Dzieci z karabinami poprzebierane za hamasowskich terrorystów. Budzą zaniepokojenie rodziców i aktywistów

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Media społecznościowe obiegły nagrania i zdjęcia, na których uczniowie i nauczyciele w malezyjskich szkołach przebrali się w stroje przypominające palestyńskich bojowników Hamasu. W rękach trzymali repliki karabinów, a wydarzenia miały związek z tygodniem solidarności z Palestyną. Malezyjscy działacze organizacji pozarządowych (NGO) i rodzice uczniów wyrazili zaniepokojenie tą sytuacją.
W Malezyjskich szkołach uczniowie i nauczyciele przebrali się za bojowników Hamasu, na znak jedności z Palestyną.
W Malezyjskich szkołach uczniowie i nauczyciele przebrali się za bojowników Hamasu, na znak jedności z Palestyną. Fot. PAP/EPA/NADEEM KHAWAR

Dzieci i nauczyciele przebrani za bojowników Hamasu

Pod koniec tygodnia w internecie zaczęły pojawiać się zdjęcia uczniów i nauczycieli przebranych w stroje przypominające bojowników Hamasu, celujących do siebie replikami broni. To wywołało zaniepokojenie wśród aktywistów NGO i części rodziców, którzy mówią, że dzieci w wieku szkolnym powinny być trzymane z dala od międzynarodowego konfliktu, który wynika z podziałów religijnych.

Ministerstwo uzasadniło decyzję o zorganizowaniu tygodnia solidarności z Palestyną we wszystkich instytucjach edukacyjnych w całym kraju, począwszy od niedzieli, aby uczyć uczniów o wartościach humanitarnych, takich jak empatia i troska o cierpienie doświadczane przez innych, niezależnie od ich pochodzenia.

Już w środę sześć organizacji pozarządowych wyraziło "głębokie zaniepokojenie tym kontrowersyjnym wydarzeniem" i wezwało do odwołania planów – podaje malezyjski portal Vibes.

"Czy teraz szkolimy dżihadystów w naszych szkołach? O co chodzi z tą bronią? To chore" – napisała na Facebooku prawniczka i aktywistka Siti Kasim.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Malezja nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych z Izraelem

Premier Datuk Seri Anwar Ibrahim oświadczył w piątek, że szkoły są "zachęcane" do udziału, ale obchody "muszą być kontrolowane".

Prezes malezyjskiej organizacji Global Human Rights Federation (GHRF) S. Shashi Kumar wezwał Ministerstwo Edukacji do porzucenia planów, twierdząc, że sposób przygotowania i obchodów nie był odpowiedni dla wieku uczestników.

Jego zdaniem wysiłki mające na celu uświadamianie dzieci i młodzieży na temat takich konfliktów powinny być uniwersalne i nie ograniczać się do konkretnych konfliktów.

Muzułmańska Malezja opowiada się za Palestyńczykami i nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Premier Anwar odmówił ugięcia się pod presją Zachodu, by zerwać więzi z Hamasem. Mimo bliskich relacji, Malezja nie ratyfikowała Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach uchodźców z 1951 r., która pozwoliłaby palestyńskim uchodźcom na uzyskanie formalnej edukacji w szkołach państwowych, na co zwrócili uwagę internauci, oskarżając rząd o hipokryzję.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl