1/21
DYNASTIE małopolskiego biznesu - część 1. Alfabet rodzin z Krakowa i regionu, których firmy odniosły sukces (od A do F) 13.10.2022
2/21
ADAM BACHLEDA-CURUŚ z rodziną – biznes na „A”....
fot. Fot. Wojtek Wojas

ADAM BACHLEDA-CURUŚ z rodziną – biznes na „A”.
Uchodzą powszechnie za „najbogatszy ród Podhala”. Kołem napędowym familijnego biznesu jest spółka Bachleda Grupa Inwestycyjna, zajmująca się przede wszystkim nieruchomościami, ale też hotelarstwem, produkcją, rolnictwem i handlem. Została stworzona przez Adama (rocznik 1958), z wykształcenia ogrodnika po Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie, a od końca lat 70. przedsiębiorcy. W III RP Adam był burmistrzem Zakopanego (w latach 1995-2001). W 2019 roku tygodnik Wprost wycenił rodzinny majątek Bachledów na 856 mln zł.
Założyciel rodzinnego interesu zarządza dziś wraz z synami: Andrzejem, Albertem i Antonim. Wyczuwając coraz większe zapotrzebowanie na luksusowe obiekty w Krakowie przed pandemią zrealizował nowe ambitne inwestycje, m.in. w XIX-wiecznej kamienicy, przy Placu Juliusza Kossaka 6, w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu, otworzył pięciogwiazdkowy Bachleda Luxury Hotel Krakow MGallery by Sofitel (63 luksusowe pokoje i trzy apartamenty oraz restauracja Gavi i – oczywiście – SPA). Kolejne przedsięwzięcia to przeznaczone do sprzedaży ekskluzywne kompleksy mieszkalne z zapleczem rekreacyjnym oraz SPA – m.in. aparthotel Bachleda Club Residence w centrum Zakopanego.
Rodzina posiada już grubo ponad sto nieruchomości w Polsce i za granicą i każdego roku coś dokupuje. Pandemiczny rok 2020 był na pewno wyjątkowo trudny dla turystycznych interesów Bachledów, zwłaszcza wspomnianego hotelu w Krakowie (miasto zanotowało 98-procentowy spadek liczby turystów zagranicznych, z których żyły dotąd wszystkie luksusowe obiekty). Wychodzenie z kryzysu tej części rodzinnego imperium potrwa też zapewne najdłużej. Pozostałe biznesy mają się jednak dobrze, a gigantyczny majątek może być znakomitą trampoliną dla kolejnych pokoleń.
Prywatnie Adam jest stryjem Alicji Bachledy-Curuś, absolwentki słynnego instytutu sztuki teatralnej i filmowej Lee Strasberga w Nowym Jorku, znanej wszystkim z roli Zosi w zrealizowanej przez Andrzeja Wajdę ekranizacji „Pana Tadeusza”. Alicja była w przeszłości związana z hollywoodzkim gwiazdorem Colinem Farrellem (ma z nim syna Henry’ego Tadeusza, który skończył w październiku 11 lat).

3/21
PIOTR BARAN z rodziną – budowniczy Krakowa....
fot. Fot. Andrzej Banaś

PIOTR BARAN z rodziną – budowniczy Krakowa.
Twórca PROINS znanej krakowskiej firmy instalacyjno-budowlanej, a dziś grupy kapitałowej zajmującej się głownie deweloperką. Piotr Baran założył ją dokładnie 1 kwietnia 1989 r., czyli ponad dwa miesiące przed pamiętnymi – bo przełomowymi - wyborami czerwcowymi. Jak wspomina, do kroku tego zachęciło go wejście w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, czyli tzw. ustawy Wilczka. Rejestracja zajęła mu dwa dni wraz z uruchomieniem rachunku bankowego. Od tego czasu PROINS oddał do użytku tysiące nowoczesnych i komfortowych mieszkań i ma wielki udział w cywilizacyjnym skoku Krakowa – na Zachód. PROINS był jedną z pierwszych firm deweloperskich na rynku. Debiutancką inwestycją był zespół budynków przy ulicy Seweryna, a jedną z największych – osiedle przy Raciborskiej. Najbardziej ekskluzywna była budowa apartamentów w ścisłym centrum Krakowa, przy Krupniczej 7. Baranowie wybudowali także i prowadzą usytuowany w malowniczym miejscu, pośrodku ścieżek papieskich, kompleks hotelowy Radocza Park Active&Spa. W ostatnim czasie stery w firmie przejmuje syn Piotra, Jakub. Założyciel firmy należy do najważniejszych w Małopolsce działaczy gospodarczych – z garstką przedsiębiorców zakładał przed laty Małopolski Zawiązek Pracodawców Lewiatan, jest także współzałożycielem Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań oraz radcą Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Prywatnie jest zapalonym i znanym nie tylko w biznesowym światku podróżnikiem. Przemierzył Ziemię od Alaski po Nową Zelandię. Stał też na obu biegunach. Aby zobaczyć magiczną w słońcu i przerażającą we mgle Antarktydę, musiał przepłynąć Cieśninę Drake’a, gdzie szaleją piekielne wiatry. W drodze powrotnej zaliczył 8,5 stopni w skali Beauforta. Potraktował to jako drobną i ciekawą przeszkodę na drodze. Ze swą firmą pokonywał nie takie bariery. Dobrze wykształcony i bardzo energiczny Jakub poznał firmę od podszewki (w zasadzie w niej dorastał) i wygląda na takiego, co też potrafi. Baranowie znani są z rozbudowanej działalności charytatywnej, m.in. podarowali mieszkania potrzebującym.

4/21
PIOTR BARAN z rodziną – budowniczy Krakowa (cd) - W ostatnim...
fot. Fot. Andrzej Banaś

PIOTR BARAN z rodziną – budowniczy Krakowa (cd) - W ostatnim czasie stery w firmie przejmuje syn Piotra, Jakub. Dobrze wykształcony i bardzo energiczny poznał firmę od podszewki (w zasadzie w niej dorastał) i wygląda na takiego, co też potrafi pokonywać wszelkie przeciwności.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Tłoczno zrobiło się w czołówce strzelców piłkarskiej okręgówki zachodniej Małopolski

Tłoczno zrobiło się w czołówce strzelców piłkarskiej okręgówki zachodniej Małopolski

Goście specjalni na sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu. Zdjęcia

Goście specjalni na sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu. Zdjęcia

Angel Rodado z Wisły Kraków pobił rekord!

Angel Rodado z Wisły Kraków pobił rekord!

Zobacz również

Małopolanka w drodze po tytuł najpiękniejszej. Na swoim koncie ma już sporo osiągnięć

Małopolanka w drodze po tytuł najpiękniejszej. Na swoim koncie ma już sporo osiągnięć

„Erasmus+” w Olkuszu. Miasto odwiedziła młodzież z Czech, Węgier i Szwecji

„Erasmus+” w Olkuszu. Miasto odwiedziła młodzież z Czech, Węgier i Szwecji