Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat programu "6-10-14 dla Zdrowia". W UCK w Gdańsku blisko 7 tysięcy dzieci zostało objętych opieką specjalistyczną

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Karolina Misztal
W środę, 8 września 2021 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyła się jubileuszowa konferencja z okazji dziesięciu lat obecności i działania programu "6-10-14 dla Zdrowia", który skierowany jest na problem nadwagi i otyłości dzieci i młodzieży.

- Program "6-10-14 dla Zdrowia" to pierwszy kompleksowy program zdrowotny, nastawiony na długofalową zmianę zachowań zdrowotnych u dzieci otyłych, jak i ich rodzin - mówi Marta Formella z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.

W jubileuszowym spotkaniu udział wzięli Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Dorota Kuzimska, zastępczyni dyrektora naczelnego ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych UCK praz Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej UCK.

Jak podkreśliła Monika Chabior zdrowie to podstawa jakiejkolwiek działalności, a inwestowanie w najmłodsze pokolenie w jego otoczenie jest bardzo ważne.

- Nauka i specjalistyczna wiedza może dzieciom i ich rodzinom pomóc w lepszym kształtowaniu swojego życia. „6-10-14 dla Zdrowia” to unikatowy projekt na skalę kraju. Jestem dumna, że Gdańsku mamy projekt, który może inspirować innych - powiedziała wiceprezydent Gdańska.

Jak program "6-10-14 dla Zdrowia" wyglądał w liczbach?

  • 60 tysięcy badań przesiewowych u dzieci z Gdańska, dzięki ścisłej współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień
  • blisko 7 tysięcy dzieci zostało zakwalifikowanych do objęcia opieką w ramach programu specjalistycznego
  • ponad 11 tysięcy wizyt rodziców i dzieci z zespołem specjalistycznym
  • ponad 2 tysiące dzieci, które ukończyło roczną opiekę w programie
  • 111 warsztatów edukacyjnych
  • ponad 2,5 tysiąca rodzin biorących udział w warsztatach

Jak podaje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, pacjenci, którzy kończyły roczny cykl interwencji, dzięki wprowadzonym zmianom uzyskiwali na koniec BMI (wskaźnik masy ciała) niższe o 4 centyle, niż w trakcie pierwszej wizyty. Efekt pracy specjalistów, ale również dzieci i ich rodzin pozwolił osiągnąć efekt, który jest porównywalny z najlepszymi europejskimi ośrodkami zajmującymi się problematyką nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Na czym polega program "6-10-14 dla Zdrowia"?

- To program prewencji chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży. Realizowany jest przez UCK w Gdańsku i oparty na nowoczesnej formule wspierającej wprowadzanie zmian prozdrowotnych w codziennym życoi dzieci i ich rodzin. Uczestnikom programu przez rok towarzyszą lekarze pediatrzy, dietetycy, specjaliści aktywności fizycznej i psycholodzy. Stosowane metody cieszą się uznaniem na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Coraz więcej miast w Polsce dostrzega efektywność działań, które swój początek miały w Gdańsku i tworzy programy bazujące na metodach wypracowanych właśnie w Gdańsku - komentuje Marta Formella z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Program "6-10-14 dla Zdrowia" otrzymuje wsparcie z budżetu miasta w wysokości 800 tysięcy złotych rocznie.

Jakie są szczegółowe założenia programu?

  • zmniejszenie częstotliwości występowania otyłości u dzieci i młodzieży z Gdańska;\
  • redukcja masy ciała u dzieci objętych programem o 5% w stosunku do masy wyjściowej, zgodnie z należną dla wieku i płci;\
  • wczesna identyfikacja dzieci i młodzieży z chorobami metabolicznymi, nadciśnieniem tętniczym oraz innymi chorobami wymagającymi leczenia w trybie pilnym w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ;\
  • zwiększenie świadomości zdrowotnej dzieci i rodziców, uczestników programu interwencyjnego
  • wprowadzenie prawidłowych nawyków dotyczących zachowań zdrowotnych, (w szczególności aktywności fizycznej i odżywiania) w trakcie trwania programu oraz ich utrwalenie po jego zakończeniu
  • edukacja w zakresie prozdrowotnego stylu życia dzieci, rodziców, opiekunów oraz nauczycieli z gdańskich placówek oświatowych.

Program skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 roku życia, które mieszkają w Gdańsku lub też uczęszczają do gdańskich placówek oświatowych. Badania przesiewowe zaś dotyczą dzieci, które ukończyło kolejno 6, 9, 11 i 14 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki