Dziś Światowy Dzień Wzroku. Jak dbać o oczy? "Trzy godziny...

  Dziś Światowy Dzień Wzroku. Jak dbać o oczy? "Trzy godziny pracy przy komputerze, jedna godzina wypoczynku" - radzi prof. Rejdak

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Dziś Światowy Dzień Wzroku. Jak dbać o oczy? "Trzy godziny pracy przy komputerze, jedna godzina wypoczynku" - radzi prof. Rejdak
  1/3
  przejdź do galerii

  ©archiwum

  Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Prof. Robert Rejdak, szef okulistyki SPSK1 mówi o współczesnych zagrożeniach dla oczu.
  Jakie problemy mają najczęściej Polacy ze wzrokiem?

  Wciąż są to: starcze zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, jaskra oraz zaćma. W Polsce wykonywanych jest ok. 300 tys. operacji na zaćmę. Udało nam się skrócić czas oczekiwania na zabieg z 12 miesięcy do ok. pół roku. Wielkim sukcesem jest program lekowy wysiękowej postaci AMD dzięki któremu leczymy 20 tys. osób.

  Czy Polacy dbają o wzrok?

  Ocenia się, że niestety co trzeci Polak nigdy w życiu nie był u okulisty. My lekarze apelujemy, żeby przynajmniej po 40. roku życia wybrać się do okulisty na badanie przesiewowe w kierunku zagrożeń wzroku. Dzięki temu można wyłapać początkowe stadium choroby i wdrożyć skuteczne terapie, bo często leczenie chorób oczu to jest wyścig z czasem.

  Jak w XXI wieku należy dbać o wzrok?

  Stan wzroku to jest wypadkowa zdrowia całego organizmu. Stąd ważna jest zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny. Ale ważne jest też ograniczanie korzystania z tabletów, smartfonów, bo wyświetlacze emitują dawkę niebieskiego światła, które jest szkodliwe. Należy też robić sobie przerwy podczas pracy przed komputerem: trzy godziny pracy i jedna godzina wypoczynku.

  W ten weekend po raz pierwszy Polsce odbędzie się Kongres ESASO Retina Academy.

  Do Warszawy zjedzie kilkuset okulistów z 30 państw świata. Mam zaszczyt być koordynatorem tego wydarzenia z ramienia Polski. Głównym tematem będą nowoczesne metody w leczeniu chorób siatkówki oka.

  Z kolei w Lublinie odbędzie się wkrótce specjalny kurs.

  Od 22 października organizujemy w nowym Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie tygodniowy kurs witrektomii dla 30 lekarzy z Polski i krajów ościennych. Odbędą się wykłady i zajęcia praktyczne z mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego.

  -------------
  Zobacz także:


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »