Ekologiczne doniczki – alternatywa dla plastiku. Radzimy, jakie doniczki warto wybierać

Katarzyna Józefowicz
Warto zwrócić uwagę na ekologiczne doniczki i zastępować nimi pojemniki plastikowe.
Warto zwrócić uwagę na ekologiczne doniczki i zastępować nimi pojemniki plastikowe. JillWellington (pixabay.com)
Coraz częściej doceniamy ekologiczną uprawę roślin. Jednak to oznacza nie tylko stosowanie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin, ale także ograniczenie zużycia plastiku w ogrodzie. Jednym z najczęstszych plastikowych „odpadów” w ogrodzie są doniczki. Polecamy doniczki ekologiczne, które mogą zastąpić plastikowe.

Spis treści

Chcesz mieś ekologiczny ogród? Zwróć uwagę na doniczki

Z roku na rok mamy coraz większą wiedzę na temat zanieczyszczenia środowiska, dlatego chętnie wybieramy rozwiązania ekologiczne i zastanawiamy się, co moglibyśmy jeszcze zrobić, aby ograniczyć zanieczyszczanie naszej planety. Plastikowe odpady zalewają świat, dlatego zaczęto szukać rozwiązań, pozwalających ograniczyć zużycie plastiku. Udało się już stworzyć wiele produktów mogących zastąpić plastik w przemyśle spożywczym i gastronomicznym, ale poszukuje się też alternatywy dla plastiku wykorzystywanego w innych dziedzinach naszego życia. Pojawiły się nawet możliwości zastąpienia plastiku innymi materiałami również w ogrodnictwie, gdzie zużywa się ogromne ilości plastikowych doniczek.

Wiele z nich ma dodatkowo czarny kolor, co sprawia poważne problemy w czasie sortowania odpadów, gdyż ze względów technicznych maszyny mają kłopot z zakwalifikowaniem czarnych doniczek do plastiku i traktują je jako zwykły odpad, w wyniku czego nie udaje się poddać ich recyklingowi. Mniejszym złem są więc doniczki plastikowe w innych kolorach niż czarny.

Polecamy też:

Ekologiczne doniczki do siewu, sadzonek i rozmnażania roślin

Plastikowe doniczki najczęściej wykorzystuje się jako doniczki produkcyjne przy uprawie i rozmnażaniu roślin, gdyż doskonale nadają się do siewu nasion, pikowania rozsady lub ukorzeniania sadzonek. Obecnie można je już jednak zastąpić doniczkami i pojemnikami z innych materiałów.

Do niedawna alternatywą dla doniczek plastikowych były głównie doniczki torfowe. Oczywiście takie doniczki nie są złe i mają całe mnóstwo zalet, gdyż są lekkie, niedrogie, nie wymagają dezynfekcji i magazynowania po zakończonym cyklu uprawy, a rośliny mają w nich lepsze warunki do rozwoju i łatwiejszy dostęp do tlenu. Największą ich zaletą jest fakt, że rozsady nie trzeba z nich wyjmować, tylko razem z biodegradowalną doniczką posadzić do gruntu.

Ciekawą alternatywą dla doniczek torfowych są doniczki papierowe, które mają bardzo zbliżone właściwości. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się też doniczki celulozowo-torfowe i celulozowe, wykonane w znacznej części z odpadów makulaturowych. Takie doniczki mają podobne zalety jak doniczki torfowe, ale ich rozkład trwa zwykle dłużej bo ok. 1 roku.

Ciekawą propozycją są też pojemniki wykonane z włókna kokosowego. Na rynku można czasem znaleźć doniczki produkcyjne z tego materiału, ale znacznie popularniejsze są kosze na rośliny ozdobne, których wnętrze wypełnia kokosowa mata.

Niektóre kwiaty możemy posiać już zimą na rozsady. Dzięki temu uzyskamy dużo sadzonek niewielkim kosztem, a rośliny zakwitną wcześnie.

Te kwiaty posiej już w styczniu! To sposób, by małym kosztem...

Jakie doniczki do domu i na balkon wybrać, by były ekologiczne?

Doniczki torfowe, papierowe czy celulozowe, mimo wielu swoich zalet niestety nie wyglądają szczególnie atrakcyjnie i nie są zbyt trwałe. W procesie produkcji roślinnej zupełnie to nie przeszkadza, a nawet pomaga, gorzej, jeśli chcemy w nich uprawiać rośliny przez dłuższy czas np. w mieszkaniu lub na balkonie. Jednak producenci i na to znaleźli sposób. Na rynku pojawiają się firmy, które oferują doniczki do złudzenia przypominające klasyczne doniczki plastikowe, ale biodegradowalne i przeznaczone do kompostowania przemysłowego.

Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem są estetyczne doniczki wykonane z włókien i odpadów roślinnych (biodegradowalna doniczka ekologiczna ORION, wykonana m.in. ze słomy, fusów od kawy, włókien bambusowych) lub trwałe, nowoczesne i efektowne, a także bardzo odporne na warunki atmosferyczne (mróz, słońce, promieniowanie UV) doniczki kompozytowe, które wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu (m.in. pył drzewny, pył kamienny, plastik). Doniczki kompozytowe ze względu na swoją imponującą trwałość sprawdzają się zarówno w domu jak i ogrodzie (nie pękają na mrozie i nie odbarwiają się od słońca), a poza tym nie wymagają częstej wymiany.

Sprawdź:

Ekologiczne nowości i klasyka

Oczywiście rynek produktów stanowiących alternatywę dla plastiku dynamicznie się rozwija, a producenci zaskakują nas coraz ciekawszymi rozwiązaniami, oferując doniczki i pojemniki z rozmaitych, naturalnych lub recyclingowych materiałów, dlatego warto śledzić takie nowości (na targach ogrodniczych pojawiają się różne doniczki biodegradowalne jak np. Pottburri – ekologiczny pojemnik z łusek słonecznika o bardzo krótkiej trwałości bo ok. 2 m-ce, w Polsce jeszcze słabo dostępne).
Z drugiej strony warto pamiętać też o klasycznych doniczkach ceramicznych – glina jest naturalnym surowcem, a takie doniczki są trwałe i ładne. Pewną ich wadą jest jednak możliwość rozbicia, są też dość ciężkie.

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom