Egzamin na prawo jazdy. PiS szykuje zmiany, oblewanie przestanie się WORD-om opłacać

Jacek Losik
Jacek Losik
W ubiegłym roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi przeprowadzono blisko 35 tys. egzaminów praktycznych. Sukcesem zakończyło się 29,75 procent z nich.
W ubiegłym roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi przeprowadzono blisko 35 tys. egzaminów praktycznych. Sukcesem zakończyło się 29,75 procent z nich. Krzysztof Szymczak
Posłowie partii rządzącej chcą zmian w funkcjonowaniu Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Uważają oni, że obecnie WORD-om opłaca się oblewać na egzaminach kandydatów na kierowców

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą poprawić, kulejący ich zdaniem, system egzaminowania na prawo jazdy. W tym celu domagają się zmiany w systemie finansowania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2015 roku, na który powołują się posłowie wynika bowiem, że blisko 90 procent przychodów ośrodków, pochodzi z opłat egzaminacyjnych.

Kursanci z Łodzi piszą skargi na egzaminatorów WORD

NIK zwraca jednocześnie uwagę na fakt, że za mało osób zdaje testy na prawo jazdy. Zdaniem kontrolerów, „rygoryzm egzaminów nie przekłada się na poprawę umiejętności kierowców, ale korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów”. Posłowie PiS uważają zatem, że zmiana zasad finansowania ośrodków poprawi sytuację.

- Nie może być tak, że budżet WORD-u uzależniony jest od dochodów z przeprowadzanych egzaminów. W efekcie, im więcej przeprowadzonych poprawek, to więcej wniesionych opłat egzaminacyjnych i więcej wpływów do ośrodka. To spowodowało, że mamy jedną z najgorszych zdawalności w całej Europie. Dla mnie zasada, dzięki której ośrodek zarabia tym więcej, im więcej oblewa egzaminów, jest patologiczna - twierdzi Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Parlamentarzyści proponują, aby pieniądze z egzaminów trafiały do skarbu państwa. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego powinny być zdaniem posłów PiS finansowane z publicznych pieniędzy. Po zmianach, WORD-y miałyby ustalać swoje budżety z resortem infrastruktury i budownictwa lub wojewodami. - Wówczas nikomu nie zależałoby na tym, aby generować dochód poprzez przeprowadzanie jak największej liczby egzaminów - twierdzi poseł.

Zyski ośrodka nie zawsze idą w parze z niską zdawalnością. W 2015 r. najwięcej oblała i zarobiła Łódź

Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, czyli instytucji, której podlegają obecnie WORD-y, twierdzą, że zmiany bynajmniej nie są efektem troski o zbyt niską zdawalność egzaminów. Zdaniem urzędników, motywacją posłów jest zapewnienie nowych wpływów do budżetu państwa.

- W naszej ocenie, nie chodzi o poprawę zdawalności, czy też troskę o portfel klienta, ale podmiot do którego wpłyną pieniądze za egzaminy. Niska zdawalność podczas egzaminów na prawo jazdy w Polsce wynika z niedostatecznego przygotowania kandydatów na prawo jazdy przez ośrodki szkolenia kierowców, nie zaś z „interesu ekonomicznego” WORD - odpowiada Arnold Lorenc z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. - Ponadto, sformułowanie „większa liczba niezdających równa się większym wpływom jednostki egzaminującej” może dotyczyć zarówno WORD, jak i budżetu państwa - dodaje.

**

Zmiany w WORD-ach? Egzaminatorzy chcą więcej zarabiać

**

Wyniki finansowe WORD-ów z województwa łódzkiego pokazują, że słaba zdawalność wcale nie musi iść w parze z wyjątkowo wysokimi zyskami ośrodka. W 2015 roku najwięcej (685 tys. zł) zarobił WORD w Sieradzu, który miał drugą najwyższą zdawalność w woj. łódzkim (32,97 procent). Najmniejszy zysk (ok. 323 tys. zł) miał natomiast ośrodek z Łodzi, który oblewał najwięcej egzaminowanych. Prawo jazdy w stolicy województwa zdobyło bowiem jedynie 26,24 procent podchodzących do egzaminu. Wyniki finansowe za 2016 rok będą znane na początku kwietnia.

Posłowie partii rządzącej proponują również, aby egzaminy mogły być przeprowadzane nie tylko w WORD-ach, ale również w ośrodkach szkolenia kierowców, które spełnią kryteria. Arnold Lorenc z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego twierdzi, że ten postulat świadczy o tym, że PiS chce likwidacji ośrodków podlegających wojewódzkim samorządom. - W WORD-ach nie ma kolejek, a jeżeli to krótkie - twierdzi urzędnik. - To powrót do systemu, który funkcjonował 20 lat temu i się nie sprawdził - dodaje.

Po prawko do Sieradza

Zdawalność w 2016 r.

Najwięcej osób zdaje egzamin w Sieradzu. W 2016 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Sieradzu zdawalność w kat. B wyniosła 33,1 proc. Właśnie taki procent spośród 29 586 przystępujących zdał egzamin praktyczny. Rok wcześniej WORD mógł pochwalić się drugim w woj. łódzkim wynikiem - 32,97 proc. Na drugie miejsce spadł ośrodek w Skierniewicach. W 2016 r. egzamin zdało 31,86 proc. spośród 17 630 przystępujących. W 2015 r. skierniewicki WORD miał najlepszy wynik - 33,87 proc.

Na trzecim miejscu w rankingu zdawalności znalazły się dwa ośrodki w stolicy województwa. W ubiegłym roku w Łodzi prawo prowadzenia samochodów osobowych uzyskało 29,75 proc. spośród 34 462 kandydatów. Na czwartym miejscu w 2016 r. znalazł się Piotrków z wynikiem 29,3 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Egzamin na prawo jazdy. PiS szykuje zmiany, oblewanie przestanie się WORD-om opłacać - Dziennik Łódzki

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kandydant
zgadzam sie czas najwyższy na zmiany panowie posłowie i senatorowie wprowadżcie te zmiany jak naj szybciej ,wiem że macie moc ,w tym co robicie ,niema na co czekać z tą decyzją więc do dżieła ,panowie,.
T
Tomek
Ja tam wolę zrobić prawko teraz bo nie wiadomo jak będzie po zmianach. Tym bardziej że dostałem voucher na kurs pod choinkę. Także jestem już zapisany na kurs w Liderze i czekam na pierwsza jazdę.
x
x
oni tak będą utrudniać że wszystko prawo jazdy będzie zdawało w zagranicą bo Polski rząd jeden i drugi nie jest za tym żeby ludzie zdawali TYLKO CHODZILI OBLEWALI I RZĄDOWI KASĘ DAWALI
g
g
wstydzili by się z młodych ludzi wyciągać pieniądze złodzieje jedne
x
x
Polskie państwo to tylko umie wyniszczać Polaków już nie wiedzą co wymyślać
A
Artur
WORD to maszynka do robienia kasy i nic więcej. Trzeba zlikwidować. A jeździć samochodem może się nauczyć każdy kto by chciał. Zlikwidować WORD
N
Niecierpliwa
Czekam z utęsknieniem kiedy się to zmieni bo na razie wszystko stoi w martwym punkcie a kursanci nadal się stresują i podchodzą do egzaminów praktycznych po kilkanaście razy, a może by się to zmieniło jakby nikt nie podchodził do egzaminów wtedy pieniędzy 0 pozdrawiam wszystkich czekających na ZMIANY.
j
jan
To się czuje w powietrzu że coś jest nie tak ,całkowicie niech zaostrzą bo za łatwo się zdaje.
Ludzie jeżeli macie problem ze zdaniem i nie jesteście genuszami jedzcie na zachód zdawać,u nas nawet nie pozwolą wieśniaką do miasta i odwrotnie,moje zdanie jest takie niech egzamin będzie droższy ale niech każdy zdaje bez względu na to czy miał świadectwo z paskiem,czy tumok.Wordy likwidować niech pieniążki idą na obwodnice żeby rozbijać korki na mieście.Za komuny nkt się niebał jak dziś.
i
irminna
To i dobrze, bo kolejny egzamin to znowu ogromny stres, przynajmniej ja go odczuwałam i za pierwszym razem tak się zestresowałam, ze niestety nie zdałam. Przed drugim łykałam już nervomix control i poszło jak po maśle :)
P
Polak
łapówki i tak pozostaną postkomuniści i ich dzieci [nieroby] po co tam się pchali
K
Kot
Mowisz na wlasnym przykladzie ?
Z
Zdawacz
Taka zmiana powinna być juz dawno wprowadzona oby PIS to wprowadzil. Najwyzszy czas zeby ten bajzel posprzątać.
J
Jacek
To jakim cudem pozdawali egzaminy?
S
Strażnik żyrandola
Tylko za ta opcje to też trzeba płacić.
S
Strażnik żyrandola
Brakuje Ci mózgu.
Wróć na i.pl Portal i.pl