Ekologiczna Polska: Pozbądź się starego telefonu

Ewelina Nowakowska
Rozpoczynamy nową akcję. Prosimy o pomoc w zbieraniu starych komórek.

W Polsce do odzysku trafia zaledwie 3 proc. odpadów komunalnych. 11 mln ton rocznie ląduje na składowiskach. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię. W domach w całej Polsce ciągle zalega sprzęt, który łatwo można ponownie wykorzystać. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju urządzenia AGD, telefony komórkowe, komputery, elektroniczne zabawki i inne sprzęty. Ważne jest, aby one były zbierane selektywnie i trafiły do profesjonalnego recyklingu.

Właśnie dlatego uruchomiliśmy naszą akcję "Ekologiczna Polska". Zaczęliśmy ją w 2007 r. Najpierw namawialiśmy czytelników do zbierania makulatury w zamian za drzewka. W 2008 r. wspólnie z naszym partnerem, firmą CCR, zorganizowaliśmy zbiórkę zużytego sprzętu AGD. Dzięki tej akcji pozbyliśmy się 50 ton gratów zalegających w domach. Dziś wracamy do tej idei i namawiamy do oddawania niepotrzebnych, zalegających w domach telefonów komórkowych.

Według statystyk w każdym polskim domu znajduje się ok. 25 urządzeń elektrycznych i elektronicznych, z czego aż osiem nie jest używanych. Większość Polaków bardzo często nie wie, co z takim sprzętem należy zrobić i jak go zagospodarować. A mimo ustawy z lipca 2005 r. zakazującej umieszczania zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami, za co grozi kara grzywny w wysokości 500 zł, oraz działających na rynku polskim firm specjalizujących się w tej branży wielu nie stosuje się do ustanowionych przepisów.

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy unijnej najpóźniej w 2014 roku państwa członkowskie UE, w tym Polska, mają obowiązek wprowadzić w życie wewnętrzne przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne dotyczące zmian w gospodarowaniu odpadami zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Od 2014 r. wszystkie placówki handlowe będą miały obowiązek przyjęcia małogabarytowego sprzętu AGD i RTV od mieszkańców, bez potrzeby zakupu nowego. Właściciele takich zużytych i zdezelowanych artykułów będą mogli dokonywać zwrotu do specjalnych punktów. Do zadań producentów tychże urządzeń należeć będą koszty zbiórki oraz ich przygotowanie do recyklingu, w tym przeznaczenia do jego ponownego użycia.

To rozporządzenie ma na celu przede wszystkim ograniczanie ilości składowanego zużytego sprzętu na wysypiskach, w tym zmniejszenie jego negatywnego oddziaływania na środowisko. Może też nie do końca zdajemy sobie sprawę, ale wszystkie rodzaje odpadów elektronicznych poddane recyklingowi w prawidłowy sposób mogą również stanowić cenne zasoby do ich powtórnego wykorzystania. W każdej tonie wyeksploatowanego sprzętu znajduje się przeciętnie 100 g złota. W zużytym sprzęcie znajdziemy też srebro, platynę, kobalt, nikiel, miedź, plastik. Szkoda je marnować - dlatego właśnie prowadzimy takie akcje jak "Ekologiczna Polska".

Partner cyklu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie