Dzień Górnika 2016. Antoni Macierewicz na obchodach Barbórki w Bełchatowie [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Blisko pół tysiąca górników i zaproszonych gości wzięło udział w centralnych obchodach Barbórki, które odbyły się w Bełchatowie.

Górnicy z bełchatowskiej kopalni modlili się na mszy świętej, a później przemaszerowali ulicami miasta. Podczas uroczystej akademii wielu z nich zostało odznaczonych medalami. Nie zabrakło również krupnioku i piwa. Gościem obchodów był Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz.

Można powiedzieć, że na patriotyczno-żołnierską nutę odbyły sie tegoroczne obchody barbórkowe w Bełchatowie. Dosłownie i w przenośni. Jednym z gości akademii zoroganizowanej przez koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwenconalna, którego bełchatowska kopalnia jest oddziałem, był Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz. Ten podczas przemówienia porównał górników do żołnierzy, nawiązując w ten sposób do roli jaką odgrywają w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Natomiast część oficjalną obchodów zakończył koncert zespołu Lustro, którego utwory tematyką nawiązują do pieśni żołnierskich, patriotycznych i piosenek z Powstania Warszawskiego. Podczas akademii, która odbyła się w hali widowiskowo-sportowej w Bełchatowie, wielu górników z Bełchatowa i Turowa otrzymało medale za długoletnią służbę.

Anotni Macierewicz w swoim wystąpieniu przypomniał o górnikach z Kopalni "Wujek", który walczyli z ZOMO, podkreślając, że należy im się szczególna pamięć. Górnikom z Bełchatowa podziękował za codzienną pracę i trud.

- Wam wszystkim za trud i pracę szczególnię dziękuję - powiedział podczas swojego wystąpienia minister Antoni Macierewicz. - Kiedy patrzyłem na szeregi górników tutaj w Bełchatowie, to pomyślałem sobie: zobacz jak ci ludzie, z jaką determinacją gotowi są oddawać własne zdrowie i życie, aby utrzymywać to bijące serce polskiej energetyki, jakim jest nie tylko Bełchatów, ale wszystkie kopalnie węgla. Polska węglem stoi i to się nie zmieni. Te życzenia przekazuje nie tylko w imieniu własnym - posła ziemii piotrkowskiej, ale także w imieniu Polskiego Rządu i Polskich Sił Zbrojnych, bo jest coś niesłychanie wspólnego między waszą służbą i wojskiem. To co jest wspólnego - to nie tylko nieustanne poczucie niebezpieczeństwa i zagrożenia, ale także świadomość, że od was zależy bezpieczeństwo kraju. Tak jak od wojska zależy bezpieczeństwo kraju militarnie, tak od was zależy to bezpieczeństwo, bez którego nie ma niezawisłości i demokracji - podkreślał minister Macierewicz.

Henryk Baranowski, prezes PGE rozpoczął swoje wystąpienie od małej wpadki, dziękując górnikom z kopalni... w Turowie za trud, jak wkładają w to, "aby polskie gospodarstwa domowe były oświetlane prądem z polskich elektrowni, które są zasilane polskim węglem". Co niektórzy poirytowani górnicy z końca sali głośno przypominali, że akademia odbywa się w Bełchatowie, a nie w Turowie. W dalszej części swojego wystąpienia prezes PGE podkreślił rolę i znaczenie węgla i górnictwa w polityce energetycznej kraju i ostatecznie, poprawiając się, złożył serdeczne życzenia pracownikom kopalni w Bełchatowie i Turowie.

- Z węglem brunatnym i kamiennym w Polsce wiąże się długa tradycja - mówił Henryk Baranowski. - W tym szczególnym czasie historia pokazała, że jest on nierozłącznie związany z naszym krajem. Pomimo restrykcyjnej unijnej polityki klimatycznej wierzę, że węgiel będzie najcenniejszym surowcem energetycznym w Polsce i będzie stanowił podstawę miksu energetycznego.

Prezes PGE podkreślił, że grupa zakłada rozwój energetyki konwencjonalnej opartej o węgiel brunatny i kamienny. Wspomniał o budowie nowych bloków węglowych w Opolu i Turowie, gdzie prace są już mocno zaawansowane.

Sławomir Zawada, prezes koncernu PGE GiEK podczas akademii zaznaczył, że to właśnie w Bełchatowie funkcjonuje największy w Polsce kompleks wydobywczo-energetyczny.

- Dziś, jak każda nowoczesna organizacja, patrzymy w przyszłość. Nie chcemy jednak zatracić tych istotnych elementów tradycji, które składały się na etos pracy górnika - powiedział Sławomir Zawada. - Górnicza Barbórka jest w naszej organizacji pomostem łączącym nie tylko przeszłość z teraźniejszością, ale również z przyszłością całej grupy.

Prezes PGE GieK podziękował za "partnerskie relacje" pracownikom wszystkich szczebli, a także samorządowcom i parlamentarzystom za wsparcie. Sławomir Zawada podziękował też związkom zawodowym z kopalni za odpowiedzialność i zrozumienie, czego efektem jest porozumienie o zakończeniu trwających od początku 2015 roku sporów zbiorowych. Związki zawodowe zaledwie kilka dni przed Barbórką zrezygnowały z akcji protestacyjnej zaplanowanej właśnie na 5 grudnia.

- Nie było łatwo, ale konsensus znaleźliśmy dla dobra załogi i dla przyszłości naszej firmy - powiedział Sławomir Zawada

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Górnika 2016. Antoni Macierewicz na obchodach Barbórki w Bełchatowie [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wspomniał też nasz zacny Wojak o tym, że "obiecuje iż nie bedzie strzelał do górników". Taktowny ten miś
G
Gość
Pawłow, największy radziecki uczony i akademik CCCP w trakcie swoich badań zauważył,
że pies trzymany w ciemności śpi.
Gdy jednak zapalało się świtało pies zaczynał się oblizywać bo wiedział, że dostanie jeść.
To "epokowe odkrycie".
Okazuje się, że całe kacapstwo reaguje podobnie.
A
AN
Macierewicz dziękował górnikom za pamięć o Lechu Kaczyńskim, "z którym odwiedził górników sześć lat temu". Zapomniał dureń, że Lech zginął w kwietniu 2010, a barbórka odbyła się w grudniu 2010. 2010 na barbórce, trumny z Lechem nie widziałem. A mógł go ktoś przed "wystąpieniem" wykąpać w rząpiu.
j
ja
jako specjalista od grzebania w ziemi pewnie się dogadał
t
tu 154
To się nazywa arogancja górnicza. Skandal aby w obecności Antka nie odbył się apel smoleński. On nawet rano przy porannej toalecie puszcza sobie apel smoleński.
A
AN
-pojadł krupnioków i popił piwa. Zbełtało mu w głowie-bo mózgu nie ma- i zapomniał o apelu smoleńskim.
T
Topik
Barbórka odbywa się zawsze 4 grudnia.
Wróć na i.pl Portal i.pl