MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dźwięki pełne zdrowia. Instrumenty muzyczne dla oddziału psychiatrycznego w Zdrojach

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Koncert zorganizowany na oddziale psychiatrycznym w "Zdrojach" był zwieńczeniem pilotażu nowej formy terapii dzieci z problemami psychicznymi - muzykoterapii.
Koncert zorganizowany na oddziale psychiatrycznym w "Zdrojach" był zwieńczeniem pilotażu nowej formy terapii dzieci z problemami psychicznymi - muzykoterapii. Szpital Zdroje
Dzwonki wietrzne, kije deszczowe, szklane misy, bębny językowe i bumbum rurki - instrumenty nie wymagające muzycznych umiejętności i do tego proste w użyciu są wykorzystywane podczas pracy z młodymi pacjentami oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej w szpitalu "Zdroje" w ramach zajęć muzykoterapii. Dzieci dały już swój pierwszy koncert!

Koncert zorganizowany na oddziale psychiatrycznym w "Zdrojach" był zwieńczeniem pilotażu nowej formy terapii dzieci z problemami psychicznymi - muzykoterapii. Był możliwy dzięki sponsorom, którzy za 18 tys. zł kupili i przekazali szpitalowi 70 instrumentów etnicznych oraz perkusyjnych.

- Poza tradycyjną farmakoterapią i psychoterapią w naszym oddziale prowadzimy wiele różnych dodatkowych form oddziaływania terapeutycznego - mówi dr Małgorzata Wyrębska-Rozpara kierująca Oddziałem Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala "Zdroje". - Mamy więc dogoterapię, zajęcia teatralne, a teraz również muzykoterapię.

Inicjatorem zbiórki pieniędzy na instrumenty dla psychiatrii dziecięcej był szef kuchni jednej z wolińskich restauracji. Wspólnie z pracownikami i przyjaciółmi zorganizował kolację charytatywną, podczas której odbyły się aukcje i zbiórki. Zebrana kwota umożliwiła zakup kilkudziesięciu instrumentów. To z kolei pozwoliło na uruchomienie w szpitalu "Zdroje" muzykoterapii. Młodzi uczestnicy terapii właśnie zagrali pierwszy koncert.

- Byliśmy bardzo zaskoczeni widząc, jak młodzi pacjenci wczuwają się w rytm, w muzykę, a co najważniejsze, że się uśmiechają - dzieci, które do tej pory widzieliśmy zawsze smutne, wycofane! - przyznaje Małgorzata Wyrębska-Rozpara. - Dzięki muzyce pokazały swoje emocje.

Jak zapewniają specjaliści, muzyka wpływa korzystnie na nastrój pacjentów, poprawia ich samopoczucie i przywołuje dobre emocje. Jej wszechstronność oraz walory terapeutyczne są coraz powszechniej doceniane przez środowisko lekarskie.

- Muzyka może odprężać ale także dawać energię - zapewnia Małgorzata Pawlicka, pielęgniarka oddziałowa z psychiatrii dziecięcej. - Zmienia nastawienie i emocje, stymuluje rozwój poznawczy, pobudza wyobraźnię, daje siłę do walki i wspiera duchowo.

Z tego powodu muzykoterapia jest od lat uznawaną na świecie metodą postępowania z pacjentami cierpiącym m.in. na depresje, nerwice czy schizofrenie. Polega na wykorzystaniu odpowiednio dobranych rytmów, dźwięków, melodii i harmonii do poprawy funkcjonowania pacjentów w różnych sferach ich życia. Terapia muzyką to nie tylko bierne słuchanie utworów. Bardzo ważnym aspektem jest czynny udział w jej kreowaniu i wykonywaniu.

Pilotażowy projekt muzykoterapii w "Zdrojach" poprowadziła (jako wolontariuszka) nauczycielka muzyki i plastyki z Zespołu Szkół Szpitalnych, która jest także arteterapeutką.

- Bardzo dobrze znam tych pacjentów. Wiem, jakimi możliwościami i talentami dysponują - mówi Monika Kisielewicz.
Nauczycielka zapewnia, że gra na instrumentach daje pacjentom poczucie sprawczości i spełnienia. Muzyka bowiem pozwala odreagować napięcia związane z chorobą i pobytem w szpitalu.

Młodzi pacjenci stanęli na szpitalnej scenie po zaledwie trzech wspólnych próbach. Całość dopełnił finałowy taniec. Po koncercie organizatorzy wydarzenia przygotowali artystom upominki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński