Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki w Katowicach na sztabie kryzysowym poznał sytuację epidemiczną w kopalniach na Śląsku

js
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki Adam Gruz/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Katowic. Dzisiaj, 16 maja, premier Mateusz Morawiecki jest na Śląsku. Na posiedzeniu sztabu kryzysowego ma się osobiscie zapoznać ze skutkami pandemii koronawirusa. Po spotkaniu z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem i urzędnikami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wziął udziałw briefingu, w czasie którego zapowiedział wznowienie wydobycia w kopalniach.

Premier w Katowicach

Premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża na Śląsk, gdzie lawinowo wykrywane są zakażenia koronawirusem wśród górników i ich rodzin. Spekulowano nawet, że województwo śląskie zostanie zamknięte. Tymczasem od poniedziałku, 18 maja, wchodzi w życie, kolejny etap poluzowania rygorów nałożonych w związku z pandemią. Zostaną otwarte salony fryzjerskie, restauracje, bary. A już od jutra 17 maja, więcej osób (10 na metr kwadratowy) będzie mogło brać udział w nabożeństwach.

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Na Śląsku każdy z ostatnich dni przynosi bardzo wysokie wyniki wykrytych zarażeń koronawirusem. Trzy czwarte wszystkich wykrytych przypadków w kraju to przypadki w województwie śląskim.

Liczba górników z kopalń Polskiej Grupy Górniczej (PGG), u których badania potwierdziły zakażanie koronawirusem wzrosła do 1147. 2188 pracowników PGG jest na kwarantannie – podała w piątek spółka.

Wczoraj, 15 maj, rozpoczęto drugi etap badań przesiewowych wśród górników z pięciu kopalń, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia. Jest zaplanowany na kilka dni. Badani będą pracownicy, u których badania w pierwszym etapie nie potwierdziły obecności koronawirusa. Jeśli potwierdzi się, że są zdrowi będą mogli wrócić do pracy.

Musisz to znać

Przez trzy dni, do piątku do niedzieli za planowano pobranie około 7 tys. wymazów od pracowników trzech kopalń PGG - Jankowice, Murcki-Staszic i Sośnica, prawie 1,8 tys. od górników bytomskiej kopalni Bobrek oraz 1,4 tys. od górników z kopalni Pniówek w Pawłowicach. Testy prowadzone są w formie drive-thru – pracownicy kopalń podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami.

W woj. śląskim są hospitalizowane 402 osoby, ponad 7,5 tys. jest poddanych kwarantannie domowej, a prawe 8,5 tys. jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anonim

To dobre wieści, że rząd teraz skupi się na poprawie sytuacji na Śląsku, owszem jest tam duży przyrost zachorowań ale uważam że nie ma sensu izolować tego obszaru, trzeba starać się znaleźć inne rozwiązanie, jednocześnie dając ludziom możliwość normalnego życia i pracy.

G
Gość

Premierze popieram, górnicy chcą normalnie pracować, na Śląsku jest ciężko, trzeba się jakoś utrzymać.

G
Gość

Dobrze, że rząd przekaże większą pomoc na Śląsk, jednak kopalnie mimo wszystko powinny normalnie funkcjonować, izolacja nie jest rozwiązaniem.

Wróć na i.pl Portal i.pl