Dzielmy się wspomnieniami w ramach akcji #MojaPamiątka

Akcja specjalna Moja Pamiątka
Szkoła Prywatna im. Św. Jadwigi w Katowicach, lata 50-te
Pani Cecylia przez całą wojnę wysyłała jeńcom wojennym, obcym sobie ludziom, listy i paczki do stalagów w III Rzeszy. Chciała pomóc. Ojciec pana Leona zorganizował ucieczkę grupy jeńców polskich z niewoli sowieckiej. Chciał walczyć. Obydwaj synowie i córka pani Jadwigi zaangażowali się w działalność opozycyjną, a w stanie wojennym byli aresztowani i internowani. Chcieli zmian. Jeszcze tylko do 30 czerwca do Muzeum Historii Polski można przesyłać historie w ramach akcji społecznej #MojaPamiątka.

Akcja #MojaPamiątka, zainaugurowana przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego 25 kwietnia, kierowana jest do osób po 60. roku życia, ale cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno seniorów, jak i młodszych pokoleń.

"Poznaliśmy kilkaset często bardzo cennych i emocjonalnie ważnych dla uczestników, rodzinnych historii. Otrzymaliśmy wiele prac i pamiątek" - mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka.

Kolonia szkolna, wyjazd kolonistów na wycieczkę, lata 50. XX wieku

 
Napływają opowieści z okresu wojny, wspomnienia ze stanu wojennego, zdjęcia z pielgrzymek Jana Pawła II i osobiste przedmioty. Pani Ewa pokazuje piękne, stare krzesło pełne wspomnień, które jest cenną pamiątką. Opowiada, jak po powrocie do Warszawy z obozu w Pruszkowie, znalazły z matką przed swoim domem barykadę z powstania. Rozpoznały na niej meble ze swojego mieszkania, które zabrały do pustego domu. Pani Elżbieta dzieli się zdjęciem i historią związaną z krawatem swojego taty, który jej ojciec zdjął tuż przed wypędzeniem ze schronu na rozstrzelanie podczas rzezi Woli.

Organizatorzy akcji #MojaPamiątka zachęcają do podzielenia się swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do opowieści jest pamiątka z domowego archiwum. Historie można przesyłać do końca czerwca 2020 r.

"Wybierzcie jeden przedmiot, dokument, może jedną fotografię czy film i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją" – zwraca się do uczestników dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Szkoła nr 4 w Katowicach Załężu, przed wojną

 
Praca może być przygotowana w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu blogu lub kanale w mediach społecznościowych. Szczegóły na stronie projektu: mojapamiatka.muzhp.pl

Prace mogą poruszać dowolną tematykę, np. historie rodzinne związane z II wojną światową, trudnościami życia codziennego w PRL, zwłaszcza w czasach kryzysu, spotkaniami z Janem Pawłem II, okresem „Solidarności”, działalnością w opozycji antykomunistycznej.

Prace należy wysyłać do 30 czerwca 2020 r. na adres: [email protected] lub na adres: Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35, 00-560 Warszawa

Kontakt z koordynatorami projektu pod adresem [email protected] oraz pod numerem telefonu 693 606 368.

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, Polska Press Grupa, Super Express, Gość Niedzielny, Głos Seniora, portal dzieje.pl.

Zachęcamy do obejrzenia spotu filmowego:

 
Zdjęcia, udostępnione przez Muzeum Historii Polski, pochodzą ze zbiorów prywatnych Pani Bogusławy Kożusznik-Kurosadowej.
 

Wideo

Dodaj ogłoszenie