Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oni walczyli w naszym regionie

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod Łodzią o wolną Polskę walczyli Warszyc, Murat, Bojar...

Najsłynniejszym żołnierzem, który po wojnie nie złożył broni i walczył w Łódzkiem, jest Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”, twórca i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Jego najsłynniejsza akcja to atak na więzienie Urzędu Bezpieczeństwa w Radomsku w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku, kiedy uwolniono ponad 50 więźniów.

CZYTAJ TEŻ: Dzień Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbędzie się na cmentarzu Doły

Niestety, z powodu zdrady łącznika ze sztabu KWP, który został tajnym agentem UB, „Warszyc” został osaczony, uwięziony i zgładzony wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi. Jego szczątków, mimo wielu usilnych zabiegów, do dzisiaj nie odnaleziono.

Następcą „Warszyca” i dowódcą tzw. drugiej komendy KWP został Jerzy Jasiński ps. „Janusz”. Bezpieka go zatrzymała, a sąd skazał na karę śmierci, którą - po amnestii - zamieniono na 15 lat więzienia. Takiego szczęścia nie miał komendant tak zwanej trzeciej komendy KWP: Jan Małolepszy ps. „Murat”.

CZYTAJ TEŻ: Krzyże upamiętniające żołnierzy wyklętych stanęły na cmentarzu na Dołach

Jego działania siały strach wśród władzy ludowej. Likwidował członków: UB, Milicji Obywatelskiej, Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej i aktywistów Polskiej Partii Robotniczej. Rekwirował pieniądze w spółdzielniach i urzędach gminy. Zdradzony wpadł w zasadzkę pod Wieluniem w listopadzie 1948, a wkrótce podzielił los „Warszyca”.

Straceniem skończyła się też działalność Ludwika Danielaka ps. „Bojar”. Jemu aż do 1954 roku udawało się wymykać obławom UB i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jako dowódca oddziału zasłynął m.in. z tego, żeopanował posterunek MO i Urząd Gminy w Kleszczowie oraz spółdzielnię i posterunek MO w Grocholicach.

Przez wiele lat o niezłomnych nie można było mówić. Nic dziwnego, że Zbigniew Herbert pisał o nich: „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy...”. Na szczęście to przeszłość i bohaterowie podziemia antykomunistycznego odzyskują swoje miejsce na kartach historii.

CZYTAJ TEŻ: Łódzcy Żołnierze Wyklęci - walczyli o wolną Polskę i ginęli za nią w Łodzi

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 15 - 21 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki