Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Środa Popielcowa. Początek 40-dniowego postu

Karolina Koziolek
Popiół tradycyjnie pochodzi z palm z niedzieli palmowej
Popiół tradycyjnie pochodzi z palm z niedzieli palmowej Fot. DARIUSZ GDESZ / POLSKAPRESSE
Popielec ma przypominać, że wszelkie osoby oraz rzeczy stworzone przez człowieka staną się prochem. Dziś Środa Popielcowa, czyli początek czterdziestodniowego postu, którzy chrześcijanie obchodzą przed Wielkanocą.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kościół: Znów posypaliśmy głowy popiołem

Posypywanie głów popiołem to jeden z najbardziej przemawiających rytów pokutnych w Kościele. U progu chrześcijaństwa tego symbolu używały grupy pokutników, które chciały pod koniec Wielkiego Postu uzyskać rozgrzeszenie. Dopiero w XI wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący wszystkich chrześcijan.

W tym dniu Kościół podkreśla, że zarówno przeszłość teraźniejszość oraz przyszłość ziemskiego życia jest prochem. To doświadczenie rozciąga się na każdą dziedzinę życia. "Objawia się we wszelkiej krzywdzie, w milionach głodnych, bezdomnych, biednych... " - uważa ks. Cezary Korzec. "Wielki Post na poziomie społecznym wiąże się z wyrównywaniem krzywd, tj. przywracaniem sprawiedliwości." - dodaje.

- W Wielkim Poście nie chodzi jednak o kulturystykę i sprawdzenie siły swojej woli. To coś o wiele głębszego. Ważne aby sobie uświadomić, że droga człowieka nie prowadzi wyłącznie do śmierci, że poza nią jest zmartwychwstanie - mówi dominikanin o. Maciej Biskup.

Aby pomóc w przeżywaniu Wielkiego Postu, Kościół przez cały ten czas prowadzi rekolekcje. W Poznaniu pierwsze rekolekcje rozpoczynają się już 26 lutego w kościele pw. Wszystkich Świętych przy Grobli. W kolejne niedziele postu rekolekcje głosić będą tam m. in. o. Wacław Oszajca z Warszawy, czy ks. prof. Krzysztof Pawlina z UKSW również z Warszawy.

Specjalne tematyczne rekolekcje np. dla służby zdrowia, nauczycieli, studentów odbywają się w kościołach w całym Poznaniu. Tradycyjnie już rekolekcje akademickie odbywają się w kościele oo. dominikanów. W tym roku pod hasłem "Placki z rodzynkami, czyli co jedzą prostytutki... ", które wygłosi niebanalny dominikanin z Krakowa o. Adam Szustak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski