„Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

Zuzanna Wierus
Materiały prasowe
Udostępnij:
„Dziedzictwo – źródło tożsamości” – pod tym hasłem ruszają kolejne już, XXII Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce. Europejskie Dni Dziedzictwa to ogólnoeuropejskie cykliczne wydarzenie kulturalne, którego celem jest popularyzacja zabytków i tradycji danego regionu.

W tym roku organizatorzy imprezy chcą zwrócić szczególną uwagę na niedostrzegany na co dzień związek kultury i historii z wodą. Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa to gra słów – wyraz „źródło” rozumiany jest tutaj podwójnie - nie tylko jako początek czegoś, lecz także w znaczeniu najbardziej podstawowym, jako źródło wody. Woda a także sieć dróg wodnych były w światowej historii jednymi z najważniejszych czynników rozwoju osadnictwa, handlu i wymiany międzykulturowej. Właśnie do tej kulturowo-historycznej roli wody nawiązują organizatorzy EDD. Ten wodny impuls w rozwoju naszej kultury pozostawił po sobie wiele śladów, przede wszystkim tych materialnych, takich jak budownictwo okrętowe, porty, latarnie morskie, mosty i młyny wodne, a także tych duchowych – takich jak obrzędowość związana z wodą czy zwyczaje marynistyczne. Do tych tradycji w różnorodny sposób będą nawiązywać organizatorzy poszczególnych wydarzeń.

Ogólnopolska inauguracja tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w parku Łużakowskim położonym na terenie Łęknicy. Ten obszar nazywany jest przez swoich mieszkańców najbardziej europejskim miejscem w Europie. Łęknica leży bowiem na styku trzech europejskich regionów geograficznych – Saksonii, Brandenburgii i województwa lubuskiego. O niebagatelnej wadze miasta dla tego regionu świadczy także skoncentrowane na niewielkim obszarze ogromne bogactwo kulturowe, które jest mieszaniną tradycji powojennych przesiedleńców ze wschodu Polski, spolonizowanych Niemców i Serbów łużyckich. Organizatorzy inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowali dla odwiedzających mnóstwo atrakcji – między innymi festiwal baniek mydlanych, Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego oraz prezentacje rzemiosł dawnych.

Tradycja Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się w 1985 roku, kiedy podczas II Konferencji Rady Europy w Grenadzie francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zorganizowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których odwiedzający mogli bezpłatne zobaczyć niedostępne na co dzień obiekty. W 1991 roku Rada Europy oficjalnie ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. Organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa proponują odwiedzającym bezpłatne wejście do muzeów, skansenów, parków i ogrodów, które na co dzień pobierają opłaty od zwiedzających bądź które nie są w innym czasie dla nich dostępne.

Polska uczestniczy w projekcie od 1992 roku, a koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa na jej terenie jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Popularność EDD stale wzrasta, z roku na rok uczestniczy w nich coraz więcej przedstawicieli samorządów lokalnych, instytucji kultury i nauki. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (13 i 14 oraz 20 i 21 września 2014 r.). Szczegółowy program wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa – edd.nid.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie