Ekspert: Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku nie będzie łagodne. Do tego dochodzi wysoka inflacja

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W 2020 roku czeka nas spowolnienia gospodarcze które będzie dotkliwe zarówno dla firm jak i gospodarstw domowych. Pracodawcy będą się borykać z coraz większym niedoborem pracowników i niedopasowaniem ich kompetencji do potrzeb firm. Ponadto będą musieli się zmierzyć z długą listą zmian w prawie podatkowym, które zwiększą koszty i ryzyko prowadzenia działalności.

Ostatnie dane wskazują, że spowolnienie nie będzie tak łagodne i mało dotkliwe jak mogło się to wydawać jeszcze w połowie ubiegłego roku. - Niepewność i nieprzewidywalność to główne bariery do walki ze spowolnieniem gospodarczym w 2020- mówi Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan.

- Są elementy pozytywne, są regulacje które uprościły czy wyjaśniły wiele wątpliwości dotyczące interpretacji podatkowych. Mamy w ostatnich latach bardzo dużo pakietów pomocy dla tych najmniejszych firm w postaci różnych ulgi uproszczeń- mówi Witucki.- Natomiast te firmy które dzisiaj na tę nieprzewidywalność najbardziej się skarżą kiedy patrzymy na statystyki i badania to są to firmy średnie- dodaje.

Zdaniem przedstawicieli Konfederacji Lewiatan, 2020 rok to książkowy przypadek negatywnego oddziaływania polityków na przedsiębiorstwa. Jak powód wymieniany tu jest skokowy wzrost płacy minimalnej i innych obciążeń prowadzi do znacznych modyfikacji rachunku kosztów, redukuje przestrzeń zysków, a przez to zmienia modele biznesowe.

Duży problem stanowi sprzeczność w polityce publicznej, która z jednej strony deklaruje chęć wspierania przedsiębiorczości, a z drugiej zmiennością prawa i przesadną opresyjnością w jego interpretacji tłumi ją, podnosząc koszty transakcyjne funkcjonowania firm małych i średnich.

- To co się dzisiaj oferuje tym firmom dużym i średnim to rzeczywiście niepewność i nieprzewidywalność- mówi ekspert. - Jeżeli pytamy co zrobić żeby z tym spowolnieniem walczyć, to chciałby się powiedzieć, żeby nic nie robić. Przez chwilę nie robić nic albo robić jak najmniej- wylicz Witucki.- Mamy rok w którym spowalniamy, mamy rok w którym musimy się nauczyć żyć z wyższą inflacją- podsumowuje.

Materiał oryginalny: Ekspert: Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku nie będzie łagodne. Do tego dochodzi wysoka inflacja - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie