E-dowody osobiste i podpisy elektroniczne już od marca 2019 roku

Mikołaj Dziennik AIP
fot. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Nowe dowody mają być wydawane już od marca 2019 roku.

E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Proces wydawania dowodów ma potrwać do 2029 roku, co oznacza że wszyscy otrzymają swoje e-dowody w ciągu 10 lat. Według MSWiA nie będzie trzeba wymieniać posiadanych obecnie dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych, a następnie będą sukcesywnie wymieniane na dowody elektroniczne.

Nowe dokumenty będą również plastikową kartą, ale wyposażoną w chipa, na którym zostanie zapisane wiele danych. Ma to umożliwić szybsze potwierdzanie tożsamości Polaków, np. w urzędach, portach lotniczych, szpitalach przez elektroniczne systemy administracyjne. - Zaproponowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód usprawniał będzie też komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi – pozwoli m.in. na korzystanie z usług online - pisze na swojej stronie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To oznacza, że wiele spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet, dzięki zdalnej identyfikacji (np. w salonie telefonicznym). Co ważne - taki dowód ułatwi również załatwianie spraw na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak to będzie działać? Na nowy dowód będą składać się tzw. „profile osobiste” i „podpisy osobiste”.Profil osobisty będzie pozwalał na weryfikację obywatela przez administracyjne usługi online, co w praktyce będzie wymagało przyłożenia nowego dowodu do czytnika oraz wpisanie znanego wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN.

Z kolei podpis osobisty ma być tak samo ważny jak podpis własnoręczny.„Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”. „E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Ta funkcja będzie umieszczana w każdym nowym dowodzie osobistym.” - pisze na swojej stronie Ministerstwo Cyfryzacji

Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

Polska jest jednym z ostatnich krjaów Unii, który nie ma jeszcze wprowadzonych dowodów elektronicznych. Mamy czas na wprowadzenie nowych dowodów do 31 marca 2019 roku. W przeciwnym wypadku będziemy musieli jako państwo zwrócić 148,4 mln zł dotacji na ten cel z funduszy Unii Europejskiej.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
premiero

Podpis osobisty to podpis przypisany do danej osoby i może mieć różną formę (elektroniczną w postaci podpisu kwalifikowanego, albo odręczną w postaci jakiegoś "bazgrołka"), dlatego nie możesz porównywać niemierzalnych do siebie wartości. To tak jakby zapytać, czym różni się ptak od wróbla. Każdy wróbel to ptak, ale nie każdy ptak to wróbel. Mam nadzieję że zrozumiałeś o co chodzi. :)

M
Marek

Co oznacza podpis osobisty a własnoręczny. Według mnie to to samo jeżeli osobiście coś popisuję a własnoręcznie.

Wróć na i.pl Portal i.pl