Ekshumacja mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej. Chciałam...

  Ekshumacja mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej. Chciałam dotknąć trumny mojej córki. Nie pozwolili. Zmówiłam tylko pacierz

  Anna Gronczewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Mecenas Elżbieta Agacka-Gajdowska jest pewna, że w grobie leży jej córka. Jej zdaniem ekshumacja była całkowicie zbędna
  1/7
  przejdź do galerii

  Mecenas Elżbieta Agacka-Gajdowska jest pewna, że w grobie leży jej córka. Jej zdaniem ekshumacja była całkowicie zbędna ©Grzegorz Gałasiński

  Po ośmiu latach od katastrofy smoleńskiej Elżbieta Agacka-Gajdowska pogodziła się ze śmiercią córki Joanny. Ekshumacja rozrywa rany na nowo. Tym boleśniej, że nie widać powodów, dla których wydobyto szczątki z grobu.
  Mówiła pani, że dzień ekshumacji, to dzień, w którym jeszcze raz straci pani córkę. Tak było?

  Tak, przeżywałam tę ekshumację tak, jakby to była jej druga śmierć. Ciężko mi o tym mówić... Ale ja musiałam przy tym być. Nie chciałam, by Joasia pozostała w tym momencie sama.

  Jak pani przeżyła tę noc, stojąc nad otwartą mogiłą na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej?


  Zawiozła mnie tam żandarmeria wojskowa, potem przywiozła o czwartej w nocy do domu. Na miejscu była pani psycholog z Warszawy. Stres był straszny. Czekałam na moment, gdy wydobędą trumnę. Bałam się, żeby ta trumna się nie rozsypała. Nie wiem jakbym to przeżyła, gdyby do tego doszło. Chciałam dotknąć tej trumny. Nie pozwolili. Zmówiłam pacierz. Potem zabrali trumnę i odjechali.

  Ekshumacja mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej na Starym Cmentarzu w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

  Teraz jeszcze czeka panią drugi pogrzeb Joanny.

  Tak. Chcę się umówić z którymś z księży. Pierwszy pogrzeb Joasi prowadził ks. biskup Adam Lepa, którego znam wiele lat.

  Dlaczego od początku była pani przeciwna ekshumacji?

  Członkowie niektórych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej mieli podejrzenia, że zwłoki są niekompletne, że pomylono ciała, dlatego mieli potrzebę przeprowadzenia ekshumacji. Ja to rozumiem. U Joanny takiej potrzeby nie było. Córka znalazła się wśród dwunastu, trzynastu osób, które zostały rozpoznane bez żadnych wątpliwości. Jeszcze w dniu, w którym doszło do katastrofy, pojechałam do Moskwy identyfikować Joannę. Miała tylko ranę na oku.

  Zadowolona byłam, że pani Kopacz kazała ją przywieźć do normalnego pokoju. Leżała na szpitalnym łóżku. Nie musiałam schodzić na dół... Joasia miała na ręce pierścionek z brylantem i obrączkę. Chciałam je zostawić, ale pani Kopacz powiedziała, byśmy to wzięli. Zięć zabrał biżuterię. Zastanawiałam się, dlaczego Joasia ma takie mokre włosy. Zrozumiałam to, gdy obejrzałam zdjęcia z akt prokuratorskich. Wyrzuciło ją z samolotu i leżała w błocie.

  Pewnie dlatego te włosy jej umyli. Przy tym rozpoznaniu było wiele osób. Powiedzieliśmy z zięciem, że chcielibyśmy zostać sami z Joanną. Prokurator, który tam był, wyprosił wszystkich z sali. Zostaliśmy sami z Joasią.

  Widziała pani później córkę w trumnie?

  Wielokrotnie oglądałam akta prokuratury. Widziałam tam trzy zdjęcia Joanny. Jedno zaraz po wypadku, gdy leżała w tym błocie i dwa w trumnie. Widać całą postać. Nie mogło tam być żadnych obcych szczątków. Na piersi miała kartkę z wypisanymi danymi personalnymi. Ja też dwa razy oddawałam próby na DNA. Nawet nie wiem dlaczego, bo przecież córka od razu została rozpoznana. Taka jest procedura i na to się zgodziłam.

  Jestem pewna, że w przypadku Joanny nie ma żadnych podstaw, by ją wygrzebywać z grobu i badać. Po co? Bo może był jakiś wybuch? Jeśli przebadano prawie dziewięćdziesiąt osób i nic nie było, to u niej mieli coś odnaleźć? To bzdura. Zwłaszcza że nie było żadnych wątpliwości co do tej tożsamości.

  Ekshumacja Joanny Agackiej-Indeckiej. Rodzina i samorząd adwokacki sprzeciwiają się działaniom prokuratury [ZDJĘCIA]

  Nie pojawiły się wątpliwości, gdy usłyszała pani, że były przypadki pomylenia zwłok, że w trumnach znajdowano szczątki kilku różnych osób?

  Nie, od początku byłam pewna, że w trumnie jest tylko Joasia.

  Pani protesty nie odniosły jednak skutku, ekshumację przeprowadzono...


  Te moje protesty były wołaniem na puszczy. Dostałam odpowiedź, że ekshumacja będzie i koniec. Przyjechało do mnie trzech prokuratorów z Prokuratury Krajowej. Przesłuchali mnie w domu. Podałam im te wszystkie argumenty, ale odpowiedzi nie otrzymałam. Byłam w kontakcie z Pawłem Dereszem, mężem Jolanty Szymanek-Deresz, który odwołał się w sprawie ekshumacji do Trybunału Konstytucyjnego.

  Mówiłam panom prokuratorom, żeby poczekali z ekshumacją na rozstrzygnięcie Trybunału. Odpowiedzieli, że Trybunał Konstytucyjny nie wyznacza terminu ekshumacji, robią to oni. Panią Szymanek-Deresz ekshumowano 17 kwietnia, moja córkę - 24.

  Jak należy traktować ekshumację wbrew woli rodziny?

  Jak naruszenie naszych praw. Ja powoływałam się na sprawę Przemyka. W ponurych, komunistycznych czasach prokuratura wydała postanowienie o ekshumacji Grzegorza Przemyka, ale nie zgodziła się na to jego matka. Oni uszanowali jej wolę, do ekshumacji nie doszło.

  Niektórzy twierdzą, że kto nie zgadza się na ekshumację, to nie chce poznać prawdy o przyczynach katastrofy smoleńskiej. Co pani na takie stwierdzenie?

  To bzdura! Jaką prawdę można poznać? Nie kwestionuję postawy rodzin innych ofiar katastrofy. Mogli mieć wątpliwości, to ich wola. Ja uważam, że nie ma podstaw do ekshumacji.

  Ekshumacja pani córki jest jedną z ostatnich. Myśli pani, że na koniec zostawiono ekshumacje, przeciw którym protestowały rodziny?

  Nie wiem, ale tak to wygląda. Joanna, ze względu na nazwisko, była na liście pierwsza, zaraz po prezydentach. Ponieważ wiele ekshumacji przeprowadzono, więc liczyłam, że uwzględniono moją wolę. Dlatego orzeczenie o ekshumacji córki było dla mnie wielkim zaskoczeniem.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE...

  1 »

  Komentarze (23)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiSowskie szmaty będą rozliczone

  janka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  PiSowscy politycy to ścierwo i hieny cmentarne.
  A ten mały gnom winien być z braciszkiem w krypcie żywcem zamurowany.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kretyn

  Lopold (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Podziekuj swojemu PO-PSL za to co zrobili po katastrofie. Moze dla ciebie nie ma znaczenia kogo odwiedzasz 1 listopada. Jak sadze po twoim komentarzu rownie dobrze mogl bys stawiac swieczki swini...rozwiń całość

  Podziekuj swojemu PO-PSL za to co zrobili po katastrofie. Moze dla ciebie nie ma znaczenia kogo odwiedzasz 1 listopada. Jak sadze po twoim komentarzu rownie dobrze mogl bys stawiac swieczki swini na grobie. Bo jak widac nie ma znaczenia dla ciebie kto spoczywa w grobie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bydło!!!!!!!!!1

  belfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Jakim potworem trzeba być, żeby do tego dopuścić!!!! Tyko skończone BYDŁO jakim są PiS-owcy mogą popierać wygrzebywanie zwłok wbrew wyraźnej woli rodzin.
  Sytuacja, gdy ponad 80-letnia matka musi...rozwiń całość

  Jakim potworem trzeba być, żeby do tego dopuścić!!!! Tyko skończone BYDŁO jakim są PiS-owcy mogą popierać wygrzebywanie zwłok wbrew wyraźnej woli rodzin.
  Sytuacja, gdy ponad 80-letnia matka musi w środku nocy oglądać ekshumację tragicznie utraconego dziecka to coś niewyobrażalnego!!! Ale czy to obchodzi naczelnego nekrofila IV RP?!?! Kaczyński!!! To może nie jest po chrześcijańsku, lecz przekleństwa zrozpaczonych rodzin cię dotknie i w grobie spokoju nie zaznasz. Jestem wręcz pewien, że gdy ta farsa w postaci rządów PiS-u upadnie, jego obecni zwolennicy będą opłotkami chyłkiem przemykać, żeby im ludzie w oczy nie pluli!!! Każdego dnia Wasza partia na to pracuje.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS-owskie bydło!!!!!!!

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 16

  Jak dlugo te pisowskie bydleta będa jeszcze rzadzić? Zniszczyli kraj, zniszczyli sojusze, niszcza ludzi. Won do obory, tam waxsze miejsce!!!!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ewcia

  Lutek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Lecz sie na nogi bo na glowe juz za pozno.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ewo

  Maria (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  Opisz swoją historię, jak cię zniszczyli? Niech wiemy o co chodzi?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mowa miłości .

  tylko PiS ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

  Tu mamy przykład spanikowanej żydokomuny . Zżera ich strach ze zostaną rozliczeni za oszustwa , kradzieże , zbrodnie . Dlatego w swej niemocy zachowują się tak jak ten ubek ps."Ewa " ,spać ze...rozwiń całość

  Tu mamy przykład spanikowanej żydokomuny . Zżera ich strach ze zostaną rozliczeni za oszustwa , kradzieże , zbrodnie . Dlatego w swej niemocy zachowują się tak jak ten ubek ps."Ewa " ,spać ze strachu nie może , ha ha ha . zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierdolisz

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Tak, 80% społeczeństwa które nie głosowało na piS to oszuści i Żydzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oburzające

  Lodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 14

  Pisowskie bydlaki... Jak patrzę na te złodziejskie bezduszne pyski, to mi sie rzygac chce... I jeszcze taki Buda śmie kandydować tu na prezydenta - co za bezwstyd!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezduszni kretyni

  Ech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 14

  Najgorsze jest to, że z góry wiadomo co to da: NIC.
  ABSOLUTNIE NIC.

  Stwierdzenie, że w trumnie znalazły się fragmenty innych zwłok niczego nie wnosi. Absolutnie niczego w sprawie PRZYCZYN...rozwiń całość

  Najgorsze jest to, że z góry wiadomo co to da: NIC.
  ABSOLUTNIE NIC.

  Stwierdzenie, że w trumnie znalazły się fragmenty innych zwłok niczego nie wnosi. Absolutnie niczego w sprawie PRZYCZYN katastrofy, ale i tego co było później.

  No to po co ta ekshumacja? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak można ?

  Maria (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 16

  Bardzo współczuję matce zmarłej i ubolewam nad brakiem empatii u osób podejmujących decyzję o tej ekshumacji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo PiS !!! CBA i Policja!!!

  Dobra zmiana! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 18

  Brawo PiS !!! CBA i Policja!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sranie dynamitem i mgłami

  No i jak znajdą kawałek kaczora to otworzą i dorzucą? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  X (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 28

  jeśli wg kogoś nie ma powodów do ekshumacji to tylko świadczy albo o jego niewiedzy,albo o złej woli.
  Poprzednie ekshumacje pokazały,że ruscy sypali ciała do trumien,jak węgiel do piwnicy...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic nie sypali...

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Rodziny poleciały do Moskwy na koszt podatnika zidentyfikować zwłoki, kto miałby lepiej wiedzieć jak wygląda ich bliski, jak nie oni sami. Pani Agacka zrobiła to porządnie przypilnowała zlożenia...rozwiń całość

  Rodziny poleciały do Moskwy na koszt podatnika zidentyfikować zwłoki, kto miałby lepiej wiedzieć jak wygląda ich bliski, jak nie oni sami. Pani Agacka zrobiła to porządnie przypilnowała zlożenia właściwych zwłok do właściwej trumny, Przypięla karteczkę z nazwiskiem do zwłok żeby nie było pomylki, inni tego nie zrobili skoro znalazły się w niektórych trumnach po 3 nogi. Można? Można. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jakie są powody?

  ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Zdradzisz nam?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I co z tego?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 12

  Śledztwo dotyczy PRZYCZYN KATASTROFY, a nie sposobu pakowania zwłok.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jesteś durniem

  Kibol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 13

  Może ujawnią rozmowę Kaczyńskich i skończy się ten cyrk.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i co, durniu, liczysz na to, że usłyszysz

  Jędrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 20

  jak mówi "kaczor" do "kaczora": to co, detonujemy?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  Nie. To kudupel ich zabił ty smieciu, bo kazał braciszkowi lądować we mgle. Wszyscy to juz wiedza, tylko wy, p******, to zaklamujecie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie może być

  Zenek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  Nie wiedziałem, że prezydent Kaczyński był pilotem.
  Trzeba być chorym na umyśle żeby podejrzewać prezydenta o samobójstwo. Mam pytanie, gdzie było przygotowane lotnisko zapasowe mędrku?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Gruzja?

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Co LK robił w Gruzji? Narażał siebie i ludzi, kozaczył.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Musisz tak po chamsku?

  K111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  Podobnie jak w Gibraltarze - wiadomo, że oficjalna wersja nie trzyma się kupy, trzeba próbować rozwikłać zagadkę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo