Dziś środa popielcowa. Czy w poście można się bawić? Abp Skworc udzielił dyspensy

Agata Pustułka
Zaczyna się czas pokuty. Środa Popielcowa to początek Wielkiego Postu. Zgodnie z przykazaniami kościelnymi w każdy piątek w roku powinniśmy pościć i unikać udziału w hucznych zabawach
Zaczyna się czas pokuty. Środa Popielcowa to początek Wielkiego Postu. Zgodnie z przykazaniami kościelnymi w każdy piątek w roku powinniśmy pościć i unikać udziału w hucznych zabawach Wojciech Gadomski
Dziś Środa Popielcowa. Popielec to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Rozpoczyna się post. Czasem jednak Kościół trochę ulega wiernym i rozluźnia prawo. Od tego są dyspensy.

Dziś Popielec, pierwszy dzień Wielkiego Postu, przygotowujący nas do Świąt Wielkanocnych i Zmartwychwstania Jezusa. Dla katolików zaczyna się okres szczególnej zadumy, w którym powinni unikać hucznych zabaw i pościć. Zresztą, jak głosi prawo kościelne, w każdy piątek, na pamiątkę śmierci Jezusa, należy przestrzegać postu i nie bawić się np. na dyskotekach i zabawach.

Zgodnie z wykładnią polskich hierarchów, "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post bezwzględnie obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

Przestrzeganie ścisłego postu oznacza, że dzieci od 14. roku życia nie powinny jeść mięsa, zaś osoby od 18. do 60. roku powinny dodatkowo ograniczyć liczbę spożywanych w ciągu dnia posiłków do jednego sytego i dwóch bardzo skromnych.
Tyle wymogi i teoria. W praktyce bywa różnie. Ba, Kościół modyfikuje niekiedy swoje stanowisko, dotyczące przestrzegania przykazań w okresie Wielkiego Postu.

Biuro prasowe Archidiecezji Katowickiej poinformowało, że metropolita katowicki abp Wiktor Skworc "w związku z tradycyjnymi obchodami Dnia Kobiet udzielił dyspensy od obowiązującego w Wielkim Poście zakazu udziału w zabawach na dzień 8 marca 2014 roku na terenie archidiecezji katowickiej". W tym roku święto pań przypada w sobotę. Bawić się więc można bez ograniczeń i co najważniejsze z czystym sumieniem.

Czy taka decyzja nie jest jednak trochę przejawem bezsilności, bo przecież i tak wiele osób miałoby problemy z przestrzeganiem zakazu? A może po prostu to praktyczne spojrzenie na wiernych i ich słabości, a przede wszystkim - ułatwienie im wyboru?

- Ktoś, kto uzyskuje dyspensę, jednocześnie zobowiązuje się, by w innym dniu lub w inny sposób np. poprzez przekazanie jałmużny postnej "odrobić" święto - uśmiecha się ks. Arkadiusz Wuwer z archidiecezji katowickiej.
Cztery lata temu, gdy sylwester przypadał w piątek, ówczesny arcybiskup, metropolita katowicki też udzielił wiernym dyspensy. Podobnie zesztą było, gdy Święto Niepodległości 11 listopada wypadało w piątek. Czasem nie można się trzymać kurczowo ustalonych przepisów. Wiadomo jednak, że dyspensami szafować też nie można i wielu księży nie ulega prośbom o udzielenie zwolnienia z przestrzegania przykazań w związku ze zorganizowaniem piątkowej zabawy.

Nigdy dyspensa nie obejmuje Środy Popielcowej ani Wielkiego Piątku! Warto dodać, że dyspensy może udzielić nie tylko biskup, ale również proboszcz. Duchowni godzą się na "rozluźnienie przepisów" najczęściej z przyczyn praktycznych, związanych z okolicznościami, np. gdy ślub musi odbyć się w piątek, bo tylko wtedy można taniej wynająć salę. Muszą jednak uświadomić małżonkom sytuację i zachęcać do zmiany terminu oraz oszczędności na innych elementach wesela. Poza tym "wybór terminu piątkowego może powodować wątpliwości w sumieniach gości". Jak twierdzi ks. Wuwer, większość próśb o piątkową dyspensę dotyczy zawieszenia na ten dzień zakazu spożywania mięsa. Dyspensujący księża zwykle wskazują konkretną formę zadośćuczynienia. Może to być modlitwa w intencji Ojca Świętego. Cóż, świat się zmie-nia. Jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, by nie przestrzegać postu w Wigilię. Teraz mięso jeść można. To nie grzech. Księża tylko zachęcają do ograniczenia mięsnego konsumpcjonizmu.

Najważniejsze święto chrześcijańskie, czyli Wielkanoc

Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem upamiętniającym zmartwych-wstanie Jezusa Chrystusa. #W roku 2014 święto przypada na 20 kwietnia (niedziela) #i 21 kwietnia (poniedziałek).

Warto przypomnieć, że Wielkanoc to święto ruchome. Jego data przypada (w zależności od roku) najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Datę Wielkanocy ustalono na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, co miało odpowiadać dacie z kalendarza hebrajskiego, która z kolei oznaczała początek żydowskiego święta Paschy. Poprzedzający Wielkanoc tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania #to najważniejsze dni w roku liturgicznym katolików.

Od daty Wielkanocy zależą daty większości ruchomych świąt. Oto kalendarz świąt kościelnych przypadających poza tegoroczną Wielkanocą: Niedziela Palmowa - 13 kwietnia, Święto Bożego Miłosierdzia - 27 kwietnia, Wniebowstąpienie - 1 czerwca, Zielone Świątki - 8 czerwca, Boże Ciało - 19 czerwca.

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziś środa popielcowa. Czy w poście można się bawić? Abp Skworc udzielił dyspensy - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl