"Efekt serowy: Leki i ser to fatalne połączenie. Możesz dostać zawału lub zapaść w śpiączkę. Zobacz, jakich leków nie wolno łączyć z serem

aga
"Efekt serowy" to niebezpieczne połączenia leków z substancją zawartą m.in. w kilku gatunkach serów. Może prowadzić do zapaści, a w skrajnych przypadkach niewydolności i zawału serca, krwotoków, udaru mózgu lub śpiączki.

Efekt serowy, czyli z jakimi lekami nie wolno jeść sera?

Polacy nic nie wiedzą o tzw. „efekcie serowym”, a jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. W pierwszym odruchu nazwa kojarzy się większości ze sztuką kulinarną. Nic bardziej błędnego! Efekt serowy dotyczy interakcji pewnej grupy leków z produktami bogatymi w tyraminę. Choć brzmi niewinnie, powoduje konsekwencje, które bywają niebezpieczne.

Tyramina, podobnie jak takie substancje jak histamina, putrescyna i kadaweryna posiada właściwości takie jak lek. Wymienione substancje są składnikami kilku gatunków serów dojrzewających, do których zalicza się camembert, cheddar, brie i ementaler. Występują też w rybach poddanych różnym procesom konserwacji, wędzonych, marynowanych i solonych. Ich obecność wykazano ponadto w winie chianti, piwie, niektórych owocach, takich jak banany, awokado czy figi, a także w pewnych gatunkach wędlin, wątróbce i czekoladzie.

Leki, które hamują aktywność tyraminy, blokują jej metabolizm. W konsekwencji następuje zwiększenie jej stężenia we krwi. Nadmiar tej substancji może wywoływać gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego, prowadzący nawet do krwawień śródczaszkowych. Zwykle towarzyszy temu ból głowy, bóle zamostkowe, hipertermia i zaburzenia widzenia. Czasami występują również takie objawy jak spowolnienie psychoruchowe, tachykardia, sztywność karku, wymioty, niepokój, lęk, dreszcze, bladość, pocenie się oraz zapaść, a w skrajnych przypadkach niewydolność i zawał serca, krwotoki, udar mózgu lub śpiączka.

Spożycie tyraminy w ilości około sześciu miligramów może stać się przyczyną śmierci. Właśnie ta interakcja nazywana jest „efektem serowym”.
Spożycie tyraminy w ilości około sześciu miligramów może stać się przyczyną śmierci. Właśnie ta interakcja nazywana jest „efektem serowym”.

Leki, których nie wolno jeść z serem, czyli wchodzące w interakcje z tyraminą to inhibitory monoaminooksydazy (IMAO). Należą do nich:

  • leki przeciwdepresyjne, na przykład moklobemid (Aurorix, Mobemid, Mocloxil, Moklar)
  • stosowane w leczeniu choroby Parkinsona leki zawierające selegilinę (Jumex, Segan, Selerin, Selgin), leki przeciwbakteryjne z furazolidonem (Furazolidon)
  • leki przeciwgruźlicze, w których występuje izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid).

Jak w takim razie unikać niebezpieczeństwa?

Wystarczy pamiętać o opisanych zależnościach i nie łączyć wyżej wymienionych leków z produktami o wysokiej zawartości tyraminy. Podczas terapii inhibitorem monoaminooksydazy należy ograniczyć przyjmowanie pokarmów nawet o średniej zawartości tej substancji. Warto również wiedzieć, że produkty o małej zawartości tyraminy, spożyte w dużych ilościach, mogą wpływać na ogólną jej podaż w diecie i w rezultacie powodować między nią a lekiem interakcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Efekt serowy: Leki i ser to fatalne połączenie. Możesz dostać zawału lub zapaść w śpiączkę. Zobacz, jakich leków nie wolno łączyć z serem - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prazykwantel sprzedam

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol

Oferuje leki przeciw pasozytom:

Iwermektyna 6mg 20zł, ważna 03.2022, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do torebek strunowych. Od 40 tabletek po 25zł, wyśle w oryginalnym opakowaniu. Całe zapieczętowane pakowanie 100 tabletek 2000zl. - glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy jeść na 2 h przed i 2 h po jego podaniu.

Zen Plus - lek kombinowany składający się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, 30zl, ważny 12.2021, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest silniejszy od osobno podawanych Iwermetyny i Zentelu Albendazol, dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach.

Prazykwantel 600mg 5zł, ważny 08.2021, opakowanie szpitalne pod nazwą Opticide 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 75mg na kg dziennie przez 3 dni na przywry.

Zentel Albendazol 400mg 7.5zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.

Metronidazol 400mg 1.5zl, listki po 10 tabletek - pierwotniaki, pasożyty, bakterie beztlenowe, giardia, rzęsistek, odleżyny, owrzodzenia, ameboza, giardiaza, lamblioza.

Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2021, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.

Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

0066994403698

Tez inne leki:

Ivermectin 7.5mg 20zl

Tamiflu 75mg 15zl

Chlorochina 250mg 5zl

Chinina 300mg 2zl

Deksametazom 0.5mg 1zl

Mam też antybiotyki:

Doxycycline 100mg 1zl

Streptomycin 5g 40zl

Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl

Rifampicin 600mg 2zl

Cyprofloksacin 500mg 2zl

Azithromycin 250mg 7.5zl

Trimesan Sulfametoksazol 400mg 1.5zl

Moksyfloksacyna 400mg 14zl

Klarytromycyna 500mg 7zl

Ospen 1mln 2zl

Wankomycyna 500mg 50zl

Przeciwgrzybicze:

Itraconazole 100mg 5zl

Ketokonazole 200mg 2zl

Fluconazole 200mg 5zl

Gryzeofulvin 500mg 3zl

Nystatin 100k and 500k 2zl

Amphotericin B 10g 100zl

Oraz inne leki

Metformina 750mg XR 2.5zl

Metformina 1000mg XR 3.5zl

Disulfiram 500mg 2zl

Vitamin C injection 500mg 3zl

Rabeprazol 20mg 3zl

Izotretynoina 20mg 4zl

Wróć na i.pl Portal i.pl