Dziewięciu z Wujka: bronili kopalni, bronili sprawy, bronili wolnej Polski

Redakcja
JÓZEF CZEKALSKISyn cieśliLat 48, żonaty, urodził się 29 listopada 1933 w Orszewi-cach koło Łęczycy. Ojciec był cieślą i tego zawodu nauczył syna. Na Śląsk przyjechał w 1958 roku i podjął pracę w KWK „Wujek” jako cieśla górniczy przy obudowach zmechanizowanych. Bezpartyjny, członek NSZZ „Solidarność”. 16 grudnia 1981 roku otrzymał postrzały klatki piersiowej, brzucha i lewej stopy z broni maszynowej. Pochowany na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach. Pozostawił żonę Różę oraz córkę Alinę (urodzona w 1962 roku). Miał czterech braci.
JÓZEF CZEKALSKISyn cieśliLat 48, żonaty, urodził się 29 listopada 1933 w Orszewi-cach koło Łęczycy. Ojciec był cieślą i tego zawodu nauczył syna. Na Śląsk przyjechał w 1958 roku i podjął pracę w KWK „Wujek” jako cieśla górniczy przy obudowach zmechanizowanych. Bezpartyjny, członek NSZZ „Solidarność”. 16 grudnia 1981 roku otrzymał postrzały klatki piersiowej, brzucha i lewej stopy z broni maszynowej. Pochowany na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach. Pozostawił żonę Różę oraz córkę Alinę (urodzona w 1962 roku). Miał czterech braci. arc
Najstarszym z poległych górników kopalni Wujek był Józef Czekalski. Przeżył zaledwie 48 lat. Najmłodszy, Andrzej Pełka, nie doczekał 20. urodzin. Zmarł dwie godziny po strzałach ZOMO, wymawiając słowa „Mamuś, ratuj”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziewięciu z Wujka: bronili kopalni, bronili sprawy, bronili wolnej Polski - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl