Dymisja Pawła Chorążego, wiceministra, który chciał...

  Dymisja Pawła Chorążego, wiceministra, który chciał sprowadzać do Polski imigrantów

  Zdjęcie autora materiału

  Jakub Oworuszko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dymisja Pawła Chorążego, wiceministra, który chciał sprowadzać do Polski imigrantów

  ©fot. mat. prasowe/MIiR

  Premier Mateusz Morawiecki podjął w czwartek decyzję o zdymisjonowaniu wiceministra inwestycji i rozwoju Pawła Chorążego - informowały w piątek media, powołując się na nieoficjalne ustalenia. Głównym powodem mają być wypowiedzi Chorążego dotyczące imigrantów, które są sprzeczne ze stanowiskiem rządu.
  Dymisja Pawła Chorążego, wiceministra, który chciał sprowadzać do Polski imigrantów

  ©fot. mat. prasowe/MIiR

  Pod koniec sierpnia Klub Jagielloński zorganizował w Warszawie debatę pod hasłem „Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska”. Gościem specjalnym wydarzenia był wiceminister inwestycji i rozwoju.

  Wypowiedzi Pawła Chorążego wywołały falę komentarzy i wiele kontrowersji. Pytany w trakcie debaty czy nasz kraj powinien przyjmować imigrantów przyznał, że „Polska musi i nawet jeśli nie chce to powinna chcieć, bo migrantami jest zbudowany dobrobyt tych państw, które osiągnęły największy sukces (...)”.
  Według Chorążego stały napływ migrantów „pozwoli utrzymać rozwój gospodarczy na takim poziomie, jaki mamy”, jednocześnie bez obniżania pensji Polaków. Chorąży krytycznie wypowiadał się na temat repatriacji.

  Wypowiedzi te szeroko komentowali internauci, do dyskusji włączyli się członkowie rządu i inni politycy PiS. „Pan Chorąży jest chyba w większości swoich tez odosobniony, myślę, że nie jest w rządzie w stanie przeforsować swego zdania” - stwierdził na Twitterze Maciej Wąsik, zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych.

  Wtórował mu minister spraw wewnętrznych i administracji. „W sprawie polityki migracyjnej nie zamierzam nawet o milimetr zmieniać twardego stanowiska mojego poprzednika Mariusza Błaszczaka, przy całym szacunku dla pana wiceministra Chorążego proszę traktować jego głos jako „akademickie dywagacje” a nie jako stanowisko rzadu” - podkreślał Joachim Brudziński.

  Chorąży próbował prostować swoje wypowiedzi, zaznaczając, że nie jest to stanowisko rządu. „Wszystkich, którzy poczuli się urażeni moimi wypowiedziami, przepraszam” - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie resortu inwestycji i rozwoju.Jak się okazuje, przeprosiny niewiele pomogły.

  Według ustaleń Wirtualnej Polski, wypowiedzi Chorążego „rozwścieczyły” szefa rządu. - Premier był wściekły, bo wypowiedzi Chorążego były zupełnie sprzeczne z tym, co rząd myśli i robi w sprawie imigrantów. Nie może pracować w rządzie ktoś, kto ma tak skrajnie inne zdanie niż rząd - powiedział anonimowo w rozmowie z wp.pl pracownik KPRM.

  Dlatego premier zdecydował się zdymisjonować wiceministra Chorążego „za wypowiedzi niezgodne z linią rządu i linią Prawa i Sprawiedliwości” - podawał portal wPolityce.pl.

  PiS od wielu miesięcy powtarza, że „najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków” i nie zgadza się na sprowadzania do Polski imigrantów z Bliskiego Wschodu czy Afryki, ale chce pomagać ofiarom konfliktów zbrojnych „na miejscu”. W rządzie za pomoc humanitarną odpowiada Beata Kempa.

  W rządzie od początku

  Paweł Chorąży został wiceministrem inwestycji i rozwoju w styczniu 2018 roku, od listopada 2015 roku pracował na tym samym stanowisku w Ministerstwie Rozwoju. W piątek brał jeszcze udział w wyjeździe do Brukseli. Pracownik biura prasowego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w piątek w południe przyznał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że o możliwej dymisji Chorążego dowiedział się z mediów i nic na ten temat nie wie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak chlapnął

  rylor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to niech odpowiada za swoje słowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo