Dzień Babci i Dziadka 2024. Od kiedy babcie i dziadkowie mają swoje święto w Polsce? Sprawdź, jaka była geneza tego dnia

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 7 lat
21 i 22 stycznia w Polsce obchodzimy kolejno Dzień Babci i Dzień Dziadka. Święta te mają być uhonorowaniem wszystkich babć i dziadków, oraz okazją do okazania im wdzięczności. Pamiętajmy, że gdyby nie oni, to nie byłoby nas na świecie. Pamiętajmy w tych dniach o babciach i dziadach, oraz o życzeniach z okazji ich świąt. Sprawdź, gdzie jeszcze na świecie obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka.
21 i 22 stycznia w Polsce obchodzimy kolejno Dzień Babci i Dzień Dziadka.
21 i 22 stycznia w Polsce obchodzimy kolejno Dzień Babci i Dzień Dziadka. Fot. Dariusz Bloch

Od kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Babci?

Geneza Dnia Babci nie jest w Polsce tak dawna, jak mogłoby się wydawać. Pierwszy pomysł na ustanowienie dnia, który będzie uczczeniem wszystkich babć, pojawił się w 1964 roku, kiedy na łamach tygodnika "Kobieta i Życie" napisano właśnie o takim pomyśle. Nie spotkał się on jednak z aprobatą, ale również nie popadł w zupełne zapomnienie.

Dzień Babci w Polsce zaczęto obchodzić w Poznaniu, gdzie początkowo był on inicjatywą lokalną. To właśnie w tym mieście zaczęto obchodzić Dzień Babci, a inicjatywa z biegiem lat rozprzestrzeniła się na całą Polskę. Data nie jest przypadkowa i związana jest z postacią Mieczysławy Ćwiklińskiej, która 21 stycznia 1965 występowała w sztuce "Drzewa umierają stojąc" Alejandro Casony.

Kilkanaście dni po jej 85 urodzinach dziennikarz Ryszard Danecki z "Expressu Poznańskiego" zdecydował się na uczczenie tej okrągłej rocznicy, wręczając aktorce tort i kwiaty. Jako że Mieczysława Ćwiklińska grała w sztuce rolę babci, Danecki miał powiedzieć, że kwiaty i tort są z okazji Dnia Babci, który w Polsce obchodzony jest właśnie 21 stycznia. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę, a w 1966 roku 21 stycznia został ustanowiony Dniem Babci w całej Polsce.

22 stycznia w Polsce obchodzimy Dzień Dziadka

22 stycznia w Polsce obchodzimy z kolei Dzień Dziadka. Święto to przybyło do Polski najprawdopodobniej ze Stanów Zjednoczonych i jest w pewnym sensie pochodną Dnia Babci, obchodzonego w Polsce jeden dzień wcześniej. Kluczowym problemem w Polsce okazało się ustanowienie daty, kiedy Dzień Dziadka powinien być obchodzony. Telewizja Polska miała ogłosić konkurs, którego uczestnicy wybierali najbardziej odpowiednią według nich datę.

Dużą popularnością cieszył się wówczas dzień, w którym urodził się Mieczysław Fogg, czyli 30 maja. Ostatecznie zdecydowano się jednak, że Dzień Dziadka będzie obchodzony bezpośrednio po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dzień Dziadka nie są obchodzone wyłącznie w Polsce. Uroczystości te mają swoje miejsca w kalendarzach wielu państw, a różnicą jest jedynie data ich obchodzenia. Podobnie jak w Polsce, Dzień Babci obchodzony jest również 21 stycznia w Bułgarii i Brazylii.

Dzień Babci i Dziadka w innych krajach na świecie obchodzony jest w następujące dni:

  • w Niemczech - 11 lutego
  • we Francji - w pierwszą niedzielę marca
  • we Włoszech - 2 października (co związane jest ze świętem Świętych Aniołów Stróżów)
  • w Hiszpanii - 26 lipca
  • w Japonii - 15 września
  • w Australii - w pierwszą niedzielę listopada
  • w Meksyku - 28 sierpnia
  • w Wielkiej Brytanii - w pierwszą niedzielę października

W Stanach Zjednoczonych podobnie jak w Polsce Dzień Babci i Dziadka początkowo był inicjatywą lokalną i świętowano go jedynie w Zachodniej Wirginii za sprawą Marian Lucille Herndon McQuade, która uważała, że seniorzy cierpią nie tylko ze względu na sprawy zdrowotne, ale często również z powodu samotności. Pięć lat po tym, jak Dzień Babci i Dziadka zaczął być świętowany w Zachodniej Wirginii, prezydent Jimmy Carter ustanowił w 1978 roku National Grandparents Day, który obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, przypadającym na pierwszy poniedziałek września.

Źródła: i.pl/historia.dorzeczy.pl/cewe.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl