Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś dzień bezpieczeństwa w internecie. 12345 czyli hasło nie może być oczywiste [PORADNIK]

Redakcja
123rf
Dziś dzień bezpiecznego internetu 2016. Zobaczcie, na przykładzie zabezpieczeń konta Google, jak chronić swoją prywatność w sieci.

Na początek kilka faktów dotyczących bezpieczeństwa haseł. Najpopularniejsze hasła, których używamy w sieci, statystycznie są też najmniej skomplikowane. Przykłady? Proszę bardzo: 12345, hasło, qwerty, abc123. Ludzie, którzy polują na nasze konta i przechowywane w nich dane doskonale to wiedzą. Dłuższe hasło, jak 1234567890 również nie gwarantuje bezpieczeństwa.
Bardzo popularne są również hasła, które zawierają nazwę dyscypliny sportowej np. football czy baseball. Częste są hasła związane z filmami np. Star Wars, Solo czy Princess.

76% luk w zabezpieczeniach kont bankowych jest efektem słabych lub wykradzionych haseł, jak i ponownego wykorzystywania haseł.

Ile czasu zajmuje hakerowi złamanie hasła o następujących długościach?

  • 6 znaków – małe litery: 10 minut. Małe i duże litery: 10 godzin. Małe i duże litery, cyfry i symbole: 10 dni.
  • 7 znaków – małe litery: 4 godziny. Małe i duże litery: 23 dni. Małe i duże litery, cyfry i symbole: 4 lata.
  • 8 znaków – małe litery: 4 dni, małe i duże litery: 3 lata. Małe i duże litery, cyfry i symbole: 463 lata.
  • 9 znaków – małe litery: 4 miesiące, małe i duże litery: 178 lat, małe i duże litery, cyfry i symbole: 44 530 lat.

Jak stworzyć hasło gwarantujące bezpieczeństwo?

  1. Najlepiej użyj co najmniej 12 pomieszanych znaków.
  2. Nie korzystaj z tych samych haseł na wielu stronach.
  3. Użyj managera haseł i loguj się automatycznie.

Kilka najciekawszych pytań dotyczących bezpieczeństwa w sieci wpisywane przez użytkowników w Polsce do wyszukiwarki Google. Porównanie 2014-2015.

Pytania zyskujące na popularności:

  1. Jak zmienić hasło wi-fi? Wzrost 31%
  2. Jak odzyskać hasło do poczty? Wzrost o 24%
  3. Jak chronić prywatność w sieci? Wzrost 78%
  4. Co to znaczy password? Wzrost o 26%
  5. Jaki antywirus na telefon? Wzrost o 102%

Pytania tracące na popularności:

  1. Co to jest spam? Spadek o 23%
  2. Co to jest phishing? Spadek o 25%
  3. Jaki program antywirusowy? Spadek o 9%
  4. Co to jest firewall? Spadek o 11%
  5. Co to jest malware? Spadek o 6%

10 kroków do zachowania bezpieczeństwa w sieci na przykładzie konta Google.

1. Stwórz hasło, którego nie złamią hakerzy. Hasło to pierwsza przeszkoda, na jaką trafia haker więc wybranie silnego hasła jest niezbędne do tego, by uchronić się przed włamaniem. Każde konto powinno mieć inną kombinację znaków, co więcej, powinno się ją także regularnie zmieniać. Im dłuższe hasło, tym trudniejsze do złamania. Oprócz samych liter warto stosować także cyfry, symbole oraz pomieszać duże znaki z małymi. Nie powinno się używać haseł łatwych do odgadnięcia np. „123456”, numery telefonów lub daty urodzin.

2. Zwiększ swoje bezpieczeństwo dzięki dwuetapowej weryfikacji. Najprościej rzecz ujmując polega ona na połączeniu czegoś co znamy (hasła) z czymś co mamy (czyli telefonem). Po włączeniu dwuetapowej weryfikacji Google prześle na Twój telefon specjalny kod niezbędny do zalogowania się. Dzięki temu, nikt nie będzie w stanie logować się na Twoje konto bez podania dodatkowego kodu, nawet jeśli będzie miał dostęp do twojego loginu i hasła. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie google.com/2step

3. Znajdź zgubiony telefon. Jeśli zgubisz telefon, możesz skorzystać z pomocy Menedżera Urządzeń Android. Potrafi on wskazać przybliżoną lokalizację twojego urządzenia na mapie, a także ustalić kiedy był on ostatnio używany.

4. Poświęć 2 minuty na Kontrolę Bezpieczeństwa Konta. Zabezpiecz swoje konto Google poprzez aktualizację ustawień bezpieczeństwa – trwa to zalewie kilka minut. Po pierwsze zaloguj się na swoje konto Google. Kliknij na twoje imię lub zdjęcie w górnym prawym rogu i wybierz Moje konto. Następnie wybierz opcję Sprawdzanie Zabezpieczeń i Rozpocznij. Możesz też odwiedzić stronę myaccount.google.com.

5. Ustaw filtr SafeSearch. Filrt ten pozwala na wyeliminowanie obraźliwych lub nieodpowiednich dla młodszych użytkowników wyników wyszukiwania. Kiedy filrt Safe Search jest włączony, treści przeznaczone dla dorosłych są automatycznie blokowane w każdej przeglądarce i na każdym urządzeniu, na którym jesteś zalogowany. Aby go uruchomić wejść w Ustawienia Wyszukiwania. Następnie kliknij Włącz filtr SafeSearch. Pamiętaj, aby zapisać ustawienia poprzez przycisk Zapisz na dole strony.

6. Zablokuj zdalnie swój telefon, niezależnie od tego, gdzie go zostawiłeś. Jeśli nie masz przy sobie telefonu, a chcesz go zabezpieczyć zanim wpadnie w niepowołane ręce – możesz skorzystać z opcji zdalnego zablokowania, namierzenia lub zadzwonienia na Twój numer. W najnowszych wersjach Androida, wystarczy otworzyć Ustawienia Google z listy aplikacji, a następnie wybrać bezpieczeństwo.

7. Chroń swój telefon przed ciekawskimi spojrzeniami. Twoje prywatne informacje powinny właśnie takie pozostać, dlatego nie zapomnij zabezpieczyć telefon PIN-em, hasłe, lub wzorem odblokowania ekranu. Co ciekawe, oprócz wspomnianych zabezpieczeń, możesz chronić telefon także za pomocą rysów Twojej twarzy.

8. Pozwól przeglądarce zarządzać Twoimi hasłami. Jeśli na każdej stronie i na każdym koncie używasz tego samego loginu i hasła, w przypadku włamania na jedno z nich istnieje prawdopodobieństwo, że haker włamie się również na pozostałe. Warto zatem używać różnych haseł. Jeśli masz problem z zapamiętaniem ich – pozwól, by przeglądarka Chrome robiła to za Ciebie, dzięki czemu ryzyko włamania się na twoje konta będzie dużo mniejsze.

9. Dowiedz się kto wyszukuje Cię w internecie. Funkcja Me on the Web pomoże ci zrozumieć i ustalić jakie wyniki wyszukiwania otrzymują ludzie wpisujący twoje nazwisko w wyszukiwarkę Google. Może także ustawić sobie Alert, który powiadomi cię za każdym razem, gdy informacje o tobie pojawią się w internecie. Aby korzystać z narzędzia wejdź na stronę Alertów Google google.pl/alerts.

10. Zarządzaj danymi przechowywanymi na twoim koncie Google. Funkcja Panel Google pokazuje jakie treści są przechowywane na twoim koncie. Dzięki niej można także sprawdzić swoją ostatnią aktywność. Funkcja ta umożliwia swobodny dostęp do wszystkich danych, całej aktywności, a także usług takich jak Blogger, Kalendarz, Dokumenty, Google+ i wiele innych. Znajdziesz ją pod adresem google.pldashboard.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!