Dzień Nauczyciela 2018. Kiedy wypada i czy uczniowie odbiorą...

  Dzień Nauczyciela 2018. Kiedy wypada i czy uczniowie odbiorą dzień wolny?

  AP

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Dzień Nauczyciela 2018. Kiedy wypada i czy uczniowie odbiorą dzień wolny?

  ©pixabay.com

  Dzień Nauczyciela 2018 rodzi wiele pytań. W tym roku Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie właśnie Dniem Nauczyciela, wypada w niedzielę. Sprawdzamy, czy uczniowie będą mieć z tej okazji wolny od zajęć inny dzień.
  Dzień Nauczyciela 2018. Kiedy wypada i czy uczniowie odbiorą dzień wolny?

  ©pixabay.com

  14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowania nauczycielom i pracownikom oświaty za ich pracę. Ten dzień jest wypatrywany z utęsknieniem również przez dzieci, ponieważ wtedy nie odbywają się lekcje. W tym roku jednak Dzień Nauczyciela przypada w niedzielę, co rodzi częste pytania uczniów takie jak „czy będą mieć wolne w innym terminie”?

  Dzień Nauczyciela. Czy będzie dodatkowe wolne?

  Według ustawy „Dzień Edukacji Narodowej” jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, nie jest jednak dniem wolnym od szkoły i pracy. Podczas Dnia Nauczyciela w szkołach, zamiast lekcji, odbywają się uroczyste apele, przedstawienia a pedagodzy dostają nagrody za swoją pracę.

  W tym roku szkoły będą organizować Dzień Nauczyciela najczęściej w dwóch terminach: w piątek, 12 października oraz w poniedziałek, 15 października. Dzieci mogą się wtedy spodziewać skrócenia lekcji, ale decyzja należy do dyrekcji placówki.

  Dzień Nauczyciela został ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku, jako święto oświaty i szkolnictwa. Jego data zmieniała się w roku 1982 na mocy ustawy Karty Nauczyciela. Później nazwa święta przeobraziła się w Dzień Edukacji Narodowej, przypominający o Komisji Edukacji Narodowej, powołanej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

  ZOBACZ TEŻ: Ile powinny ważyć plecaki dzieci?


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo