"Dziś jest entuzjazm, a za miesiąc pójdziecie do prokuratur". Wąsik broni tzw. bezkarności urzędników

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Maciej Wąsik, MSWiA
Maciej Wąsik, MSWiA Adam Jankowski
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odniósł się w Sejmie do propozycji skreślenia z projektu ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy przepisu dotyczącego odpowiedzialności karnej urzędnika publicznego.

Rządowym projektem ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy ponownie zajmie się komisja administracji i spraw wewnętrznych. W Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu. Posłowie wnieśli do niego około 117 poprawek, które zostały odrzucone podczas pracy w sejmowej komisji po pierwszym czytaniu projektu. Wśród nich są propozycje, aby ustawą objąć także osoby, które nie uciekły bezpośrednio do Polski, ale przebywają tu ich rodziny, czy przeznaczenie środków na zaadaptowanie pustostanów na wsiach, w których mogły się osiedlać ukraińskie rodziny.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zwracał się do posłów opozycji, by przemyśleli zgłoszone podczas drugiego czytania poprawki. Jak mówił, żeby nie doszło do odwrócenia nastrojów w Polsce. - Żeby Polacy, zamiast uznawać ich za gości, którym trzeba pomóc (...), będą nastawieni wrogo, a przynajmniej duża ich część - tłumaczył wiceminister.

Wąsik: Dzisiaj entuzjazm, jutro pójdziecie do prokuratur

Wiceminister Wąsik odniósł się też do propozycji skreślenia z projektu przepisu dotyczącego odpowiedzialności karnej urzędnika publicznego.

Do tego zapisu odniósł się w debacie sejmowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

- Pomimo tego, że jest zakaz wywozu leków. Mamy słać te leki? Oczywiście, że tak. Tam jest wojna, a leki ratują życie i zdrowie. Po to właśnie są te przepisy, które próbujecie wyrzucić z ustawy. Po to, żeby osoby decydujące o takich sprawach miały bezpieczeństwo prawne - tłumaczył wiceszef MSWiA.

- Dziś jest entuzjazm, a za miesiąc pójdziecie z zawiadomieniami do prokuratury, że ktoś wywiózł leki z Polski, niezgodnie z obowiązującym prawem - dodawał.

Komisja administracji i spraw wewnętrznych zajmie się poprawkami do projektu ustawy pomocy dla uchodźców z Ukrainy na posiedzeniu, które rozpocznie się o 13.30. Projekt umożliwia obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną m.in. podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji czy zapewnienie opieki zdrowotnej. Uchodźcy po potwierdzeniu tożsamości będą mogli otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Przedłożone przepisy przewidują też wsparcie dla osób, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywanie obywatelom Ukrainy. Otrzymają oni świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Będzie ono wypłacane maksymalnie przez 60 dni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl