnia ze spiżarnią, garderoby, 2 salony. W pałacowych piwnicach czeka na nas za to szereg atrakcji – basen, sauna, siłownia oraz winiarnia.

TOP najdroższych polskich zabytków wystawionych na sprzedaż [GALERIA]

Jednak jak się okazuje, zarobki są najczęstszym powodem zarówno do zmiany, jak i pozostania w pracy, choć gdy są niewystarczające, to motywują bardziej do poszukiwań nowego pracodawcy. Pandemia COVID-19 sprawiła, że rynek pracy jest jeszcze bardziej nakierowany na pracownika niż wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl