Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Nauki Polskiej. Prof. Iwona Hofman: - Polscy naukowcy nie mają się czego wstydzić

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
Prof. Iwona Hofman
Prof. Iwona Hofman Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Naukowcy w naszym kraju są coraz lepsi. Polscy badacze nie mają się czego wstydzić – mówi prof. Iwona Hofman, przewodnicząca Rady Towarzystw Naukowych i dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

W środę obchodziliśmy po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. W związku z tym pojawia się pytanie - jak wygląda Polska od tej, naukowej strony?

Zacznijmy od samego święta. Data nie jest wybrana przypadkowo. 19 lutego to dzień urodzin Mikołaja Kopernika. Jej wybór jest symboliczny i ma przypominać o tym, jaki jest wkład polskich naukowców do światowej nauki. Wśród naukowców i nakładów na naukę zajmujemy 20-miejsce w świecie. Co prawda daleko nam do USA, Kanady, czy Chin, ale zaczęliśmy zwracać uwagę na potrzebę dofinansowania i dowartościowania polskiej nauki. Na pewno duży wpływ na to ma nowa ustawa Nauka 2.0, dzięki której zmienia się między innymi kultura zarządzania uczelnią i wspierania naszych naukowców.

Czy polscy naukowcy są rozpoznawalni na świecie?

Mamy bardzo duże grono naukowców, czy grupy szkół badawczych którzy są najlepsi w swoich dziedzinach. Chodzi m.in. o filozofię, historię, nauki medyczne, leśne i rolne. Walory polskiej nauki to mobilność, elastyczność, i technologie dzięki którym doganiamy Europę. A musimy doganiać, ponieważ uwarunkowania polityczne sprzed lat wyeliminowały tę naukę. W tym momencie Polscy badacze nie mają się czego wstydzić - ich ciekawość i przekładanie pewnych rozwiązań na polskie warunki bardzo pozytywnie na tę naukę wpływają.

Wielu studentów chce kontynuować karierę naukową?

Tak. W Polsce następuje wyraźny proces odmłodzenia kadry naukowej co zdecydowanie wyróżnia nas na tle Europy, a nawet całego świata. Młodzi ludzie często są zdecydowani na podążanie ścieżką związaną z nauką. Tutaj duże znaczenie ma wprowadzenie szkół doktorskich, gdzie młodzi naukowcy otrzymują stypendia, co sprzyja zdecydowanemu postanowieniu o obraniu tej drogi. Stypendia te są nierzadko podwyższane w zależności od osiągnięć. Kto zdecyduje się przystąpić do świata nauki zostaje już w tym świecie na dłużej.

Jak są motywowani tacy naukowcy? Czy to tylko chęci?

Pracownicy naukowi są doceniani za swoje osiągnięcia. Nagrody dostają już nie tylko raz w roku jako podsumowanie, ale za każde osiągnięcie i poszczególne jego elementy, które przynoszą prestiż uczelni. Ewaluacja, której wyniki poznamy w przyszłym roku pokaże gdzie warto inwestować , na jakie kierunki i badania zwracać uwagę. Te wyniki będą również istotnie dla rektorów uczelni , będą dla nich swoista mapą gdzie warto się skupić i komu okazać największe wsparcie.

Jak do kariery naukowej mają się tzw. fabryki magistrów?

Faktycznie, często szkoły wyższe nastawione są na produkcję licencjuszy i magistrów. Ale to nie tylko fabryki. To również pokłosie lat 90., kiedy podnoszenie kwalifikacji było potrzebne pracownikom do awansu. Dlatego tak ważne jest oddzielenie dydaktyki od nauki. Nauka to wyższy poziom, dydaktyka niższy. Odgraniczenie tego wpłynie za zaprzestanie mieszania tych dwóch porządków.
Warto wspomnieć, że skończył się boom i zainteresowanie studiami zaczęło spadać. Najczęściej ludzie kończą edukację na pierwszym stopniu, a później szukają pracy, nie wybierają kariery naukowej. Zmieniają się również oczekiwania wobec uczelni. Mały nacisk kładziony jest na teorię, większy na praktykę i tzw. umiejętności miękkie czyli społeczne i komunikacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski