Działka w świetle Księżyca [KALENDARZ KSIĘŻYCOWY]

Grażyna Kuźnik
Piękny ogród można też uzyskać bez stosowania środków chemicznych, a przynajmniej tak twierdzą zwolennicy kosmoekologii
Piękny ogród można też uzyskać bez stosowania środków chemicznych, a przynajmniej tak twierdzą zwolennicy kosmoekologii 123RF
Kto w ogródku stosuje kalendarz księżycowy, wspaniały dar od natury, ten ma piękniejsze rośliny, lepsze plony, jest zdrowszy, a to wszystko ma za darmo. Tak twierdzą zwolennicy kosmoekologii, co brzmi nowocześnie, ale przecież wpływ Księżyca na uprawy znany był od pradziejów - pisze Grażyna Kuźnik

Dzisiaj, w sobotę 20 kwietnia, możemy zostawić nasze kwiatki w spokoju. Rośliny przyswajają energię kosmiczną i potrzebują odpoczynku. Ale już w niedzielę warto zabrać się do pracy. Również najbliższy poniedziałek, wtorek i środa to doskonałe dni dla ogrodników. Można wtedy sadzić, nawozić, podlewać kwiaty, krzewy i drzewka.

W niedzielę Księżyc jest w znaku Panny, we wtorek przechodzi do Wagi. Co to oznacza dla zwykłego działkowicza?

Panna sprzyja sadzeniu ziół i roślin ozdobnych, na przykład azalii, dalii, gladioli, narcyzów, łubinu, maciejki, nasturcji, lwiej paszczy, kocanki i nagietków. Czyli można zatroszczyć się nie tylko o ogródki, ale też o skrzynki balkonowe. Waga zapewni kwiatom urodę i odporność na szkodniki. Ale uwaga na przyszły piątek 26 kwietnia, to znowu czas odpoczynku roślin. Możemy je tylko podwiązywać i podsypywać.

Skąd to wiadomo? Wiedzieli o tych zasadach nasi przodkowie, bo nauczyli się ich przez wieki praktyki. Uprawiali pola i ogrody według faz Księżyca. Uważali, że skoro długość dnia i ilość słonecznego światła mają wpływ na rozwój roślin, to i Księżyc musi mieć swoje znaczenie. Dostrzegli, że rośliny reagują na srebrny glob podobnie jak wody morskie. Przecież rośliny w 70-90 procentach składają się z wody, a ona podlega tym samym wpływom co morza czy oceany.

Starą, zapomnianą wiedzę nazwano biodynamiką lub kosmoekologią. To oznacza, że w uprawach bierze się pod uwagę również kosmos. Zasady biodynamiki prawie 100 lat temu uściślił austriacki filozof Rudolf Steiner i ogłosił je na konferencji naukowej pod Wrocławiem w 1924 roku. Przemyślenia zamieścił w pracy "Podstawy wiedzy duchowej dla powodzenia w rolnictwie".

Wiedziały wiedźmy

W kosmoekologii chodzi o proste wnioski. Kiedy Księżyca przybywa, jego energia kieruje się do nadziemnych części rośliny. Jest to czas na pielęgnację roślin, zwłaszcza tych, które mają kwiaty, liście i owoce. Pełnia oznacza najlepsze chwile na zbieranie ziół leczniczych, o czym już przed wiekami wiedziały wiedźmy i znachorki. To również doskonały czas na zbiory owoców, ale także ścinanie kwiatów.

Kiedy Księżyca zaczyna ubywać, kosmiczna energia kieruje się w głąb ziemi. Wtedy chętnie rozwijają się części podziemne rośliny. Te rosnące nad ziemią potrzebują odpoczynku i jest dla nich lepiej, gdy damy im na to czas.

Kalendarz księżycowy zwany też biodynamicznym, dzielimy na dni liściowe, korzeniowe, kwiatowe i owocowe. Oznaczają po prostu korzystny czas w kosmosie dla wzrostu danej części rośliny.

Kierując się zaleceniami tego kalendarza, można uprawiać ziemię w sposób jak najbliższy naturze, z pomocą samej przyrody, bez środków chemicznych. Ale czy skutecznie? W Europie rośnie liczba zwolenników takich: ogrodnictwa i rolnictwa. Oni są przekonani, że ta metoda świetnie się sprawdza.
Należy pamiętać, że kalendarz księżycowy różni się od słonecznego, każdego roku jest inny. Ale Słońce i Księżyc można do siebie porównać. Droga Księżyca w ciągu miesiąca przypomina drogę Słońca w cyklu rocznym. Najniżej nad horyzontem Słońce położone jest zimą, przed Bożym Narodzeniem. W styczniu wznosi się coraz wyżej, a najwyższy punkt osiąga pod koniec czerwca. Potem, jak wiemy, obniża swój bieg.

Siła zodiaku

Księżyc przebywa podobną drogę w cyklu miesięcznym. Miesiąc księżycowy dzieli się na cztery okresy, jak rok na pory roku. Nów można nazwać zimą. Kiedy Księżyca przybywa, mamy wiosnę. Pełnia to lato. Zmniejszający się Księżyc zapowiada jesień, aż do nowiu, który jest zimą. Ten rytm powtarza się zawsze co miesiąc i wpływa na rośliny.

Wznoszący się Księżyc wznosi także soki rośliny. Zebrane w tym okresie owoce lepiej się przechowują. Opadający Księżyc sprawia, że soki spływają do korzeni. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że cięcia najlepiej robić właśnie wtedy, gdy soki płyną w dół. Również w tym okresie powinno wysiewać się nasiona. Siła ich kiełkowania jest wtedy najmocniejsza. Na rozwój pielęgnowanych roślin wpływ mają nie tylko fazy Księżyca, ale także to, w jakim znaku Księżyc akurat się znajduje. W ciągu miesiąca przejdzie przez cały Zodiak.

Jeśli jest w Baranie, to warto sadzić rośliny, które szybko rosną i są jadalne, na przykład sałatę, rzodkiewkę, zioła. Księżyc w Byku zachęca do sadzenia roślin okopowych, ziemniaków czy marchwi. Ale też kwiatów cebulkowatych i drzew owocowych. Gdy jest w Bliźniętach, powstrzymajmy się od sadzenia, można jednak usuwać chwasty. Gdy w Raku, to najlepiej sadzić, podlewać, szczepić. Rak kocha róże, jarzębinę, kalinę, sprzyja zbożom.

Księżyc we Lwie pozwala na sadzenie drzew ozdobnych, koszenie traw, ścinanie kwiatów i zbiór ziół. Panna natomiast ceni rośliny ozdobne, warto więc sadzić wtedy kwiaty, dziką różę czy wiciokrzewy. Księżyc w Wadze to czas na sadzenie roślin, które zwykle bardzo się udają i są zdrowe. Można też zbierać nasiona do przechowywania. Skorpion nie znosi preparatów chemicznych, bądźmy też ostrożni z obcinaniem gałęzi czy liści. Księżyc w Strzelcu sprzyja szybkim działaniom, można sadzić trawy i zbierać warzywa.

Księżyc w Wodniku ułatwia eksperymenty. Warto więc posadzić wtedy nową odmianę czy krzyżówkę. W tych dniach rozwijają się także anormalne, dziwne rośliny. Gdy Księżyc w Rybach, należy zająć się roślinami leczniczymi, przesadzaniem i sadzonkowaniem. Jeśli sadzić, to owoce z grubą skórką, melony i dynie.

Zwolennicy biodynamiki twierdzą, że nareszcie uprawiają ziemię bez szkód, w zgodzie z naturą. Dodają, że wbrew pozorom rośliny są podatne na stres, a uprawa zgodna z Księżycem bardzo go łagodzi. Odwrotnie niż chemia, sztuczne nawozy, ingerencja w dni, kiedy rośliny wymagają spokoju. Radzą, żeby wykorzystywać siły przyrody zamiast z nimi walczyć. Czy to jednak prawda, warto przekonać się samemu.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Działka w świetle Księżyca [KALENDARZ KSIĘŻYCOWY] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl