Dzieci w sieci. Jak wyznaczyć granice i mądrze wykorzystywać nowe technologie?

Materiał informacyjny ORANGE
Pandemia koronawirusa zmieniła nasze nastawienie do technologii. Z dnia na dzień w wielu zawodach system pracy zmienił się na zdalną, szkoła przeniosła się do internetu, nawet zakupy chętniej robimy w sieci. W tym wyjątkowym momencie zmartwieniem wielu rodzin jest zadbanie o umiar w korzystaniu z ekranów. W tych dylematach rodzicom mogą pomóc bezpłatne webinary, podczas których specjaliści podpowiedzą, jak ustalać domowe zasady korzystania ze smartfonów i komputerów.

Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Problematyczne używanie internetu przez młodzież” potwierdza, że dzieci coraz częściej mają problem z nadużywaniem technologii. Pandemia koronawirusa przyczynia się do jeszcze częstszego korzystania z elektroniki, ponieważ teraz dzieci zarówno czas lekcji jak i wolne chwile mogą spędzać przed ekranami.

Dzieci w sieci: szanse i zagrożenia

Niepokojące zjawiska związane z dziećmi i elektroniką były widoczne już przed pandemią. Nastolatki, kompulsywnie korzystające ze smartfonów, dzieci z rozwijającym się syndromem FOMO (Fear of missing out – strach przed pozbawieniem dostępu do informacji) to rzeczywistość w Polsce i na świecie.

Wyjątkowa sytuacja, która spotkała nas na początku 2020 roku stanowi wyzwanie dla wielu rodzin. Dzieci od marca przeszły na system nauki zdalnej. Do realizacji lekcji potrzebny jest komputer, laptop lub tablet. Liczba godzin spędzonych przed ekranem zwiększyła się.

Dzieci w sieci znalazły sposób na utrzymanie kontaktu z rówieśnikami i dalszą rodziną. Internet zaoferował im także możliwość łatwego sięgnięcia po rozrywkę, stąd zwiększenie popularności portali społecznościowych. A zapracowani rodzice niekoniecznie mieli czas na kontrolowanie cyfrowych aktywności najmłodszych. To doświadczenie może stanowić dobry początek do porozmawiania o domowych zasadach ekranowych w rodzinie.

Domowe Zasady Ekranowe, czyli jak ustalić granice?

Podobnie jak z wszystkimi innymi aspektami życia dziecka, tak również w przypadku internetu, warto wyznaczyć pewne granice i umówić się na zasady korzystania z technologii. Ważne, aby obowiązywały wszystkich domowników, także dorosłych.

Fundacja Orange i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę organizują specjalne spotkania internetowe, na których specjaliści opowiedzą o „domowych zasadach ekranowych”, czyli o tym, jak zachować umiar w korzystaniu z urządzeń elektronicznych w obecnej sytuacji i na co dzień, jak rozmawiać z dziećmi o ich cyfrowych aktywnościach i jak sprawić, aby technologie wzbogacały życie rodziny.

Podczas spotkania pokażemy, jak korzystać z ekranów bezpiecznie, jak zadbać o równowagę pomiędzy czasem w sieci i poza nią tak, żeby ekrany nie stanowiły zagrożenia dla rodzinnych relacji. Pokażemy, jak rozmawiać z dziećmi o zasadach, jak ustalać je tak, żeby przynosiły realną zmianę dla dobra zarówno dzieci jak i rodziców. – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Webinary ruszają 2 czerwca. Zaplanowane są 3 spotkania dla rodziców dzieci w konkretnej grupie wiekowej.

Jak dołączyć?
Webinary odbędą się na platformie Clickmeeting. Wystarczy kliknąć link https://fundacjaorange.clickmeeting.com/domowe-zasady-ekranowe lub połączyć się przy pomocy telefonu +48 (22) 209-2520, wpisując PIN: 191888818#

Kiedy?

 • Rodzice dzieci do 6. roku życia
  2.06, godz. 10:00-11:30;
  2.06, godz. 20:00 - 21:30
 • Rodzice dzieci w wieku 7 - 12 lat
  9.06, godz. 10.00-11:30;
  9.06, godz. 20:00 - 21:30
 • Rodzice dzieci w wieku 13 - 18 lat
  16.06, godz. 10:00 - 11:30;
  16.06, godz. 20:00 – 21:30

Webinary będą nagrywane, a nagrania dostępne na kanale YouTube Fundacji Orange. Rodzice, którzy nie będą w nich mogli uczestniczyć w podanych terminach, albo będą chcieli wrócić do materiałów, będą mogli z nich skorzystać także później.

Więcej porad dotyczących odpowiedzialnego korzystania z technologii można znaleźć także na stronie www.orange.pl/razemwsieci.

Wychowanie dzieci z ekranem w tle

Elektronika pojawia się w życiu dziecka na bardzo wczesnym etapie. Smartfon czy tablet stają się cyfrową nianią, która „pomaga” rodzicom w opiece nad dzieckiem, aż staje się codziennym towarzyszem zabaw i innych aktywności. Kilka lat temu Fundacja Orange przeprowadziła badanie „Rodzice i dzieci wobec zagrożeń dzieci w Internecie”.

Już 20% dzieci do 2. roku życia dostaje do ręki urządzenie ekranowe.

Bajki czy piosenki dla dziecka są też częstym sposobem zajęcia dziecka lub usypiania.

W czasie pandemii technologia jest jeszcze intensywniej  obecna w życiu wielu rodzin. To doświadczenie może przynieść wiele zmian w kształtowaniu cyfrowych nawyków także w przyszłości. Dlatego chcemy wesprzeć rodziców i pokazać im, jak można wprowadzać domowe zasady ekranowe na co dzień– mówi Krzysztof Kosiński z Fundacji Orange.

Nowe technologie mogą wspomagać rozwój dziecka, ale muszą być wykorzystywane mądrze. W trakcie webinarów swoją wiedzą podzielą się doświadczeni specjaliści: Ewa Dziemidowicz – terapeutka z poradni „Dziecko w Sieci” i Łukasz Wojtasik – trener, autor wielu programów i kampanii edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu dzieci online.

Jak zadbać o umiar w używaniu urządzeń ekranowych? Jak zapewnić dzieciom bezpieczną i pozytywną przygodę z internetem? Jak rozmawiać i ustalać zasady korzystania z technologii w rodzinie?

Dodaj ogłoszenie