Dziecko w nagrzanym samochodzie. Wystarczy kilkanaście minut, by doszło do tragedii

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upałów, przestał normalnie funkcjonować
Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upałów, przestał normalnie funkcjonować gov.pl
„Nie chciałam budzić dziecka”, „wyszedłem tylko na chwilę do sklepu” – żadna wymówka nie będzie usprawiedliwieniem dla rodzica, który zostawia dziecko zamknięte w samochodzie podczas upału. Wystarczy kilkanaście minut, by doszło do tragedii.

Mimo wielu apeli, rodzice nadal zostawiają swoje dzieci w samochodach. Auta pod wpływem wysokich temperatur nagrzewają się jak piekarnik i stają się śmiertelną pułapką.

Przykładów nieodpowiedzialności rodziców nie trzeba daleko szukać.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w minioną niedzielę na parkingu marketu przy ulicy Palacza w Poznaniu. Przechodnie usłyszeli płacz małego dziecka. Okazało się, że maluch jest zamknięty w samochodzie. Opuszczone szyby w aucie na niewiele się zdały, pojazd mimo to zaczął szybko się nagrzewać. Gdyby nie natychmiastowa reakcja osób postronnych, mogło dojść do tragedii.

Czytaj więcej: O krok od tragedii w Poznaniu. Zostawiła dziecko w nagrzanym samochodzie i poszła na zakupy

– W związku z tym, że szyby były opuszczone, wyciągnęli malucha na zewnątrz. Po chwili pojawiła się mama, która oświadczyła, że wyszła zrobić zakupy, a maluch spał, więc został w samochodzie. Na szczęście dziecku nic się nie stało i nie była potrzebna pomoc medyczna

– informowała Marta Mazur z poznańskiej policji.

Nie wszystkie tego typu historie kończą się szczęśliwie. Pozostawienie dziecka w samochodzie może doprowadzić do zgonu malucha. Tak było w Szczecinie, kiedy w środę, 22 czerwca, w nagrzanym aucie zmarł 1,5 roczny chłopiec.

38-letnia kobieta miała zawieźć rano starsze dziecko do przedszkola, po czym pojechała do pracy. Kiedy po godzinie 17 pojechała do żłobka odebrać młodsze dziecko, okazało się, że tego dnia nie zostawiła tam syna. Dopiero kiedy wróciła do auta zauważyła, że z tyłu w foteliku jest jej młodsze dziecko. Okazało się, że zapomniała odwieźć je rano do żłobka. Dziecko przez kilka godzin było zamknięte w nagrzanym samochodzie. Pomimo reanimacji nie udało się uratować malucha.

Dziecko w nagrzanym samochodzie umiera

Zaledwie w ciągu 10 minut temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza.

– 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta

– alarmują strażacy.

Wystarczy więc kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upałów przestał normalnie funkcjonować.

Warto podkreślić, że ciało dziecka rozgrzewa się w przegrzanym samochodzie kilka razy szybciej niż dorosłego. Z każdą kolejną minutą maluch jest coraz bardziej spocony, jego skóra na twarzy robi się czerwona, gorąca i sucha, a oddech bardziej płytki.

Lekarze ostrzegają przed tragicznymi skutkami zamknięcia dziecka w nagrzanym samochodzie.

– Pierwszymi objawami przegrzania jest ból i zawroty głowy, może pojawiać się zaczerwienienie na twarzy, dziecko jest niespokojne i płacze

– mówi lekarz rodzinny Violetta Fiedler-Łopusiewicz z poznańskiej przychodni "Medica Pro Familia".

I dodaje: – Bardzo szybko dochodzi do odwodnienia organizmu dziecka i jego przegrzania, co równie szybko doprowadza do zgonu malucha.

Reaguj, gdy widzisz dziecko zamknięte w samochodzie

Tragedii można jednak uniknąć. Przed odejściem od samochodu należy zawsze sprawdzić, czy w aucie nie ma dziecka. Nawet jeśli śpi, trzeba zabrać je ze sobą.

Co zrobić, gdy widzimy malucha zamkniętego w samochodzie? Jeśli w pobliżu nie widać właściciela samochodu, należy działać natychmiastowo.

– Zbić szybę w aucie, udzielić pierwszej pomocy dziecku i zadzwonić pod numer alarmowy 112

– mówi krótko Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

Boisz się, że poniesiesz konsekwencje po zbiciu szyby? Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.

– Jeżeli wiemy, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, sami możemy podjąć próbę wyciągnięcia osoby z samochodu. Możemy nawet bez obaw o konsekwencje stłuc szybę w takim samochodzie. Mówi o tym art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”

– podaje policja.

Każdego roku znajdą się rodzice lub opiekunowie, którzy zostawiają dzieci zamknięte w samochodach. Jest to szczególnie niebezpieczne latem podczas upałów oraz zimą, kiedy temperatura znacznie spada. Należy jednak pamiętać, że - bez względu na pogodę i okoliczności - nigdy nie powinno się zostawiać dziecka w aucie.

Samochód pozostawiony w pełnym słońcu to śmiertelna pułapka:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Byliśmy 800 metrów pod ziemią! Co znajduje się w kopalni soli w Kłodawie? Przejdź dalej i zobacz -->

Byliśmy 800 metrów pod ziemią! Co znajduje się w kopalni sol...

Krystalicznie czysta woda i biały piasek - dwa wielkopolskie zbiorniki wodne przyciągają turystów z całego kraju. Nie bez powodu mówi się o nich "Polskie Malediwy". Są jednak wyjątkowo niebezpieczne, w dodatku przebywanie w ich okolicy jest surowo zabronione. Jak wyglądają i dlaczego stanowią dla ludzi zagrożenie?Czytaj dalej i zobacz zdjęcia pięknych Turkusowych Jezior --->

"Polskie Malediwy" są piękne i wyjątkowo niebezpieczne. Te j...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dziecko w nagrzanym samochodzie. Wystarczy kilkanaście minut, by doszło do tragedii - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl