Trudno dziś sobie wyobrazić korzystanie z finansów osobistych bez posiadania choć jednej karty bankowej. A najlepiej dwóch: jednej, która pozwala wygodnie operować pieniędzmi, którymi dysponujemy na bieżąco (karta debetowa), oraz drugiej, która pozwala nam sfinansować wydatki lub skorzystać z gotówki ponad posiadane zasoby (karta kredytowa).

Obecnie nasze wynagrodzenia są zazwyczaj przelewane na konto bankowe. By z niego korzystać wygodnie, bez chodzenia po gotówkę do placówki banku, trzeba mieć przynajmniej kartę debetową. Ma ona wiele funkcji. Pozwala nie tylko na wypłatę gotówki w bankomacie, lecz także można nią płacić przy zakupach, w tym zazwyczaj także inter­ne­towych, czy nawet pobierać gotówkę w sklepie w ramach coraz modniejszej usługi cashback.

Karta debetowa, wbrew nazwie, nie musi się przy tym wiązać z debetem.

Przy jej wykorzystaniu możemy dokonywać operacji do wysokości środków, jakie mamy na rachunku bankowym, do którego taka karta jest przypisana. Oczywiście jeśli dodatkowo mamy limit kredytu odnawialnego lub limit debetowy, to wolne środki są sumą naszych własnych pieniędzy oraz kwoty oddanej nam do dyspozycji przez bank w ramach takiego kredytu lub limitu debetowego.

Kredyt bez kosztów

Gdy chcemy jednak zapewnić sobie możliwość regulowania wydatków ponad aktualny stan dostępnych środków, i to nawet bez dodatkowych kosztów, powinniśmy posiadać kartę kredytową. Pozwala ona bowiem regulować zobowiązania na zasadach takich jak karta debetowa, ale w ramach przyznanego limitu karty kredytowej. Są to zobowiązania z przedłużonym terminem płatności. Ten termin wyznacza cykl rozliczeniowy karty kredytowej, który wynosi ponad 50 dni. Wszystkie wydatki, które w okresie cyklu rozliczeniowego uregulujemy kartą kredytową bezgotówkowo (a więc bez pobierania pieniędzy) i spłacimy najpóźniej w dniu ustalonym jako termin rozliczenia karty, nie obciążą nas dodatkowymi kosztami.

Zresztą tak zaciągniętego zobowiązania nie będziemy musieli uregulować w całości w terminie spłaty karty kredytowej – bank zadowoli się uiszczeniem 3–5 proc. należności, ale wtedy dalej będzie ona obsługiwana jak klasyczny kredyt, będą więc od niej naliczane odsetki. Oczywiście trzeba jeszcze mieć na względzie opłatę za korzystanie z karty kredytowej. Jednak jeśli operujemy nią często, to po osiągnięciu określonej w umowie sumy wydatków będziemy zwolnieni z tej opłaty.

Kartą debetową możemy opłacać transakcje internetowe. Na odwrocie zawiera ona bowiem liczbę CVV, która jest potrzebna do autoryzowania transakcji na platformach inter­ne­towych. Dla poprawy bezpieczeństwa możemy w przypadku takich transakcji dodatkowo wykorzystać jedną z funkcjonalności konta internetowego: możliwość ustalania i dowolnego zmieniania limitów dla różnych rodzajów transakcji: bezgotówkowych, wypłat gotówki, a także właśnie zakupów przez internet. W przypadku ostatnich można więc ustalić ten limit na zero. Dopiero przed transakcją zwiększamy go do wysokości kwoty, którą planujemy wydać. Po sfinalizowaniu zakupu znów możemy ustawić limit na zero. Innym rozwiązaniem jest korzystanie przy zakupach internetowych wyłącznie z dodatkowej karty przedpłaconej.

Jednak chcąc mieć dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa przy transakcjach internetowych, najlepiej jest skorzystać z usługi 3D-Secure. Ta funkcjonalność polega na tym, że transakcja nie zostanie przeprowadzona bez jej dodatkowej autoryzacji – kodu, który otrzymamy SMS-em z naszego banku albo wpiszemy z karty kodów.

Wygodne zakupy

Kart – debetowych czy kredytowych – używamy jednak przede wszystkim w sklepach czy punktach usługowych. Banki nie ustają w poszukiwaniu kolejnych sposobów ułatwienia nam życia przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Ponieważ coraz częściej karty wykorzystujemy do opłacania nawet drobnych transakcji, powszechne stały się karty (debetowe i kredytowe) z funkcją płatności zbliżeniowych. Rachunki do 50 zł możemy regulować za ich pomocą, zbliżając jedynie kartę do czytnika, a te na wyższe kwoty zatwierdzamy PIN-em.

Karty kredytowe z kolei są bardzo przydatne w podróżach zagranicznych. Niestety, jak wynika chociażby z badania Visa Europe, za granicą niemal dwa razy rzadziej korzystamy z kart niż w kraju. A poza wszystkimi innymi funkcjonalnościami warto mieć na uwadze bezpieczeństwo, jakie dają karty, w przeciwieństwie do zabierania dużych kwot w gotówce.

 

Pamiętaj!

*  Jeśli utracisz kartę, jak najszybciej zastrzeż ją w swoim banku lub pod bezpłatnym całodobowym numerem (+48) 828 828 828.

*  Nigdy nie pożyczaj nikomu swojej karty.

*  Nie ujawniaj nikomu swojego numeru PIN, nie zapisuj go na karcie ani nie noś w portfelu.

*  Ustaw wygodne dla siebie limity płatności na poszczególne rodzaje transakcji.

źródło: www.bankomania.pkobp.pl

 

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym: www.bankomania.pkobp.pl.

Masz pytania? Napisz na adres: ekspert@pkobp.pl.

 

Fot. piotr smoliński

asd

Z jakich kart bankowych korzystać i w jakich sytuacjach

Rozmowa z Klaudią Klepacz, doradcą z PKO Banku Polskiego w Warszawie, Oddział 16, o tym, z jakich kart korzystać oraz jakimi i gdzie płacić

Klienci banków mają ból głowy ze względu na mnogość i różnorodność kart płatniczych. Jakie są, które wybrać?

Najpopularniejsze są karty debetowe, którymi możemy płacić w sklepach lub wypłacać z bankomatów środki zgromadzone na rachunku. Z kolei karty kredytowe pozwalają korzystać z kredytu udzielonego nam przez bank. Jeżeli spłacimy taki kredyt w ciągu 55 dni, nie są naliczane odsetki. Możemy tę kartę spłacić jednorazowo lub w ratach. Są jeszcze karty charge, tzw. obciążeniowe –_podobne do kredytowych. Jeśli wykorzystamy np. 3 tys. zł z karty obciążeniowej, to za miesiąc z naszego konta dokładnie ta kwota zostanie pobrana. Z kolei karty przedpłacone (prepaid) to karty zasilone z góry określoną kwotą. Działają na podobnej zasadzie jak telefon na kartę – jeśli przelejemy na nie 100 zł, to tylko tę kwotę mamy do dyspozycji.

Jakie karty dla jakich klientów?

Dla klientów, którzy chcą korzystać z własnych środków, polecam zwykłą kartę debetową. Chodzi o osoby, które potrzebują karty tylko do wypłat z bankomatów i do płatności w sklepach, również inter­ne­towych. Bardziej wymagającym polecam karty kredytowe z określonym wcześniej limitem. Karty kredytowe szczególnie przydadzą się osobom, które podróżują, wyjeżdżają często za granicę, płacą w hotelach, kupują bilety lotnicze lub czasem po prostu potrzebują więcej pieniędzy, niż mają na swoim rachunku.

Jakie są najważniejsze rady, które pomogą zachować bezpieczeństwo naszej karty?

Przede wszystkim nie pożyczajmy swojej karty nikomu, nie nośmy w portfelu kartki z PIN-em. Warto też ustawić maksymalne  limity na poszczególne rodzaje transakcji – jeśli rzadko płacimy kartą w internecie, limit na tego rodzaju płatności warto ustawić minimalny. W razie potrzeby będziemy mogli go podnieść. Jeżeli robimy zakupy przez internet, to warto skorzystać z tzw. usługi 3D-Secure – będziemy wtedy zawsze dodatkowo autoryzować transakcje, potwierdzać kodem z karty-zdrapki lub z SMS-a.

Jakie pytania najczęściej zadają użytkownicy kart?

Czy karta debetowa to koniecznie karta z debetem. Nie, to karta do naszego konta. W każdym koncie taki debet można uruchomić dodatkowo i jeżeli wykorzystaliśmy swoje pieniądze, a mamy debet, możemy dalej naszą kartą płacić. Najwięcej jest pytań o karty kredytowe, np. jaki jest okres bezodsetkowy, czyli jak długo nie zapłacimy odsetek. Ten okres wynosi u nas 55 dni –_np. jeżeli dzisiaj zapłacimy naszą kartą 300 zł, a w ciągu tygodnia spłacimy to zadłużenie, to jest to absolutnie bezpłatne. Użytkownicy pytają również, jak jest ze spłacaniem kart kredytowych. Obligatoryjnie musimy spłacać kartę raz w miesiącu w wysokości przynajmniej ustalonej z góry kwoty minimalnej. 

Jaką kartą lepiej płacić: debetową czy kredytową?

Jeżeli jesteśmy za granicą, to kredytową, bo niektóre miejsca, jak wypożyczalnie samochodów czy hotele, przyjmują płatności tylko nimi. Karta kredytowa jest też niezbędna, jeśli chcemy kupić bilet lotniczy oraz np. dokonać płatności za rowery miejskie Veturilo. Warto mieć w portfelu dwie, kredytową i debetową, najlepiej z różnych organizacji płatniczych. W niektórych krajach bardziej popularne są karty Visa, w innych – MasterCard.

Czy możemy pożyczyć komuś kartę lub czy małżonkowie mogą sobie ją pożyczać?

Absolutnie nie. Karty powinien używać tylko jej właściciel. Z jej pożyczania mogą wyniknąć problemy, bo pracownik sklepu może wezwać policję. Nawet jeśli mąż i żona mają jedno konto, oboje mają własne karty imienne.

Kiedy bank może zablokować naszą kartę? Do czego służą limity na karcie?

Limity dotyczą dziennych wypłat z bankomatu, płatności kartą w sklepie i płatności internetowych. Blokowanie karty może nastąpić po zgłoszeniu tego przez klienta lub jeśli bank zauważy podejrzane operacje, jak np. płatność tą samą kartą w dwóch znacznie oddalonych od siebie miejscach.