Egzamin maturalny 2016: 10 kroków, by nauka przynosiła oczekiwany skutek [PORADNIK MATURALNY]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
materiały prywatne
Matura 2016: Nieco ponad dwa tygodnie zostały na przygotowanie do matury. Mamy dla was 10 prostych kroków, wykonanie których spowoduje, że wiedza sama będzie wchodziła do głowy. No, może nie sama, ale z pewnością łatwiej. Przypadnie wam do gustu ostatnia porada - nagradzaj się za wysiłek... Egzamin maturalny 2016: Jak się uczyć, żeby zdać

Matura 2016:

Egzamin maturalny 2016 już za chwilę. Co musimy zrobić, aby nauka była bardziej efektywna? To pytanie z pewnością nurtuje tegorocznych maturzystów. odpowiedziała nam na nie Ewa Bensz, trener technik pamięciowych i szybkiego czytania, właściciel firmy szkoleniowej Lucky Mind, pedagog i nauczyciel akademicki, która wraz z nami przygotowuje maturalne porady.

1. Skup swoją uwagę - nie przystępuj do nauki lub wykonania ważnej pracy, jeśli w Twojej głowie nadal kłębią się myśli związane np. z przebiegiem całego dnia. Nauka i praca koncepcyjna wymagają skupienia. Jeśli rozpoczniesz samodzielną naukę od razu po szkole – nie będzie ona efektywna. Wykonywanie zadań i przyswajanie informacji będzie wtedy jedynie pozorne. Dobrym sposobem na koncentracje uwagi są różnego rodzaju ćwiczenia angażujące prawą i lewą półkulę mózgu. Może to być rysowanie oburącz - ta czynność wymaga pełnego skupienia i zaangażowania, wtedy możemy być pewni, że natłok myśli całego dnia odejdzie na bok.

2. Zorganizuj przestrzeń - zbuduj nawyk, że nie przystępujesz do pracy w bałaganie. Oczywiście, nie popadaj w skrajności i nie myj okien za każdym razem, kiedy musisz się uczyć.. ale harmonia
i przestrzeń to punkt wyjścia do poczucia spokoju, który jest potrzeby w pracy umysłowej.

Matura 2016

MATURA BEZ TAJEMNIC. TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLET INFORMACJI
Matura PYTANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE

3. Wybierz niewygodną pozycję – pamiętaj, że podczas nauki, kiedy siedzisz nieruchomo, musisz zadbać o odpowiedni przepływ krwi oraz układ ciała. To nie tylko kwestia wyprostowanych pleców i uniesionej głowy. Staraj się nie uczyć w łóżku lub miękkim fotelu – zbyt wygodna pozycja sprawia, że nasze ciało mimowolnie poddaje się relaksacji – a z tym wiąże się rozluźnienie i senność. Czy wiesz, że stosuje się nawet „stojące biurka” po to, aby pracownicy skupili się na wykonywanej pracy? Oczywiście podczas nauki nie ma konieczności stosowania aż tak restrykcyjnych rozwiązań, ale z drugiej strony przyjęcie wygodnej pozycji w ulubionym fotelu nie oznacza, że komfort będzie sprzyjał większej efektywności.

ARKUSZE PYTAŃ PRÓBNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO

4. Wsłuchaj się w dźwięki – wiele mówi się o muzyce poważnej, która wspomaga proces nauki. Warto tutaj obalić pewien mit. Żadna muzyka nie spowoduje, że w cudowny sposób Twoja pamięć zgromadzi niesamowite ilości informacji. Nie mniej jednak odpowiednia muzyka – regularna, spokojna (najlepiej zapętlona i bez wokalu) spowoduje, że zaczniesz skupiać uwagę na jednym zadaniu. Osobiście polecam muzykę klasyczną, chociaż.. znam osoby, które potrafią uczyć się przy ciężkim brzmieniu gitarowym. Wybór należy do Ciebie!
5. Okiełznaj czas – nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Nie planuj nauki z góry na osiem godzin, gdyż w ten sposób Twój wysiłek nie przyniesie spodziewanych efektów. Aby mózg uczył się skutecznie, potrzebuje krótkoterminowych, realnych celów, określonych w czasie. Musisz nauczyć się na egzamin? Podziel materiał na części, tak aby każda z nich stanowiła logiczną całość.

6. Nie bądź maratończykiem – „długie posiedzenia” nie sprzyjają zdobywaniu wiedzy. O wiele skuteczniejsze są krótkie dystanse, podczas których skupisz swoją uwagę w stu procentach. Proponuję wypróbowania metody Pomodoro – ustal krótkie odstępy pracy – 25 minut, po każdej z nich 5 minut przerwy. Mając świadomość, że czas pracy jest stosunkowo krótki, o wiele chętniej przystąpisz do jej wykonania. Po zapętleniu pełnych czterech cykli robisz sobie dłuższą przerwę.

7. Ćwicz koncentrację
- bardzo pomocne w skupieniu uwagi jest żonglowanie. Pobudza do pracy obydwie półkule mózgowe, usprawnia przepływ bodźców i tworzy nowe połączenia neuronowe. Wystarczą trzy piłki, tzw. „zośki” – koordynacja ruchowa poprzez podrzucanie piłek to idealne ćwiczenie szczególnie dla dzieci, które mają problemy z koncentracją.

8. Ustal priorytety
– masz mnóstwo zadań i nie wiesz, od czego zacząć? Poukładaj je według hierarchii: ważne/pilne. Zacznij od zadań najpilniejszych, nawet jeśli są to drobnostki. Dzięki temu poczujesz, że robisz postępy i zobaczysz efekty swojej pracy. Przygotuj listę na kartce i sukcesywnie skreślaj to, co udało Ci się zrobić. To też działa na podświadomość i poczucie sprawstwa – każdy wykreślony punkt przybliża Cię do celu.

9. Rysuj mapy – szczególnie polecam tę metodę notowania i uczenia się. Wykorzystując kolory, obrazy i metodę skojarzeń, w naturalny sposób przyswajasz wiedzę. Jak? Nasz mózg lubi obrazy – i przyswaja nową wiedzę poprzez skojarzenie z czymś, co już zna. W naszym mózgu muszą pojawić się tzw. haki. Kiedy poznajemy nowe terminy, słówka, definicje musimy je „przełożyć” na język naszego mózgu.

10. Nagradzaj się za wysiłek – na zakończenie odrobina przyjemności. Może to być dobra kawa, chwila relaksu przy książce, sport – ważne, aby ta czynność sprawiała Ci przyjemność i nie była kojarzona z nauką.

Matura 2016 - przygotowania last minute oraz informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl